Μονακό: Πήρε τη ΜΑΤΣΑΡΑ κόντρα στην Εφές με clutch Τζέιμς και εκπληκτικό Ντιαλό! (videos)

2022-10-13T21:22:03+00:00 2022-10-13T22:28:32+00:00.

13/Oct/22 21:22

Η Μονακό μετά από ένα εκπληκτικό ματς στο “Πριγκιπάτο” “λύγισε” στην παράταση την Πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές με 95-92 και έκανε το 2/2 στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς μετά από μία “μονομαχία” επιπέδου playoffs πολύ νωρίς στη σεζόν κατάφερε να επιβληθεί με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς, Ντιαλό, Μοερμάν και Μοτιεγιούνας της Εφές στην παράταση με 95-92 στέλνοντας μήνυμα στους ανταγωνιστές της στη διοργάνωση.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μονακό μετράει 2/2 και βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης, ενώ η Αναντολού Εφές γνώρισε την πρώτη της ήττα πολύ νωρίς και έχει ρεκόρ 1-1.

Ντέρμπι με τα όλα του στο πρώτο ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε η Εφές το παιχνίδι με τον Κλάιμπερν με 2/2 τρίποντα και 8 πόντους να την βάζει μπροστά στο σκορ με 15-6 (στο 6′). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 17-12 (στο 8′) βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 20-12 για τους Τούρκους και τη Μονακό να μετράει 5/17 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο εμφανίστηκε μία διαφορετική Μονακό στο παρκέ, αφού για πρώτη φορά έπαιξε πολύ καλά στην άμυνα και με ένα τρομερό επιμέρους σκορ 15-2 πέρασε μπροστά με 27-22 (στο 15′) με την Εφές να έχει 4/14 δίποντα. Οι Μονεγάσκοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα με 32-29 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 36-35.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Πριγκιπάτο” ξεκίνησε με όπως τελείωσε και το πρώτο δηλαδή με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και το σκορ να είναι ισόπαλο με 44-44 (στο 24′) και τον Ντιαλό να κάνει ένα τρομερό παιχνίδι με 6 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Μοτιεγιούνας και Μοερμάν έφτασε έκαστος τους 10 πόντους και η Μονακό παρέμενε μπροστά στο σκορ με μία σημαντική διαφορά (55-48 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με επιμέρους σκορ 12-3 της Εφές και προβάδισμα με 60-58 έπειτα από καλάθι στο τέλος του Μπομπουά.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μονακό μπήκε δυνατά και με 2/2 τρίποντα από Τζέιμς και Ντιαλό προηγήθηκε και πάλι με 64-60 (στο 32′), και παρότι ο Μίτσιτς (13 πόντους, 4 ασίστ) προσπαθούσε με προσωπικές φάσεις το προβάδισμα (69-69 στο 34′) δεν πήγαινε σε τουρκικά χέρια.

Τρία λεπτά πριν το φινάλε ο Κλάιμπερν ξύπνησε και πάλι και φτάνοντας τους 23 πόντους με νέο τρίποντο έβαλε μπροστά την Εφές με 77-75 , όμως ο Μοερμάν απάντησε για το 78-77 και ο Μ’Μπαγέ με νέο τρίποντο έκανε το 80-78!

Ο Μοτιεγιούνας ισοφάρισε στο 38ο λεπτό σε 80-80 και ο Κλάιμπερν στο 39′ έδωσε αέρα στην Εφές με 82-80. Ο Τζέιμς πέτυχε ένα δύσκολο καλάθι στα 29” και “έγραψε” το 82-82 και οι Τούρκοι στην τελευταία τους επίθεση έχασαν την μπάλα με τον Μπράουν να σταματάει τον Μίτσιτς που τραυματίστηκε. Τελικά ο Τζέιμς αστόχησε στα 3” και το ματς πήγε στην παράταση.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Μονακό μπήκε δυνατά και με μικρό σερί 4-0 πήρε προβάδισμα με 86-82 (στο 42′). Δύο λεπτά πριν το τέλος της παράτασης οι γηπεδούχοι είχαν ένα κομβικό +4 (88-84) στα χέρια τους, όμως ο Μίτσιτς που επέστρεψε στο 44′ με τρίποντο ισοφάρισε σε 88-88. Ο Τζέιμς στα 46” έκανε το 90-88 για τη Μονακό και ο Ντιαλό στα 18” με 2/2 βολές της έδωσε ουσιαστικά τη νίκη κάνοντας το 92-88, αφού πριν ο Μ’ Μπαγέ είχε 0/2. Στη λήξη οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν το σπουδαίο αποτέλεσμα με 95-92.

Που κρίθηκε: Στα 46” πριν τη λήξη της παράτασης ο Τζέιμς έκανε το 90-88 για τη Μονακό, ο Μ’Μπαγέ είχε 0/2 βολές και ο Ντιαλό με 2/2 “σφράγισε” τη νίκη για τη Μονακό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέιμς ήταν clutch με 19 πόντους, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ, ενώ σπουδαίο ματς έκανε ο Ντιαλό με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 36-35, 58-60, 82-82, 95-92.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 9, Λόιντ 3, Μπλόσομγκεϊμ 6, Μακουντού, Ντιαλό 15, Μοερμάν 14, Μοτιεγιούνας 14, Ουαταρά, Στραζέλ 2, Χολ 9, Τζέιμς 19

Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 10, Μπράιαντ, Γκαζί 1, Κλάιμπερν 27, Αρνά, Τουντσέρ, Πλάις 10, Μίτσιτς 20, Μ’Μπαγέ 13, Πολονάρα 2, Ζίζιτς 9, Ντάνστον