Τελεία και παύλα ΘΡΥΛΕ είσαι… στο Βελιγράδι!

2022-05-04T22:25:40+00:00 2022-05-04T22:33:29+00:00.

04/May/22 22:25

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο με μία τεράστια ανατροπή και πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα “λύγισε” τη Μονακό με 94-88 και προκρίθηκε δίκαια στο Final Four του Βελιγραδίου!

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα αξέχαστο Game 5 κατάφερε να επιβληθεί της Μονακό με 94-88 χάρη σε ένα σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο και θα βρεθεί ξανά σε Final Four μετά το 2017 στην Κωνσταντινούπολη.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Με κορυφαίους τους Σλούκα, Ουόκαπ και ΜακΚίσικ και σε ένα κατάμεστο γήπεδο όπου… βιάστηκε να πανηγυρίσει η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επανέλαβε τη επιτυχία του 2013 και του 2017 κόντρα στη Εφές με θύμα αυτή τη φορά τη Μονακό και έκλεισε εισιτήριο για Βελιγράδι όπου θα αντιμετωπίσει την Εφές.

Μπροστά τα έβαζε ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος, αλλά το πρόβλημα ήταν η άμυνα

Ο Ολυμπιακός αν και ξεκίνησε καλά παίρνοντας φόρα από τον κόσμο και προηγήθηκε με 6-2, η Μονακό με 2/2 τρίποντα από Ουατάρα και Μοτεγιούνας πέρασε μπροστά με 10-6 (στο 6′) αφού οι Πειραιώτες ήταν νευρικοί στην εκτέλεση και έχαναν εύκολα το αμυντικό ριμπάουντ (5) παρά την πιεστική τους άμυνα.

Ο Παπανικολάου ήταν ο καλύτερος των γηπεδούχων με 6 πόντους και μείωσε σε 13-11 (στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε χωρίς να αλλάξει το σκορ και με τους κόκκινους να έχουν 3/12 σουτ και 4 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με άξονα τους Λι, Χολ και Μπέικον η Μονακό έβρισκε πολύτιμες λύσεις ψυχολογίας στην επίθεση και προηγήθηκε με +8 (24-16 στο 13′) και ειδικά ο Λι είχε 9 πόντους με 2/2 τρίποντα. Ο Λι συνέχισε να “πυροβολεί”, αλλά ο ΜακΚίσικ ανταπέδιδε με 2/2 τρίποντα και κρατούσε ζωντανό τον Ολυμπιακό με τη διαφορά όμως να είναι στο +10 (32-22 στο 15′).

Ο ΜακΚίσικ πάλευε μόνος του φτάνοντας τους 14, όμως οι Γάλλοι είχαν ρυθμό και κρατούσαν ένα σημαντικό προβάδισμα με 41-30 (στο 17′). Ο Ντόρσεϊ μπήκε στην εξίσωση και αυτός με 6 πόντους και η διαφορά μειώθηκε στους 5 (41-36) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Μονακό να αντιδράει με 2/2 τρίποντα του Οουταρά (4/4 συνολικά) και τη διαφορά να είναι στους 7 (48-41).

Το γύρισε και το έκανε “θρίλερ” ο Ολυμπιακός!

Το δεύτερο ημίχρονο του Game 5 στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Οουταρά να συνεχίσει να σκοράρει από τα 6.75 και τη Μονακό να παραμένει μπροστά με ένα πολύτιμο +8 (53-45 στο 23′), παρότι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε καλό επιθετικό ρυθμό.

Ουόκαπ και Βεζένκοφ με μακρινά σουτ άλλαξαν το ρυθμό παρά τα καλάθια του Τζέιμς και η διαφορά εξανεμίστηκε με τον Αμερικανό να ισοφαρίζει σε 55-55 στο 26ο λεπτό και λίγο μετά ο Ντόρσεϊ με 1/2 έβαλε και μπροστά τον Ολυμπιακό με 56-55 με συνολικό επιμέρους σκορ 15-7! Ο Ντόρσεϊ παρέμενε ζεστός ισοφαρίζοντας σε 60-60 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Τζέιμς και 70-66.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με ένα σπουδαία τρίποντο και φάουλ του Βεζένκοφ ισοφάρισε ξανά σε 72-72 (στο 32′), ενώ στο 34ο λεπτό η Μονακό πέρασε και πάλι μπροστά με 77-75 με βολές του Μπέικον μετά από συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ. Η τριάδα Σλούκας, ΜακΚίσικ και Ντόρσεϊ έδωσε ρυθμό και το προβάδισμα με 82-81 (στο 36′) με τον “Σλου” να δίνει λύσεις στο σκορ.

Ο Φαλ με κάρφωμα μετά από ασίστ του Σλούκα έδωσε για πρώτη φορά αέρα τριών πόντων στον Ολυμπιακό με 84-81 (στο 37′), ενώ στο 38ο λεπτό ο Σλούκας με 2/2 βολές έκανε το 86-83. Ο Σλούκας με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 89-83, όμως ο Τζέιμς απάντησε για το 89-86 στο 1:40. Ο Ντόρσεϊ με ένα ακόμα δικό του τρίποντο 1:10 πριν το τέλος έκανε το 94-88 και ουσιαστικά σφράγισε την πρόκριση για τον Ολυμπιακό η οποία ήρθε στο φινάλε με 94-88.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου με το σκορ στο 77-75 για τη Μονακό ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 14-6 και προηγήθηκε με 89-83 στο 1:40 διαφορά που δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο MVP με 15 πόντους (2/2 τρίποντα), 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Ουόκαπ με 17 πόντους και 7/10 σουτ και ο ΜακΚίσικ με 18 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 41-48, 66-70, 94-88

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 17, Ντόρσεϊ 16 , Λούντζη, Λαρεντζάκη, Φαλ 4, Σλούκα 15, Μάρτιν 9, Βεζένκοφ 9, Πρίντεζη, Παπανικολάου 6, Ζαν-Σαρλ και ΜακΚίσικ 18

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 14, Μπέικον 12, Βέστερμαν, Τόμας 6, Μότουμ, Μπουτσιέλε, Μοτεγιούνας 7, Οουταρά 15, Φαγέ, Άντζουσιτς 5, Χολ 5, Τζέιμς 24.