Με Κουζμίνσκας οδηγό η Μάλαγα!

2015-10-15T22:29:07+00:00 2015-10-16T13:02:15+00:00.

15/Oct/15 22:29

Με όπλο τα 17 επιθετικά ριμπάουντ, η Μάλαγα ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στη φετινή Ευρωλίγκα επικρατώντας με 76-71 της Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση.

Με όπλο τα 17 επιθετικά ριμπάουντ, η Μάλαγα ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στη φετινή Ευρωλίγκα επικρατώντας με 76-71 της Μπάμπεργκ του Αντρέα Τρινκιέρι.

Τα πάντα για τη Μάλαγα πάνω στο παρκέ έκανε ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (18π, 5ρ, 3ασ.), με τον Νίκο Ζήση (16π, 4ασ.) να είναι εκ των κορυφαίων των Γερμανών αλλά να μην φεύγει με θετικό αποτέλεσμα από την Ισπανία.

Εξέλιξη του αγώνα

Ιδιαίτερα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τη Μάλαγα να καταφέρνει να πάρει μικρό προβάδισμα (15-10, στο 5′), χάρη στους εφτά γρήγορους πόντους του Κουζμίνσκας. Οι Νικόλο Μέλι και Γκέιμπ Ολασένι έδωσαν σημαντικές λύσεις στην επίθεση για την Μπαμπεργκ, με αποτέλεσμα η περίοδος να ολοκληρωθεί στο 18-18

Στα επόμενα λεπτά το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους Γερμανούς να περνούν μπροστά στο σκορ (22-20) με τον Χέκμαν. Το τρίποντο του Ντίεζ διαμόρφωσε το 25-22 για τη Μάλαγα, με το προβάδισμα να αλλάζει από εκείνη τη στιγμή και μετά συνεχώς χέρια. Σειρά του Ιντμπίχι να σκοράρει μέσα από το ζωγραφιστό με την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να τρέχει σερί 12-1 και να προηγείται με 34-28. Η Μάλαγα όμως ευτύχησε να έχει τον Κουζμίνσκας σε εξαιρετική βραδιά και με νέο δικό της σερί (8-0) πήγε στα αποδυτήρια με το 36-34 υπέρ της.

Στην τρίτη περίοδο, η Μπάμπεργκ σκόραρε με τρίποντο και πέρασε μπροστά με 37-36 αλλά από εκείνο το σημείο και μετά η γερμανική ομάδα κατέρρευσε. Η καλή άμυνα της Μάλαγα σε συνδυασμό με την σωστή κυκλοφορία της μπάλας αύξησε τη διαφορά στο +12 (53-41), με τον… σεληνιασμένο Κουζμίνσκας να σκοράρει για τρεις. Το τρίποντο του Ζήση μείωσε προσωρινά τη διαφορά (56-46) αλλά οι Ισπανοί είχαν πλεόν βρει ρυθμό. Ο Νέντοβιτς με το πρώτο του καλάθι στον αγώνα διαμόρφωσε το 63-49 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η Μπαμπεργκ μπήκε εντυπωσιακά στην τελευταία περίοδο, τρέχοντας σερί 8-0 (63-57) με οδηγό τον κορυφαίο της γερμανικής ομάδας, Νίκο Ζήση. To τρίποντο-μαχαιριά ωστόσο του Νέντοβιτς και το κάρφωμα του Σέρβου στον αφνιδιασμό έστειλαν ξανά τη διαφορά στο +11 (68-57), αποκαθιστώντας την τάξη. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης η Μπάμπεργκ κατάφερε να πλησιάσει στο -5 (69-64) αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή. Η ισπανική ομάδα πήρε τη νίκη με 76-71 και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή διοργάνωση.

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας έκανε τα πάντα πάνω στο παρκέ για τη Μάλαγα οδηγώντας την ομάδα του σε μία ιδιαίτερα σημαντική νίκη. Ο Λιθουανός φόργουορντ τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και είναι χωρίς αμφιβολία ο πλέον καθοριστικός παίκτης της αναμέτρησης

Που κρίθηκε

Το παιχνίδι κρίθηκε στην ψυχραιμία της Μάλαγα όσες φορές η Μπάμπεργκ επιχείρησε να ανατρέψει την κατάσταση αλλά και στα 17 (!) επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων. Το συγκεκριμένο στατιστικό στοιχείο έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Χουάν Πλάθα να διορθώσει το πολύ κακό ποσοστό 23% (7/30 σουτ) έξω από τη γραμμή των τριπόντων.