Μπαρτζώκας: “Κάθε επαφή ήταν φάουλ στη τέταρτη περίοδο”

2022-10-27T20:35:01+00:00 2022-10-27T23:11:37+00:00.

27/Oct/22 20:35

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΟΣΦΠ - ΜΟΝΑΚΟ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε για όλους και για όλα μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τη Μονακό με 76-81.

Η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στη φετινή Ευρωλίγκα είναι γεγονός, μετά το 76-81 της Μονακό στο ΣΕΦ.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναφέρθηκε στα λάθη της ομάδας του και την ελλιπή αμυντική λειτουργία της στη τέταρτη περίοδο.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ολυμπιακού:

”Ήμασταν νευρικοί, είχαμε πολλά λάθη στη τρίτη περίοδο και τους δώσαμε την ευκαιρία να επιστρέψουν, παρά την διαφορά μας. Δώσαμε πολλές κατοχές. Μας χτύπησαν στο τρανζίσιον. Και μετά ήταν η περίεργη τέταρτη περίοδος, δεν μπορούσαμε να παίξουμε άμυνα, κάθε επαφή ήταν φάουλ. Αλλά έτσι είναι”

Στην Συνέντευξη Τύπου, πρόσθεσε:

”Περιμέναμε αυτό το ματς, κλειστό και δυνατό. Η Μονακό είναι αθλητική ομάδα, που παίζει με physicality. Έπρεπε να το ματσάρουμε αυτό, το οποίο δε κάναμε καθόλου. Επιτρέψαμε στον Τζέιμς και τον Οκόμπο να νιώσουν άνετα στο παρκέ, έχοντας πάνω από 40 πόντους μαζί.

Δεν ήταν η βραδιά μας, πρέπει να προχωρήσουμε, να μάθουμε από το σημερινό. Όπως έχω πει, η Ευρωλίγκα είναι έτσι, κάθε ματς είναι άλλη ιστορία. Ήμασταν κάπως χαλαροί, δεν ελέγξαμε τα συναισθήματα, λόγω των οπαδών, υπερβάλλαμε. Αντί να παίξουμε απλά με έξτρα πάσα, παίξαμε με συναίσθημα, αλλά χάνεις και προχωράς, έτσι είναι η Ευρωλίγκα.

Ο κόσμο εκτιμά την προσπάθεια, παίζουμε καλά, κερδίζουμε. Κατάλαβε ο κόσμος ότι δεν παίξαμε καλά, αλλά προσπαθήσαμε. Ένα μεγάλο ευχαριστώ, αλλά η δουλειά μου δεν γίνεται πιο εύκολη. Είναι δύσκολη, δεν αλλάζουμε συνταγή, θα κοιτάξουμε το επόμενο ματς.

Απαγορεύεται να μιλήσω για αυτό. Σουτάραμε έξι βολές σε ένα ματς που είχε μεγάλη αθλητικότητα με επαφές. Δεν είναι δική μου δουλειά. Η τρίτη περίοδος και η αρχή της ήταν καθοριστική, δεν ήταν μόνο αμυντική ολιγωρία μας, είχαμε κακές επιθέσεις και σκόραραν με τρανζίσιον. Όταν μία τέτοια ομάδα μπει στο ματς έτσι, παίρνει αυτοπεποίθηση. Το τρίτο δεκάλεπτο θα μπορούσε να ήταν καλύτερο. Υπήρχε και ένα άλλο λεπτό σημείο του ματς όταν μειώσαμε στο τέλος, πήρε 3 βολές ο Τζειμς, 2 ο Οκόμπο και δεν μπορέσαμε να μπούμε στο ματς όπως θέλαμε

Δεν πιστεύω ότι κάνει καλό μία ήττα. Πρέπει να κερδίσεις. Ενθουσιαζόμαστε στην Ευρώπη πολύ, αλλά όσο περνάει από το χέρι μου, δεν θα αφήσω να πιστεύουμε ότι είμαστε υπερομάδα, ούτε ότι είμαστε οι καλύτεροι. Πρέπει να παίξουμε πολύ καλά, για να κερδίσουμε. Σήμερα δεν παίξαμε,. Δεν έχουμε τόσο ταλέντο, έχουμε όμως καλή ομάδα και θα το αποδείξουμε”

Κώστας Σλούκας: Ξεπέρασε τον Ερτέλ και έγινε ο 4ος κορυφαίος πασέρ της Ευρωλίγκας!

Οκόμπο στο Eurohoops: “Τζέιμς, Λόιντ κι εγώ χρειαζόμαστε… μία μπάλα για να παίζουμε”

Ο Μάικ Τζέιμς “άλωσε” για 4η φορά το ΣΕΦ στην Ευρωλίγκα! (video)

Ολυμπιακός: Αποθέωση από τον κόσμο παρά την ήττα από τη Μονακό! (video)

Ομπράντοβιτς: “Είπα ότι αν παίζαμε όπως στο πρώτο ημίχρονο δεν θα είχαμε τύχη”

ΜακΚίσικ στο Eurohoops: “Χρειαζόμασταν μία μπουνιά στο πρόσωπο” (video)