Η Εφές πήρε κεφάλι για Βελιγράδι, δεν άντεξε μέχρι τέλους η Μιλάνο (videos)

2022-04-26T21:16:47+00:00 2022-04-26T21:56:29+00:00.

26/Apr/22 21:16

Η Εφές αν και ζορίστηκε απέναντι στη Μιλάνο στο Game 3 της Κωνσταντινούπολης κατάφερε να κερδίσει στο τέλος με 77-65 χάρη στην τριάδα Λάρκιν, Μίσιτς και Πλάις και απέχει μία νίκη από την πρόκριση της στο Final Four.

Η Μιλάνο παρά τις απουσίες της και το γεγονός ότι βρέθηκε με διψήφια διαφορά πίσω στο σκορ πάλεψε μέχρι το τέλος το Game 3 στην Τουρκία κόντρα στην Εφές, αλλά στο τέλος με 77-65 και η ομάδα του Εργκίν Αταμάν απέχει μία νίκη από το να εξασφαλίσει το εισιτήριο της για το Final Four της Ευρωλίγκα στο Βελιγράδι.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η σειρά θα συνεχιστεί σε λίγα 24ώρα (28/4, 20:30) και πάλι στην Κωνσταντινούπολη με το Game 4 το οποίο είναι τελικός και για τις δύο ομάδες, αλλά για διαφορετικούς λόγους για την κάθε μία.

Καλύτερη από νωρίς η Εφές, μαχητική η Μιλάνο παρά τις απουσίες

Καλύτερα ξεκίνησε η Μιλάνο βγάζοντας ένταση και προηγήθηκε με 11-7 (στο 4′), αλλά η Εφές “ξύπνησε” και με σερί 14-0 με τους Πλάις – Μίσιτς να έχουν μαζί 17 πόντους προηγήθηκε με 21-11 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 25-17 και τον Μίσιτς να έχει 11 πόντους και 2 ασίστ και τον Γκραντ να πετυχαίνει 2/2 τρίποντα για τους Ιταλούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Έτορε Μεσίνα κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό και να πάρει πράγματα από όλους τους παίκτες που πάτησαν στο παρκέ και μείωσε στο 15ο λεπτό σε 29-26 με επιμέρους σκορ 9-4.

Οι γηπεδούχοι και πάλι αντέδρασαν και με Σίνγκλετον – Τουντσέρ έκαναν επιμέρους σκορ 16-2 και προηγήθηκαν με +14 (42-28 στο 18′) για πρώτη φορά. Tο πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-35 και τη Μιλάνο να ελπίζει σε πλήρη ανατροπή.

. Με Λάρκιν και άμυνα το “καθάρισε” η Εφές

Το δεύτερο ημίχρονο του Game 3 στην Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται στην άμυνα τους, αλλά την Εφές να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα με 49-40 (στο 24′). Η Μιλάνο με μακρινά σουτ και πολύ καλές επιθετικές επιλογές μείωσε σε 54-52 (στο 29′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 59-56 υπέρ της Εφές.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μιλάνο συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και κατάφερε με μικρό σερί 4-0 να πάρει το πρώτο της προβάδισμα με 60-59 στο 33ο λεπτό. Με τρίποντο του Χολ μετά από σερί ιταλικά επιθετικά ριμπάουντ το σκορ έγινε 63-61, ενώ ο Πλάις μα καλάθι και φάουλ έβαλε μπροστά ξανά την Εφές με 66-63 (στο 37′).

Ο Λάρκιν και Μίσιτς με δύο μεγάλα σουτ από τα 6,75 στο 38ο λεπτό έφεραν το σερί της Εφές στο 11-0 και τη διαφορά στο +9 (72-63) και την έχρισε μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Τελικά στο φινάλε η Εφές πανηγύρισε το σπουδαίο αποτέλεσμα με 77-65.

Που κρίθηκε: Η Μιλάνο στο 35′ προηγήθηκε με 63-61, αλλά η Εφές με 11-0 σερί προηγήθηκε με +9  (72-63) στο 38΄και “κλείδωσε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί:  Ο Λάρκιν που είχε 16 πόντους (5/9 σουτ, 4/7 τρίποντα), 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ήταν καθοριστικός, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Μίσιτς με 20 πόντους, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Πλάις με 17 πόντους (6/10 σουτ), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-35, 59-56, 77-65