Περιστέρι: Έχασε στις λεπτομέρειες από τον Ερυθρό Αστέρα (videos)

2022-09-23T18:57:29+00:00 2022-09-23T19:21:40+00:00.

23/Sep/22 18:57

Το Περιστέρι αν και επέστρεψε από το -14 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στην Κύπρο ηττήθηκε με 73-72, αφού ο Δημήτρης Μωραΐτης έχασε το σουτ νίκης στη λήξη.

Πρεμιέρα έκανε το τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης” στην Κύπρο με το Περιστέρι απέναντι σε μία ομάδα Ευρωλίγκα τον Ερυθρό Αστέρα να επιστρέφει από το -14 του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά να χάνει στο φινάλε με 73-72, αφού ο Μωραΐτης αστόχησε στο τρίποντο νίκης από τη γωνία.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ντόμπριτς με 16 πόντους, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Μπέντιλ με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Άνταμς με 15 πόντους και 4 ασίστ.

Από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη προσπάθησαν ο Φρανσίσκο που είχε 14 πόντους, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, αλλά και 7 λάθη, ο Τζούστον με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ραντάνοφ με 10 πόντους, 3 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ.

Το Σάββατο ο Ερυθρός Αστέρας στις (24/9, 18:00 CosmoteSport4) θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό και το Περιστέρι (24/9, 20:30 CosmoteSport4) τη Χολόν.

Το ματς

Αν και το Περιστέρι δεν ξεκίνησε καλά το φιλικό (8-1 στο 3′), κατάφερε να βελτιωθεί χάρη στον Φρανσίνσκο (6 πόντους), αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο με 21-16 και με τον Ντόμπριτς να έχει ήδη 9 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι εδραίωσαν το προβάδισμα τους το οποίο πήγε για πρώτη φορά στο +13 (31-18 στο 15′) με επιμέρους σκορ 12-2 και το Περιστέρι να μετράει ήδη 7 λάθη. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-31 και το Περιστέρι να έχει 10/29 σουτ και μόλις 6 ασίστ.

Το δεύτερο μέρος του φιλικού ξεκίνησε με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει το μεγαλύτερο του προβάδισμα με 46-33 (στο 24′) πριν το Περιστέρι μειώσει σε 46-40 (στο 25′). Οι Σέρβοι πάλι πήραν όμως σημαντική διαφορά με 58-44 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να μειώνουν σε 59-53 με τον Φρανσίσκο να έχει 11 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Ντόμπριτς, Μπέντιλ και Ιβάνοβιτς έφεραν ξανά τη διαφορά στους 12 (65-53 στο 32′), όμως ο Τζούστον μείωσε σε 65-59 (στο 35′) και το Περιστέρι να έχει 4 κλεψίματα σε 5′ λεπτά. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Μωραΐτης με καλάθι και φάουλ μείωσε ακόμα πιο πολύ σε 70-67, ενώ ο Κασελάκης με τρίποντο έκανε το 72-70 στο 1:30.

Ο Μίτροβιτς με 1/2 βολές έκανε το 73-70, όμως στα 30” ο Ραντάνοφ μείωσε σε 73-72 και ο Μωραΐτης έχασε το σουτ νίκης στο τέλος!

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 38-31, 59-53, 73-72

Ερυθρός Αστέρας δεν είχε τον Νεμάνια Νέντοβιτς λόγω προβλήματος στη γάμπα και τον Φίλιπ Πετρούσεφ καθώς επίσης αντιμετωπίζει θέμα με τραυματισμό.