Παρτιζάν: Με εκπληκτικό Πάντερ “καθάρισε” τη Ζαλγκίρις! (videos)

2022-10-27T22:42:05+00:00 2022-10-27T23:29:52+00:00.

27/Oct/22 22:42

kevin punter handles partizan euroleague

Η Παρτιζάν κέρδισε με 87-76 τη Ζαλγκίρις στο Βελιγράδι έχοντας για MVP τον Κέβιν Πάντερ και έφτασε τις δύο σερί νίκες στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μετά από ένα σκληρό και δύσκολο ματς στο Βελιγράδι “λύγισε” με 87-76 τη Ζαλγκίρις, έχοντας σε τεράστια βραδιά με 26 πόντους τον Κέβιν Πάντερ και δείχνει σαφώς καλύτερη εικόνα πλέον στην Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο ρεκόρ 2-3 και η Παρτιζάν ετοιμάζεται για το μεγάλο ματς στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό στις 3 Νοεμβρίου.

Ξέσπασε με Πάντερ στο δεύτερο δεκάλεπτο η Παρτιζάν

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Παρτιζάν και προηγήθηκε με 15-7 (στο 5′), όμως η πρώτη περίοδος έληξε με 22-20 υπέρ της Ζαλγκίρις με τον Λεκαβίτσιους να έχει 8 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ζοτς ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Πάντερ με 33-30 (στο 14′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με επιμέρους 11-6 και προβάδισμα 8 πόντων (44-36), με τον Αμερικανό να έχει 15 πόντους.

Μίλησε η έδρα και η ποιότητα στο τέλος

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο Βελιγράδι οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και διατηρούσαν το προβάδισμα τους με 54-45 (στο 26′). Με σερί 9-0 και τον Έβανς να έχει 11 πόντους και 7 ασίστ οι Λιθουανοί ισοφάρισαν σε 54-54 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 60-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο πρόσκαιρα η Ζαλγκίρις ισοφάρισε σε 60-60, όμως με σερί 5-0 οι Σέρβοι πέρασαν και πάλι μπροστά με +5 (65-60 στο 33′). Τρία λεπτά πριν το φινάλε η διαφορά ήταν στους 7 (74-67) και η Παρτιζάν είχε το πάνω χέρι για τη νίκη. Τελικά οι Σέρβοι πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 87-76.

Που κρίθηκε: Στο 32′ η Ζαλγκίρις ισοφάρισε σε 60-6ο, όμως οι Σέρβοι με συνολικό επιμέρους σκορ 27-16 πήραν τη νίκη στο τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πάντερ ήταν ο MVP με 26 πόντους και 10/14 σουτ, ενώ ακόμα είχε 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 44-36, 60-57, 87-76.

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, ΛεΝτέι 10, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 26, Παπαπέτρου 11, Έξουμ 11, Νάναλι 10, Γκλας, Λεσόρ 10, Τριφούνοβιτς 3, Άντζουσιτς 8, Μαντάρ 5

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Έβανς 16, Λεκαβίτσιους, 8, Χέις 7, Καλνιέτις, Σμιτς 11, Μπιρουτις 2, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 10, Ντίμσα, Κάβανο 8 ,Μπουτκεβίτσιους 7, Ουλανόβας 7