Παναθηναϊκός: “Λύγισε” από την άμυνα της Αρμάνι στον τελικό του “Παύλος Γιαννακόπουλος”

2022-09-24T21:48:01+00:00 2022-09-24T21:53:31+00:00.

24/Sep/22 21:48

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Αρμάνι με 64-77 στον τελικό του τέταρτου ”Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Η Αρμάνι ήταν καλύτερη και πιο εύστοχη και πήρε τη νίκη με 64-77 κόντρα στον Παναθηναϊκό, στον τελικό του τέταρτου ”Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Οι Ιταλοί ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και άντεξαν στην πίεση των ”πράσινων”, όταν αυτοί μείωσαν στους δύο πόντους, χωρίς όμως να υπάρξει συνέχεια.

Ο Ντέιβις έκανε μεγάλη ζημιά στους γηπεδούχους, ειδικά στην τέταρτη περίοδο, όντας ο πρώτος σκόρερ του ματς με 20 πόντους. Μόνο ο Ουόλτερς έφτασε τους 10 πόντους για τους ”πράσινους”.

Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τους Γκριγκόνις και Πονίτκα, ενώ η Μιλάνο -των 11 παικτών- είχε εκτός τους Πάνγκος, Ντατόμε, Βόιγκτμαν, Σιλντς, Τονούτ.

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε θετικά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος και είχε τον έλεγχο του ματς. Η Αρμάνι αντέδρασε γρήγορα, κυρίως μέσα από την επίθεσή της και έφερε το ματς στα μέτρα της, αλλά το φινάλε της πρώτης περιόδου ήταν ”πράσινο” (20-18).

Τα μακρινά σουτ με Μπάρον-Μπαλντάζο κράτησαν στο παιχνίδι την ιταλική ομάδα (28-28), την ώρα που ο Παναθηναϊκός ”χτύπησε” στην ρακέτα. Αυτό δεν ήταν αρκετό, όμως, με τους Ιταλούς να έχουν αυτοπεποίθηση στην επίθεση, για το 33-40 του ημιχρόνου.

Η διαφορά έμεινε υπέρ της Αρμάνι, αλλά ένα ”ξέσπασμα” του Παναθηναϊκού μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου, έφερε το 51-53 με Λι-Ουίλιαμς. Ο Χάινς ήταν εκεί για την ομάδα του, ώστε μετά από 30′ αγώνα να μείνει μπροστά στο σκορ με 53-58.

Ο Ντέιβις έκανε μεγάλη ζημιά στη ρακέτα του Παναθηναϊκού και παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι Ιταλοί κατάφεραν να ”χτίσουν” διψήφια διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου, με την αστοχία να μην είναι σύμμαχος, για το τελικό 64-77.

Πού κρίθηκε: Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 53-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά στην τέταρτη δεν άντεξε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντέιβις ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στην τέταρτη περίοδο με 20 πόντους, ενώ 12 είχε ο Μπάρον και 10 ο Μπαλντάζο.

Για τον Παναθηναϊκό, προσπάθησε με 10 ο Ουόλτερς και με 9 ο Άντριους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 33-40, 53-58, 64-77

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π. 3, Ουόλτερς 10, Λι 7, Παπαγιάννης 7, Μποχωρίδης 8, Ουίλιαμς 7, Άντριους 9, Καλαϊτζάκης Γ. 2, Σαμοντούροφ, Χουγκάζ, Μαντζούκας 4, Γκουντάιτις 7

Αρμάνι (Μεσίνα): Ντέιβις 20, Τόμας 8, Μήτρου-Λονγκ 9, Μέλι 6, Μπάρον 12, Ρίτσι 2, Μπιλιγκά, Χολ 5, Μπαλντάζο 10, Αλβίτι, Χάινς 5

Αρμάνι–Παναθηναϊκός 77-64

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου του τελικού η ΚΑΕ Παναθηναϊκός τίμησε το προσωπικό του Πυροσβεστικού Σώματος, για την αυτοθυσία και αυταπάρνηση που επιδεικνύει κατά την άσκηση των καθηκόντων του για την προστασία της ζωής και της περιουσίας των πολιτών και του περιβάλλοντος.

Σε αυτό το πλαίσιο ο Πρόεδρος της ΚΑΕ, Βασίλης Παρθενόπουλος προσέφερε αναμνηστική πλακέτα στον αρχηγό του πυροσβεστικού σώματος Αντιστράτηγο Αλέξιο Ράπανο.

Πονίτκα: Αποθεώθηκε στο ΟΑΚΑ ο νέος παίκτης του Παναθηναϊκού (photos-videos)

Παναθηναϊκός: Η δεύτερη (λευκή) εμφάνιση της σεζόν 2022/23 (photos)