Εφές – Ερυθρός Αστέρας: Στο τέταρτο δεκάλεπτο έπαιξε ως πρωταθλήτρια

2022-10-07T21:18:39+00:00 2022-10-07T22:53:33+00:00.

07/Oct/22 21:18

Ο Ερυθρός Αστέρας έβαλε δύσκολα στην Εφές, αλλά τελικά οι πρωταθλητές πήραν τη νίκη (72-59) και ξεκίνησαν την φετινή Ευρωλίγκα με το δεξί.

Προσπάθησε ο Ερυθρός Αστέρας, νίκησε η Εφές.

Οι back to back πρωταθλητές τα βρήκαν σκούρα για τρία δεκάλεπτα, αλλά τελικά πανηγύρισαν τη νίκη με 72-59, για τη πρώτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Κλάιμπερν και Μίτσιτς έδειξαν τον δρόμο στους νικητές, που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Λάρκιν, όπως και οι ηττημένοι χωρίς τον Νέντοβιτς.

Οι Σέρβοι έβαλαν δύσκολα στους πρωταθλητές, οι οποίοι στη τέταρτη περίοδο ξέφυγαν με διψήφιες διαφορές με το επιμέρους 16-9 σε εκείνο το διάστημα.

Για την δεύτερη αγωνιστική, η Εφές φιλοξενείται από τη Μονακό (13/10, 21:00), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (13/10, 21:00).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε με 0-5, την ώρα που η Εφές χρειάστηκε πάνω από 4′ για να σκοράρει. Ο Κλάιμπερν μείωσε σε 7-8, με τους φιλοξενούμενους να μένουν μπροστά στο σκορ, μέχρι να… πάρουν μπρος οι γηπεδούχοι. Εμπαγιέ και Μπομπουά σκόραραν στο φινάλε, για το 17-14 της περιόδου.

Οι Σέρβοι συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ (24-27), παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ. Η ανωτερότητα αυτή αποτυπώθηκε στο σκορ, με την Εφές να μένει πίσω. Παρόλα αυτά, ο Μίτσιτς είχε αντίθετη άποψη και με σερί πόντους, η Εφές προσπέρασε για το 35-34 του ημιχρόνου.

Οι πρωταθλητές συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, με τον Κλάιμπερν και Μίτσιτς να συνεχίζουν τα… δικά τους για το 51-43. Ο Αστέρας δεν βρήκε σκορ για πάνω από 2′, κάτι που δεν του επέτρεψε να μείνει στο κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +6 (56-50) στο 30′.

Η μέγιστη διαφορά της Εφές ήρθε στο 36′ με το 68-55 με 8-0 σερί (από 56-52 σε 64-52), με τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του ματς. Τα τελευταία λεπτά ήταν, πλέον, τυπική διαδικασία, με την ομάδα του Αταμάν να φτάνει τελικά στην επικράτηση με 72-59.

Πού κρίθηκε: Το 8-0 της Εφές στη τέταρτη περίοδο, για το 64-52 και το +13 (68-55) στο 36′ έφεραν τη νίκη της Εφές.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κλάιμπερν είχε 19 πόντους-3 ριμπάουντ, ο Μίτσιτς 16 πόντους-6 ασίστ και ο Μπουμπουά 10 πόντους-4 ριμπάουντ.

Για τον Ερυθρό Αστέρα, προσπάθησε με 13 πόντους-4 ριμπάουντ ο Μπέντιλ, ο Άνταμς-Ιβανοβιτς είχαν από 9, ενώ ο Μάρτιν είχε 8.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-34, 56-50, 72-59

Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 10, Μπράιαντ 4, Γκαζί, Κλάιμπερν 19, Αρνά, Τουντσέρ, Πλάις 2, Μίτσιτς 16, Εμπαγιέ 6, Πολονάρα 5, Ζίζιτς 6, Ντάνστον 4

Ερυθρός Αστέρας (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ, Λαζάρεβιτς 6, Άνταμς 9, Μίτροβιτς 3, Λάζιτς 5, Μάρτιν 8, Ιβάνοβιτς 9, Μάρκοβιτς, Κούζμιτς, Πετρούσεφ 6, Τόπιτς, Μπέντιλ 13