Oλυμπιακός: Η κατάρα των βολών που έγινε… ευχή!

2022-04-28T10:30:10+00:00 2022-04-28T10:42:22+00:00.

28/Apr/22 10:30

Η “γραμμή της φιλανθρωπίας” πήγαινε να γίνει … καταραμένη γραμμή για τον Ολυμπιακό. Παρά το προβάδισμα του στο σκορ, μετρούσε ως κάποιο σημείο 7/15 βολές. Θα ευχόσουν σε εκείνη τη στιγμή να μην κρινόταν το Game 3 από αυτές. Ευτυχώς… κρίθηκε από τα 5.5 μέτρα…

Tου Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Η κατάρα έγινε ευχή για τον Ολυμπιακό, οι παίκτες του οποίου απέδειξαν πως όχι μόνο διέθεταν ψυχραιμία και κρύο αίμα, αλλά στο κρίσιμο σημείο συνδέθηκαν με 100% ευστοχία από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας”.

Το χρονόμετρο έδειχνε 27:30 κι ο Μουσταφά Φαλ ως άλλος… Σακ, πέτυχε επιτέλους την πρώτη του εύστοχη βολή στο παιχνίδι, στην τέταρτη απόπειρα του. Είχε ως τότε 0/3 από αντίστοιχα γκολ φάουλ! Ποτέ δεν ήρθε το έμμεσο τρίποντο.
Η επόμενη όμως ήταν άστοχη κι έτσι ο Φαλ έφτασε τις 1/5 και ο Ολυμπιακός στο κάκιστο 7/15! Παρόλα αυτά το προβάδισμα του ήταν δυνατό σε εκείνο το σημείο (63-51) και θα μεγάλωνε περισσότερο στα επόμενα λεπτά.

Βασικά το πρόβλημα το είχε ο Φαλ αλλά κι ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που συνολικά πέτυχαν 2/8 βολές. Αλλά κι οι υπόλοιποι (Σλούκας, Βεζένκοφ) έχασαν από μία νωρίς στο παιχνίδι.

ΤΟ 100% ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΊΑ 12,5 ΛΕΠΤΑ

Τι επακολούθησε; 14/14 βολές στα τελευταία 12,5 λεπτά!

Ο Ολυμπιακός ήταν στην κανονική περίοδο η 11η ομάδα σε ευστοχία στις βολές από τις 18, με ποσοστό 76%. Μόνο… επτασφράγιστο μυστικό δεν είναι το γεγονός ότι η αποτελεσματικότητα του από το συγκεκριμένο σημείο απέχει πολύ από το να τη χαρακτηρίσεις εξαιρετική.

Το ματς εξελισσόταν άριστα για τον Ολυμπιακό, αλλά οι βολές σε εκνεύριζαν, προκαλούσαν άγχος κοιτώντας τες απέξω. Φανταζόμαστε εσωτερικά τι θα γινόταν.

Μάλλον τίποτα. Μας διέψευσαν πανηγυρικά.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε σερί 14 βολών σε ισάριθμες προσπάθειες από την τελευταία άστοχη του Μουσταφά Φαλ στο 27:30 και 8/8 στα τελευταία 76 δευτερόλεπτα του αγώνα!

Μας επιτρέπετε να αμπελοφιλοσοφήσουμε λιγάκι εδώ; Ακόμα κι οι καλύτερες ομάδες του παγκόσμιου μπάσκετ στις βολές, δύσκολα φτάνουν στο 100% όταν η μπάλα καίει, όταν παίζεις εκτός έδρας και μάλιστα σε αγώνα πλέι οφς που μπορεί να σε φέρει πιο κοντά στον τελικό σου στόχο.
Ο Ολυμπιακός έχει χάσει Ευρωλίγκα από τις βολές (Πάσπαλι το 1994), οπότε κάπου αξίζει ιδιαίτερης επισήμανσης το 14/14.

Ο Τόμας Ουόκαπ είχε 4/4 και οι ΣλούκαςΒεζένκοφ άλλες τόσες, με το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού να έρχεται δύο λεπτά πριν το φινάλε του δραματικού αγώνα από δίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Το σκορ εκεί έγινε 79-77 αλλά απάντησε αμέσως ο Πάρις Λι με τρίποντο, δίνοντας προβάδισμα στη Μονακό έπειτα από … αμέτρητα λεπτά.
Οι καλές άμυνες, όμως και οι εύστοχες βολές ήταν αυτές που έβγαλαν τον Ολυμπιακό από το αδιέξοδο που φαινόταν να έχει περιέλθει.

Τέλειωσε το ματς με 21/29 βολές, ενώ μόνο ο Μάικ Τζέιμς μέτρησε 10/10!

Για την ιστορία, ο Ολυμπιακός είχε 14/23 (60,5%) στο Game2, αλλά 11/13 στο πρώτο ματς της σειράς το οποίο κέρδισε.