Η Εφές στο Βελιγράδι: 3-1 τη Μιλάνο που δεν άντεξε! (videos)

2022-04-28T21:20:59+00:00 2022-04-28T21:54:50+00:00.

28/Apr/22 21:20

Η Μιλάνο τα έδωσε όλα και στο Game 4 της Πόλης “άγγιξε” το break στο φινάλε, αλλά η Εφές άντεξε και πανηγύρισε την νίκη με 75-70 και την πρόκριση στο Final Four του Βελιγραδίου με 3-1 νίκες.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα παρά τις απουσίες και τα προβλήματα έκανε κατάθεση ψυχής και στα δύο ματς της Τουρκίας και στο Game 4 έφτασε ένα σουτ από το break, όμως η καρδιά των Πρωταθλητών Ευρώπης και η ποιότητα των Πλάις, Μίτσιτς και Λάρκιν έκαναν τη διαφορά και προκρίθηκαν με 3-1 νίκες στο Βελιγράδι μετά το αποψινό 75-70.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Αναντολού Εφές γίνεται η δεύτερη ομάδα από τα playoffs που εξασφαλίζει την παρουσία της στο Final Four το οποίο είναι και το τρίτο συνεχόμενο που προκρίνεται και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – Μονακό (2-1).

Με Χάινς και Ντατόμε “ζωντανή” στο πρώτο ημίχρονο η Μιλάνο!

Εντυπωσιακά ξεκίνησε η Εφές το παιχνίδι και προηγήθηκε με 16-6 (στο 7′) αφού ο Πλάις με 10 πόντους έκανε ότι ήθελε την ιταλική άμυνα. Η πρώτη περίοδος έληξε με 19-11 και τους γηπεδούχους να επιβεβαιώνουν από νωρίς το ρόλο του φαβορί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σέρχι μαζί με τον Ντατόμε “ξύπνησαν” και με ιταλικό επιμέρους σκορ 9-2 η διαφορά έπεσε στους 3 (23-20 στο 13′). Η Εφές λίγο με τις βολές που κέρδιζε και λίγο με την άμυνα της αύξησε ξανά το προβάδισμα της στους 5 (32-27 στο 16′), ενώ στο 18ο λεπτό οι παίκτες του Μεσίνα με αλλαγές στην άμυνα και καλή κυκλοφορία έκαναν επιμέρους σκορ 8-2 και πήραν το πρώτο τους προβάδισμα με 35-34.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Μιλάνο μπροστά με 43-42 παρά τους 16 πόντους του Πλάις και τον Ντατόμε να έχει 14 πόντους και τον Χάινς 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Άντεξε μέχρι το τέλος η Μιλάνο και το έκανε “θρίλερ”

Το δεύτερο ημίχρονο του Game 4 στην Πόλη ξεκίνησε με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να πιέζει περισσότερο στην άμυνα και να κυκλοφορεί καλά την μπάλα στην επίθεση βρίσκοντας μακρινά σουτ και με επιμέρους σκορ 14-5 προηγήθηκε ξανά με +8 (56-48 στο 26′). Η Μιλάνο προσπαθούσε να βρει σκορ και μείωσε σε 57-52 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Ιταλούς να μειώνουν σε 62-58 με τρίποντα των Σιλντς και Σέρχι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σκοράρουν από τα 6.75 με Σιλντς και Ντατόμε και με σερί 8-0 προηγήθηκαν με 66-62 (στο 33′). Στο 37ο λεπτό του αγώνα οι μάχες ήταν τρομερές στις δύο ρακέτες και τα λάθη και η αστοχία πρωταγωνιστούσαν με την Εφές να ισοφαρίζει σε 68-68 με τον Μίσιτς.

Ο Σίνγκλετον με 3/4 βολές στο 1:20 έφερε το επιμέρους σκορ της Εφές στο 9-2 και το προβάδισμα της στο 71-68 και την έχρισε μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Ο Χολ αστόχησε σε λέι απ και ο Λάρκιν σε τρίποντο και η Μιλάνο στην καθοριστική της επίθεση αστόχησε σε δύο τρίποντα ισοφάρισης με Σιλντς και Ντατόμε και στο τέλος ηττήθηκε και αποκλείστηκε με 75-70.

Που κρίθηκε: Στο επιμέρους σκορ 9-2 της Εφές από το 33′ μέχρι και το 39′ που ανέτρεψε το σκορ από 66-62 υπέρ της Μιλάνο σε 71-68, αλλά και στα δύο άστοχα σουτ ισοφάρισης των Ντατόμε και Σιλντς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πλάις ήταν συγκλονιστικής με 25 πόντους (8/9 σουτ), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ξεχώρισε και ο Μίσιτς με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 42-43, 62-58, 75-70.