Βιλερμπάν: “Διπλό” με Ντε Κολό στον… πόντο επί της Βαλένθια (videos)

2022-10-14T23:12:12+00:00 2022-10-14T23:45:33+00:00.

14/Oct/22 23:12

Νίκη στο… φινάλε για τη Βιλερμπάν στη Βαλένθια με 76-77.

Πρώτη νίκη για τη Βιλερμπάν στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η γαλλική ομάδα ”πέρασε” από τη Βαλένθια με 76-77, για την δεύτερη αγωνιστική και πλέον βρίσκεται στο 1-1, με τους Ισπανούς να μην έχουν πανηγυρίσει ακόμα (0/2).

Ο Μάθιους στο -2” ήταν ο ”ήρωας” των νικητών με 1/2 βολές, για το τελικό σκορ και ενώ είχαν κάνει τρομερή δεύτερη περίοδο με 11-26.

Για την τρίτη αγωνιστική, η Βαλένθια φιλοξενείται από την Εφές (18/10), ενώ η Βιλερμπάν από την Φενέρ (18/10).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν… εξίσου καλά, με το 9-9 να δείχνει πως θα έχουμε ντέρμπι. Η Βιλερμάν είχε πολύ καλά ποσοστά, αλλά η Βαλένθια ήταν εκείνη, που προηγήθηκε με 21-13, με τον Τζόουνς να δείχνει τον δρόμο. Η διαφορά, μάλιστα, ξεπέρασε τους 10 (27-14), για το 27-16 του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε ανάλογο ρυθμό και έμειναν εύκολα μπροστά στο σκορ (32-20). Το 36-25, όμως, έγινε 36-39 στο 19′ για τους Γάλλους, οι οποίοι μέσα σε λίγα λεπτά, έκαναν την  ανατροπή και μάλιστα πήγαν στα αποδυτήρια με +4 (38-42).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη τρίτη περίοδο, με τη Βιλερμπάν να μένε μπροστά στο σκορ, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο. Ακόμα κι έτσι, όμως, η Βαλένθια βρήκε τον τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ, όπως δείχνει και το 59-62 στο 30′.

Ντε Κολό και Φαλ έδωσαν λύσεις με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 64-70 στο 35′. Οι Ισπανοί ήταν επίμονοι, δεν τα παράτησαν (72-72 στο 37′), με τον Ντε Κολό να ”απαντά” με δύο καλάθια (72-76).

Ο Χάρπερ ισοφάρισε σε 76-76 στο 39′, για να ακολουθήσει το φάουλ του στον Μάθιους (76-77) στο -2 με 1/2 βολές. Ο Τζόουνς επιχείρησε το τρίποντο της νίκης, δεν βρήκε τον στόχο και η νίκη πήγε στη Βιλερμπάν με 76-77.

Πού κρίθηκε: Στις 1/2 βολές του Μάθιους στο -2”, πόντους που ήταν αρκετός για τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντε Κολό έδειξε τον δρόμο με 16 πόντους-4 ασίστ, ενώ 13 είχε ο Ομπασοχάν και 10 με 13 ριμπάουντ ο Φαλ. Δεν ήταν αρκετός ο Ριβέρο με 15 πόντους και ο Τζόουνς με 13 για τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 38-42, 59-62, 76-77

Βαλένθια (Μούμπρου): Χάρπερ 10, Κλαβέρ 5, Πουέρτο 10, Πρέπελιτς 7, Ουέμπ 3, Τζόουνς 13, Βαν Ρόσομ, Ράντεμπο 7, Ντούμπλιεβιτς, Αλεξάντερ 4, Ριβέρο 15

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 9, Πολάιτ, Νουά 2, Καουντί 9, Λακόμπ, Λοβέρν 9, Ντιό, Ντε Κολό 16, Φαλ 10, Λάιτι 9, Ομπασόχαν 13, Πονς