Έσπασαν καρδιές στην Μπολόνια, έσπασε το “ρόδι” η Βίρτους, 0/2 η Μπάγερν

2022-10-13T22:24:44+00:00 2022-10-13T23:00:46+00:00.

13/Oct/22 22:24

gabriel-iffe-lundberg-virtus-bologna-bayern-munich-euroleague

Η Βίρτους πήρε τη νίκη κόντρα στη Μπάγερν, καθώς επιβίωσε από το… θρίλερ και επικράτησε στο τέλος με 66-63, πανηγυρίζοντας τη πρώτη της νίκη στη σεζόν και όχι μόνο!

Η Βίρτους Μπολόνια γεύτηκε ξανά τη χαρά της νίκης στην Ευρωλίγκα μετά από 15 χρόνια (29/11/2007), καθώς μετά από ένα μεγάλο θρίλερ, επικράτησε της Μπάγερν με 66-63.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, με τη Μπάγερν να έχει την ευκαιρία να πάει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά να μην τα καταφέρνει, καθώς Λούτσιτς και Χάντερ αστόχησαν στα σουτ της νίκης.

Ο Ίφε Λούντμπεργκ με 13 πόντους ήταν ο μόνςο διψήφιος των νικητών, με τους Λούτσιτς (15π.) και Ουάιλερ-Μπαμπ (16π.) να μην είναι αρκετή για τους Γερμανούς.

Η εξέλιξη:

Η ιταλική ομάδα μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 24-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως οι Βαυαροί στη συνέχεια μπήκαν για τα καλά στην αναμέτρηση! Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι μείωναν το σκορ, ενώ με τον Ομπστ να σκοράρει σε σχεδόν νεκρό χρόνο, το ημίχρονο έκλεισε στο 34-32.

Η Μπάγερν ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε να προηγείται με 37-41 (23′), ωστόσο η Βίρτους, με συνεχόμενους πόντους του Λούντμπεργκ, πήρε τον έλεγχο, κλείνοντας εν τέλει το δεκάλεπτο στο 56-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με τον Τεόντοσιτς με 64-54 στο 32′), όμως στη συνέχεια… έπεσαν για ύπνο! Παρόλα αυτά, η Μπάγερν μείωσε στο τρίποντο, αλλά δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, με τους Λούτσιτς και Χάντερ να μην βρίσκουν στόχο στην τελευταία επίθεση. Τελικό σκορ 66-63 και νίκη για τη Βίρτους

Δεκάλεπτα: 24-16, 34-32, 56-51, 66-63

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 1, Μάνιον, Μπελινέλι 2, Παγιόλα 2, Μπακό 6 (3/5 δίποντα), Τζαϊτέ 3 (1/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 13 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Χάκετ 8 (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μίκι 6 (2/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ουίμς 9 (1), Οτζελέγε 7 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τεόντοσιτς 9 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Ουάιλερ-Μπαμπ 16 (1/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ουόλντεν 5 (1/6 τρίποντα), Ουίνστον 6 (2/3 τρίποντα), Χάντερ 5 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 7, Λούτσιτς 15 (3/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Όμπστ 6 (2), Τσίπσερ, Ρούμπιτ, Γκιλέσπι 3