Ολυμπιακός: Ισοπέδωσε τον Ερυθρό Αστέρα και έριξε αυλαία στα φιλικά! (videos)

2022-09-24T18:59:34+00:00 2022-09-24T19:20:40+00:00.

24/Sep/22 18:59

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας του στην Κύπρο κερδίζοντας και τον Ερυθρό Αστέρα με 94-55 με μία πειστική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης για το τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης”.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Με το απόλυτο 7/7 ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας του ο Ολυμπιακός κερδίζοντας στο τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης” μετά τη Χολόν και τον Ερυθρό Αστέρα με 94-55 σε ένα παιχνίδι με “άρωμα” Ευρωλίγκα δείχνοντας πολύ καλή εικόνα σε άμυνα και επίθεση στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του και έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα πριν ξεκινήσουν οι επίσημες υποχρεώσεις σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα βλέποντας αρετές και μικροπροβλήματα που χρίζουν βελτίωσης τις επόμενες ημέρες.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Βεζένκοφ με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ο Παπανικολάου με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Λαρεντζάκης με 15 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Πίτερς είχε 11 πόντους και ο Μπολόμποι 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Πλέον οι Πειραιώτες στρέφονται στον πρώτο στόχο της χρονιάς στο Σούπερ Καπ της Ρόδου (1-2/10), αλλά και στην τελική φάση της προετοιμασίας τους με τους διεθνείς να έχουν ενσωματωθεί και περιμένοντας να επιστρέψει στις προπονήσεις ο τραυματίας Κώστας Σλούκας.

Το ματς

Δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός με καλή περιφερειακή άμυνα (2 κλεψίματα, 3 λάθη οι Σέρβοι) και δημιουργό τον Κάνααν (3 ασίστ) προηγήθηκε με 11-0 (στο 5′). Η διαφορά για τους Πειραιώτες ανέβηκε και στο +14 (16-2 στο 7′) με τον Αστέρα να μετράει 0/8 σουτ και τον Βεζένκοφ να έχει 7 πόντους και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 24-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γιώργος Μπαρτζώκας άνοιξε το rotation, αλλά η ομάδα του συνέχισε να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμα της με 34-23 (στο 14′) χάρη στους 5 πόντους του Λαρεντζάκη, παρότι στο ζωγραφιστό οι Σέρβοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση “χτυπώντας” στις αλλαγές τον Μπλακ.

Μπορεί πρόσκαιρα ο Ερυθρός Αστέρας με τους Χόλαντ – Μίτροβιτς να μείωσε σε 37-30, όμως οι ερυθρόλευκοι με πλουραλισμό στο σκοράρισμα και με καλή δημιουργία με εκτελέσεις από το ζωγραφιστό προηγήθηκε και πάλι με +12 (42-30 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-37 μετά από buzzer beater τρίποντο του Μάρκοβιτς!

Το δεύτερο ημίχρονο του φιλικού ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μην είναι συγκεντρωμένος ειδικά στην άμυνα, αλλά παρέμενε μπροστά στο σκορ με διαφορά ασφαλείας (56-45 στο 24′). Με τον Παπανικολάου να πετυχαίνει σερί 7 πόντους και την ελληνική άμυνα να γίνεται πολύ πιεστική το σκορ έγινε 65-45 (στο 26′) με 7/11 τρίποντα και 16/24 δίποντα για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Η τρίτη περίοδος έληξε με τους Πειραιώτες μπροστά με 74-49 και συνολικό επιμέρους σκορ 27-12 σε 10′ λεπτά και με πολύ όμορφο μπάσκετ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα πειράματα και τα διαφορετικά σχήματα συνεχίστηκαν και από τους δύο προπονητές και ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με το εντυπωσιακό 86-54 στο 35ο λεπτό, ενώ στο φινάλε πήρε τη φιλική νίκη με 94-55 έχοντας 23/36 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 29 ασίστ και 10 λάθη!

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 47-37, 74-49, 94-55.