Μεγάλο διπλό με ανατροπή για Ζαλγκίρις

2015-10-16T21:05:25+00:00 2015-10-17T12:21:06+00:00.

Lefteris Moutis

16/Oct/15 21:05

Η Ζαλγκίρις έκανε σπουδαία ανατροπή στην Πολωνία επί της Ζιελόνα Γκόρα (66-62) στα τελευταία λεπτά και πήρε το “διπλό” με πρωταγωνιστή τον Γιανκούνας.

Οι δυο πιο αδύναμες ομάδες του ομίλου ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην Ευρωλίγκα με μεταξύ τους αγώνα στον οποίο αναδείχθηκε νικήτρια η πιο ποιοτική Ζαλγκίρις, έστω και αν καρδιοχτύπησε.

Η Ζιελόνα Γκόρα είχε τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα του αγώνα και χάρη στην πολύ καλή απόδοση των Κόζαρεκ και Μολντοβεάνου έδειχνε ότι θα κατακτούσε τη νίκη ανατρέποντας τον τίτλο του φαβορί που είχε η Ζαλγκίρις.

Οι Λιθουανοί έμοιαζαν ασύνδετοι, έκαναν πολλά λάθη και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9 πόντους (58-49) στο 33′ με τον Καλνιέτις να μην συμμετέχει εκτελεστικά, αλλά να βρίσκει το δρόμο για το καλάθι μέσα από τη ρακέτα.

Που κρίθηκε
Τα πάντα άλλαξαν ωστόσο, στο τελευταίο επτάλεπτο, όταν η Ζαλγκίρις είχε επιμέρους σκορ επί των γηπεδούχων Πολωνών 15-4 παίρνοντας τη μεγάλη νίκη. Οι Σεϊμπούτις, Μότουμ και Χάνλαν έκαναν τη διαφορά οδηγώντας τους Λιθουανούς στο σπουδαίο “διπλό” που τους κρατά ζωντανούς στο κυνήγι της πρόκρισης.