“Άλωσε” το Μιλάνο η Ρεάλ με τρομερό Μούσα! (videos)

2022-11-03T22:29:46+00:00 2022-11-03T23:50:18+00:00.

03/Nov/22 22:29

Η Ρεάλ Μαδρίτης με εξαιρετική άμυνα και τον Μούσα πρωταγωνιστή κέρδισε τη Μιλάνο στο “Forum” με 83-77 για την Ευρωλίγκα και επέστρεψε στις νίκες.

Αν και στο πρώτο μέρος δέχθηκε 13 τρίποντα η Ρεάλ Μαδρίτης “έσφιξε” την άμυνα της στο Μιλάνο και με κορυφαίους τους Μούσα, Χεζόνια και Ταβάρες πανηγύρισε μία πολύτιμη νίκη με 83-77 και έδειξε πως βρίσκει και πάλι τον καλό της εαυτό.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 3-3 με τη Μιλάνο, να μην έχει καμία εντός έδρας νίκη μέχρι τώρα και μόνο διπλά σε Λυών, Βελιγράδι και Μόναχο.

“Φωτιά” η Μιλάνο από τα 6,75 και… προβάδισμα στο ημίχρονο!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ρεάλ και με τον Μούσα να έχει 8 πόντους προηγήθηκε με 12-5 (στο 5′). Ο Ταβάρες με σερί πόντους (5) διατηρούσε το προβάδισμα της “Βασίλισσας” (15-11 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τη 23-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μιλάνο με 7/10 τρίποντα και τον Μήτρου-Λονγκ να έχει ήδη 11 πόντους προηγήθηκε για πρώτη φορά με 29-26 (στο 12′). Οι δύο ομάδες σε ένα πολύ σκληρό ματς με μοναδικό τους “όπλο” τα μακρινά σουτ, ήταν ισόπαλες με 38-38 (στο 16′) και η Ρεάλ με τους Ταβάρες – Χεζόνια να έχουν μαζί 18 πόντους και με σερί 5-0 προηγήθηκε και πάλι με +5 (43-38 στο 18′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ιταλικό επιμέρους σκορ 12-4 και με 50-47, με τον Πάνγκος να φτάνει τους 14 πόντους και τη Μιλάνο να έχει 12/16 τρίποντα!

Το πήρε με την άμυνα και με Μούσα η Ρεάλ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Forum” ξεκίνησε με το ρυθμό να πέφτει αισθητά και τις δύο άμυνες να λειτουργούν και το σκορ να είναι ισόπαλο με 53-53 (στο 24′). Ο Μούσα φτάνοντας τους 16 πόντους με 4/5 τρίποντα έβαλε μετά από αρκετή ώρα μπροστά τη Ρεάλ με 59-56 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 67-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μιλάνο σκόραρε μόλις δύο πόντους σε τέσσερα λεπτά με τις άμυνες των δύο ομάδων να είναι εξαιρετικές και τους Ισπανούς να προηγούνται με 69-63 (στο 34ο λεπτό). Με τον Μούσα να μην σταματάει να σκοράρει (22π.) η Ρεάλ πέρασε μπροστά και με +14 (77-63 στο 36′) και έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Δύο λεπτά πριν το τέλος η Μιλάνο μείωσε σε 80-72, όμως μέχρι τη λήξη τίποτα δεν άλλαξε δραματικά και η Ρεάλ έφυγε με το μεγάλο διπλό με 83-77.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η Ρεάλ μπήκε προηγούμενη με 67-61 και με επιμέρους σκορ 10-2 σε 6′ λεπτά προηγήθηκε με 77-63 και “καθάρισε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μούσα ήταν εκπληκτικός με 25 πόντους (5/8 τρίποντα), 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ και έκανε τη διαφορά για τη Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 50-47, 61-67, 77-83

Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 5, Τόμας 7, Μήτρου-Λονγκ 11, Πάνγκος 21, Τονούτ, Μέλι 12, Μπάρον 6, Ρίτσι, Χολ 5, Χάινς, Ντατόμε 8, Βόιγκτμαν 2

Ρεάλ (Ματέο): Αμπάλντε 7, Χάνγκα 3, Χεζόνια 15, Σέρχι 9, Ντεκ 7, Πουαριέ, Κορνελί, Ταβάρες 11, Γιουλ, Γιαμπουσέλε 6, Ν’Ντιαγέ, Μούσα 25