Ολυμπιακός – Βαλένθια 82-83: Έγκλημα και τιμωρία! (videos)

2022-11-04T21:53:41+00:00 2022-11-04T23:35:58+00:00.

04/Nov/22 21:53

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα “θρίλερ” στο ΣΕΦ γνώρισε μία απίστευτη ήττα με 83-82 από τη Βαλένθια με τον Τζόουνς να γίνεται ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τους Ισπανούς.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε στο +16 στο τρίτο δεκάλεπτο κόντρα στη Βαλένθια πλήρωσε τα λάθη του στο τέλος και γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα του στην Ευρωλίγκα με 83-82 από τους Ισπανούς, μετά από ένα μας που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ το οποίο έχασε ο Σλούκας αρχικά και στη συνέχεια ο Πίτερς.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 4-2 και δύο σερί ήττες, ενώ η Βαλένθια τον πλησίασε στη μία νίκη με ρεκόρ 3-3.

Κάλυψε τα λάθη με την επίθεση ο Ολυμπιακός και πήγε στα αποδυτήρια με +13!

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός και με 2/2 τρίποντα από τους ΒεζένκοφΟυόκαπ και τον Φαλ να προστατεύει το καλάθι προηγήθηκε με 10-3 (στο 3′). Ο Ντούμπλιεβιτς με πέντε πόντους προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και η Βαλένθια με 4/5 τρίποντα μείωσε σε 18-14 (στο 7′).

Η πρώτη περίοδος έληξε με τους ερυθρόλευκους μπροστά μόλις με 28-22, παρότι είχαν 11/14 σουτ, 8 ασίστ και τους ΒεζένκοφΟυόκαπ μαζί στους 17 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα των Πειραιωτών ήταν βελτιωμένη και αύξησαν το προβάδισμα τους σε 36-26 (στο 14′) με τρίποντα από Σλούκα – Κάνααν, αν και είχαν κάνει σε σύντομο χρονικό διάστημα 4 λάθη. Τα ερυθρόλευκα λάθη είχαν φτάσει τα 10, όμως η κυριαρχία του Μπολομπόι στα ριμπάουντ (5) και τα μακρινά σουτ (6/9) έφεραν για πρώτη φορά το +11 (39-28 στο 17′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στο μεγαλύτερο σημείο (47-34) και το δίδυμο Σλούκα – Βεζένκοφ να έχουν μαζί 21 πόντους και 8 ασίστ και συνολικά ο Ολυμπιακός 18/25 σουτ, αλλά και 12 λάθη.

Το έκανε “θρίλερ” η Βαλένθια από τα ερυθρόλευκα λάθη!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τους Φαλ – Βεζένκοφ να σκοράρουν από το ζωγραφιστό και τη διαφορά να πηγαίνει στους 16 (53-37 στο 22′). Οι “νυχτερίδες” αντέδρασαν εκμεταλλευόμενες τη χαλάρωση της ελληνικής ομάδας και με σερί 10-0 σε δύο λεπτά μείωσαν σε 53-47 (στο 24′) με τον Ουέμπ να φτάνει τους 7 πόντους.

Η διαφορά πήγε και στους 4 (56-52 26′) με τους Πειραιώτες, να έχουν 15 λάθη, όμως ο Παπανικολάου κρατούσε “όρθια” την ομάδα του με 2/2 τρίποντα (59-52 στο 27′). και εκπληκτική δουλειά σε άμυνα (6ριμπ, 1κλ, 1μπλοκ) και δημιουργία (3ασ). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό να κάνει επιμέρους σκορ 12-6 και με buzzer beater του Σλούκα να προηγείται με 71-58!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βαλένθια εκμεταλλευόμενη τα 17 λάθη που έφτασε ο Ολυμπιακός, προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση της μειώνοντας σε 75-67 (στο 33′). Οι Ισπανοί είχαν αγχώσει τους ερυθρόλευκους και στο 37ο λεπτό η διαφορά ήταν στους 6 (80-74) και όλα ανοιχτά μέχρι το φινάλε.

Ο Τζόουνς με ένα μεγάλο τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο στο 38′ σε 80-77 και ο Ουέμπ έκανε το 80-79 στο 39! Ο Βεζένκοφ έφτασε τα 20 λάθη για τον Ολυμπιακό, όμως έκλεψε την μπάλα από τον Τζόουνς και ο Σλούκας στα 14” με 1/2 βολές έκανε το 81-79.

Στην τελευταία επίθεση της Βαλένθια ο Ολυμπιακός έκανε φάουλ στον Τζόουνς ο οποίος έκανε 1/2 βολές και μείωσε σε 81-80 στα 11,6”, ενώ ο Σλούκας με 1/2 “‘έγραψε” το 82-80.

Στα 3,9 ο Τζόουνς κέρδισε τρεις βολές από τον Βεζένκοφ και έβαλε μπροστά τη Βαλένθια με 83-82 για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο! Στο λήξη ο Σλούκας έχασε το σουτ και στη συνέχεια ο Πίτερς το φόλοου, όπου υπάρχει επαφή και διαμαρτυρίες τω γηπεδούχων για φάουλ, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να γνωρίσει μία απίστευτη ήττα.

Που κρίθηκε: Στις 3/3 βολές του Τζόουνς στα 3,9, αλλά και στο χαμένο σουτ του Κώστα Σλούκα στη λήξη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζόουνς που είχε στο τέλος όλες τις εύστοχες κρίσιμες βολές και συνολικά 17 πόντους και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 12, Κάνααν 3, Λαρεντζάκης 1, Πάπας, Φαλ 10, Σλούκας 11, Βεζένκοφ 20, Παπανικολάου 9, Μπολομπόι, Πίτερς 3, Μπλακ 9, ΜακΚίσικ 4

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 9, Κλαβέρ 7, Πουέρτο 3, Πρέπελιτς 5, Πραντίγισ, Ουέμπ 9, Λόπεζ-Αροστέγκι 4, Τζόουνς 17, Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 17, Χιμένεθ, Αλεξάντερ 10