Ερ. Αστέρας: Με “μαέστρο” τον Βιλντόζα η πρώτη νίκη, στην… πρώτη του Νέντοβιτς! (videos)

2022-10-28T21:10:46+00:00 2022-10-28T22:12:13+00:00.

28/Oct/22 21:10

Ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα με 78-72 επί της ουραγού Μπάγερν στο Βελιγράδι, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Μπέντιλ και Βιλντόζα και τον Νεμάνια Νέντοβιτς να κάνει ντεμπούτο.

Μετά από ένα παιχνίδι, όπου έχασε διαφορές 15 και 13 πόντων ο Ερυθρός Αστέρας “λύγισε” την Μπάγερν στο Βελιγράδι με 78-72 και την άφησε τελευταία και χωρίς νίκη στην Ευρωλίγκα, με τους Μπεν Μπέντιλ, Λούκα Βιλντόζα και Χασάν Μάρτιν να κάνουν τη διαφορά.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ερυθρός Αστέρας έχει ρεκόρ 1-5 και θα αντιμετωπίσει στις 4/11 τη Μονακό (22:00) στο Πριγκιπάτο, ενώ η Μπάγερν είναι ουραγός με 0/5 και ετοιμάζεται να παίξει με την Εφές (3/11, 20:30) στην Πόλη.

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα στο πρώτο μέρος

Καλύτερο άρχισε το ματς ο Ερυθρός Αστέρας και προηγήθηκε με 12-5 (στο 4′) μετρώντας 4/7 σουτ. Ο Βιλντόζα με 7 πόντους και 2 ασίστ “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +15 (19-8 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 28-17 και τον Μπέντιλ να έχει 8 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Χάρις και Ουίνστον έφτασαν μαζί τους 13 πόντους για τους Βαυαρούς, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 11-2 μείωσαν σε 30-28 (στο 14′) και επέστρεψαν πλήρως από το -15. Ο Ουίνστον είχε πάρει “φωτιά” (11π.) και η σερβική δεν μπορούσε να τον σταματήσει, με την Μπάγερν να περνάει και μπροστά με 36-33 (στο 17′)!

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-43 για τον Ερυθρό Αστέρα, μετά από σερί πόντους του Νέντοβιτς (7π).

Με Βιλντόζα και άμυνα το πήραν οι Σέρβοι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με τον Βιλντόζα να κάνει τη διαφορά και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 54-48 (στο 25′) μετρώντας 14 πόντους.

Οι Γερμανοί με 2/2 τρίποντα από Ουίνστον και Βάιλερ-Μπαμπ (6/18 συνολικά) ισοφάρισε σε 56-56 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 65-57 και τους γηπεδούχους να είναι το φαβορί για το θετικό αποτέλεσμα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με ένα μικρό σερί 5-0 ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε και πάλι με +13 (70-57 στο 33′) και είχε μεγάλο πλεονέκτημα για τη νίκη. Τρία λεπτά πριν το τέλος η Μπάγερν μείωσε σε 72-67 με επιμέρους σκορ 10-2 και πάλευε για την τεράστια ανατροπή.

Μάρτιν και Μπέντιλ απάντησαν με μικρό σερί 4-0 και έκαναν το 76-67 για τους γηπεδούχους στο 38ο λεπτό οι οποίοι και “άγγιξαν” τη νίκη. Οι Βαυαροί στο 1:20 με τον Λούτσιτς μείωσαν σε 76-72 κ, όμως οι Σέρβοι πήραν τελικά το θετικό αποτέλεσμα με 78-72.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Ερυθρού Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο, που δέχθηκε μόλις 29 πόντους σε σχέση με τους 43 του πρώτου μέρους και με αυτόν τον τρόπο πήρε τη μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπέντιλ ήταν καθοριστικός με double double (12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο) και 4/10 σουτ, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Βιλντόζα με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο παρά τα 3 λάθη του.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 44-43, 65-57, 78-72.

Ερυθρός Αστέρας (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 2, Βιλντόζα 20,Λαζάρεβιτς 4, Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μάρτιν 9, Ντόμπριτς 12, Ιβάνοβιτς, Νέντοβιτς 11, Μάρκοβιτς, Πετρούσεφ 6, Μπέντιλ 12

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 6, Ουίνστον 18, Ουόλντεν 6, Μπόνγκα, Γιάραμαζ 4, Λούτσιτς 12, Ομπστ, Ζίπσερ 6, Βλιμπεργκ, Χάρις 10, Γκιλέσπι 2, Ρούμπιτ 8