Αρμάνι: Διπλό στη Γαλλία με γκάζι στο τέλος

2022-10-06T22:18:15+00:00 2022-10-06T23:24:07+00:00.

06/Oct/22 22:18

Η Αρμάνι πέρασε από την έδρα της Βιλερμπάν, ξεκινώντας με “διπλό” το ταξίδι της στην φετινή Ευρωλίγκα.

Μετά από το κακό ξεκίνημα στο ματς, η Αρμάνι σοβαρεύτηκε και έφτασε στη νίκη απέναντι στη στη Βιλερμπάν με 69-62 μέσα στο «Αστρομπάλ», για την πρώτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Γάλλοι έφτασαν στο +15 στην αρχή, όμως η συνέχεια ανήκε στους Ιταλούς που με ηγέτη τον Μπάρον (18π.) και τον Μέλι (16π.) έφτασαν στη νίκη και έκαναν το 1-0.

Ο ΝτεΚολό είχε 18 για τη Βιλερμπάν και 12 πρόσθεσε ο Λάιτι.

Το ξεκίνημα της Βιλερμπάν ήταν ΜΑΓΙΚΟ, με τους Γάλλους να πατούν γερά το πόδι στο γκάζι και να φτάνει στο 20-5 (7’). Κάπου εκεί ήρθε όμως η αντίδραση της Αρμάνι.

Αρχικά οι Ιταλοί, με όπλο την άμυνα, μπόρεσαν να μειώσουν στους 9 (23-14, 10’) και στους 3 στο 20’ (44-41), με την ολική ανατροπή να γίνεται στο δεύτερο ημίχρονο.

Εκεί αρχικά πήρε τα ηνία με 54-56 στο τέλος του τρίτου, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ανώτερη, φτάνοντας στη νίκη με 62-69.

Δεκάλεπτα: 23-14, 44-41, 54-56, 62-69

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 11 (2), Πολάιτ, Νουα 6 (3/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ντιό, Ντε Κολό 18 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαλ 11 (4/6 δίποντα), Λάιτι 12 (1), Ομπασοχαν 2, Πονς 2

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 4, Τόμας, Πάνγκος 3 (1), Τόνουτ 8 (3/3 δίποντα), Μπάρον 18 (4/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μέλι 16 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρίτσι, Χολ 4, Χάινς 8 (4/6 δίποντα), Φόγκτμαν 8 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).