Αρμάνι – Βίρτους 59-64: Ο Μίλος έκανε την διαφορά στον “εμφύλιο” του Μιλάνο (videos)

2022-11-10T04:00:17+00:00 2022-11-10T16:25:55+00:00.

10/Nov/22 04:00

Η Βίρτους Μπολόνια άλωσε το Μιλάνο με το 64-59 επί της Αρμάνι, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίλος Τεόντοσιτς, που πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση!

Η Βίρτους πέτυχε δεύτερο τεράστιο “διπλό” στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς μετά τη νίκη μέσα στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ, θριάμβευσε στον ιταλικό… εμφύλιο, επικρατώντας με 64-59 της Ολίμπια Μιλάνο στο Φόρουμ, στην αναμέτρηση, όπου έλαμψε ο Μίλος Τεόντοσιτς (15π., 4 ασ.) και σήκωσε την αυλαία για την 7η αγωνιστική.

Η ομάδα του Σκαριόλο σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, με τις άμυνες να παίζουν καταλυτικό ρόλο στο ματς, που είχε ωστόσο όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι και μάλιστα με έντονο το στοιχείο του γοήτρου, πέρασε από την έδρα της Αρμάνι και ανέβηκε στο 3-4, ρεκόρ το οποίο έχει, πλέον, και το σύνολο του Ετόρε Μεσίνα.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +11 στην αρχή, όμως η ομάδα της Μπολόνια από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά έκανε την ανατροπή, παίρνοντας τα ηνία (και εν τέλει τη νίκη) χάρη στον απίθανο Μίλος Τεόντοσιτς!

Ο Σέρβος είχε 15 πόντους με 5 τρίποντα και 4 ασίστ, σε μια εμφάνιση από τα… παλιά του, ενώ όποτε η Αρμάνι προσπαθούσε να κάνει την επιστροφή, ο Μίλος ήταν εκεί για να της κόψει τα φτερά!

Άξιος συμπαραστάτης και ο επανακάμψας από τον σοβαρό του τραυματισμό, Τόκο Σενγκέλια με 12 πόντους. Για την Αρμάνι ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ είχε 13 πόντους και ο Μπράντον Ντέιβις 11.

Έτσι η Βίρτους, κατάφερε να “σβήσει” την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Βιλερμπάν, ενώ αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα για τους “κόκκινους” του Μιλάνο, γεγονός που πιστοποιεί ότι βρίσκονται σε αγωνιστική κάμψη μετά το καλό του ξεκίνημα, πληρώνοντας, ίσως, το τίμημα των πολλών τραυματισμών (σ.σ. δεν αγωνίστηκαν οι Σιλντς, Μπάρον και Ντατόμε).

Η Αρμάνι μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και βρέθηκε στο +11 στο ξεκίνημα του αγώνα με 23-12 (10’). Η συνέχεια όμως ανήκε στη Βίρτους!

Η ομάδα της Μπολόνια, με τον Μίλος Τεόντοσιτς να βγαίνει μπροστά, έκανε την ανατροπή και με ένα σερί 9-0 μπήκε στο παιχνίδι, ενώ ένα τρίποντο του Σέρβου στην εκπομπή του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 35-39.

Η Βίρτους ανέβασε το προβάδισμά της πάνω από τους 10 στο τρίτο δεκάλεπτο (41-53), φτάνοντας στο +15 στο 33’ (43-58). Η Αρμάνι έκανε την ύστατη προσπάθεια και μείωσε, όμως ένα μεγάλο τρίποντο του Τεόντοσιτς έκανε ξανά την διαφορά και τελείωσε την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 59-64 και νίκη για την Βίρτους.

Δεκάλεπτα: 23-12, 35-39, 41-53, 59-64

Παίκτης κλειδί:

Μα ΦΥΣΙΚΑ ο Μίλος Τεόντοσιτς! Ο Σέρβος έκανε σπουδαία δουλειά, έχοντας 15 πόντους με 5/6 τρίποντα και μεγάλα σουτ κατά την διάρκεια του αγώνα, τα οποία έκοψαν κάθε προσπάθεια της Αρμάνι για επιστροφή.

Πού κρίθηκε:

Το τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς στα 37” για το τέλος ήταν η… μαχαιριά που αποτελείωσε την Αρμάνι, η οποία είχε μειώσει στους 6 (55-61), όμως είδε την διαφορά να ανεβαίνει εκ νέου στους 9 και το παιχνίδι να μην έχει αρκετό χρόνο για μια νέα επιστροφή.