Εκπληκτικοί Μότλεϊ & Μέλιχ για τη νίκη της Φενέρ επί του Ερυθρού Αστέρα! (videos)

2022-11-10T19:55:52+00:00 2022-11-10T22:32:49+00:00.

10/Nov/22 19:55

Η Φενερμπαχτσέ επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα “λυγίζοντας” τον Ερυθρό Αστέρα στην Πόλη με 93-79 και έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μότλεϊ και σε βραδιά καριέρας τον Μαχμούτογλου.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, αν και είχε σε κακή βραδιά τον Σκότι Ουίλμπεκιν και σε μέτρια τον Καλάθη (6ασ, 6 λάθη) και δυσκολεύτηκε πάρα πολύ μέχρι και το 36′ από τον Ερυθρό Αστέρα στην Κωνσταντινούπολη, κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες στην Ευρωλίγκα με 93-79.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Για τη Φενέρ ο Τζόναθαν Μότλεϊ ήταν ασταμάτητος και ο Μαχμούτογλου έκανε τη διαφορά με career high (20π), ενώ για τους Σέρβους που έπαιξαν με απουσίες λόγω Εθνικών Ομάδων, πάλεψαν για το τεράστιο διπλό ο Νέντοβιτς και ο Μπέντιλ.

Πλέον η Φενερμπαχτσέ παραμένει στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 6-1, ενώ αντίθετα ο Ερυθρός Αστέρας στην τελευταία θέσε με 1 νίκη και 6 ήττες.

Το έκανε ντέρμπι στο πρώτο μέρος ο Νέντοβιτς

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Φενέρ και με καλάθια μέσα από το ζωγραφιστό (5/9 δίποντα) και εκμεταλλευόμενη τα γρήγορα λάθη των Σέρβων (3) προηγήθηκε με 13-6 (στο 5′). Η διαφορά πήγε και στους 12 πόντους (18-6 στο 6′) με τον Μότλεϊ να έχει 6 πόντους και με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να κυριαρχεί.

Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει επιμέρους σκορ 17-6 με τον Νέντοβιτς να έχει 7 πόντους και με δικό του buzzer beater τρίποντο να μειώνει σε 24-23!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αν και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 25-24, η Φενέρ αντέδρασε και πήρε ξανά το προβάδισμα με 29-27 (στο 14′) έχοντας όμως χάσει τον έλεγχο του ματς. Ο Ερυθρός Αστέρας για πρώτη φορά βρέθηκε στο +5 (34-29 στο 16′), όμως και πάλι οι Τούρκοι μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά ισοφαρίζοντας σε 34-34 (στο 17′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-41 και τους φιλοξενούμενους να ζορίζουν για τα καλά τη Φενέρ.

Με Μότλεϊ το “καθάρισε” η Φενέρ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πόλη ξεκίνησε με τους Βιλντόζα – Νέντοβιτς να κάνουν σερί 7-0 και να βάζουν μπροστά την ομάδα τους με 48-42 (στο 22′). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αντέδρασε και πάλι και με επιμέρους σκορ 14-2 πήρε το προβάδισμα με 56-50 (στο 26′)! H τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Μότλεϊ να “οργιάζει” (19π, 9ριμπ) και τη Φενέρ μπροστά με 66-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Σέρβοι προσπάθησαν για τη μεγάλη ανατροπή και μείωσαν σε 66-64 με σερί 7-0 στο 32ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι με Μότλεϊ, Καλάθη και Γκούντουριτς πήραν μία διαφορά ασφαλείας με 76-67 (στο 34′) και ήταν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ο Μαχμούτογλου με 5/7  τρίποντα πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 14 (85-71) και στο φινάλε η Φενέρ πανηγύρισε μία δίκαιη νίκη με 93-79.

Που κρίθηκε: Ο Ερυθρός Αστέρας στο 32ο λεπτό μείωσε σε 66-64, όμως η Φενέρ με επιμέρους σκορ 10-3 σε δύο λεπτά προηγήθηκε με 76-67 στο 34ο λεπτό και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μότλεϊ ήταν εκπληκτικός με 25 πόντους (10/14) σουτ, 11 ριμπάουντ και 3 λάθη και έκανε τη διαφορά για τη Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 42-41, 66-57, 93-79.

Φενέρ (Ιτούδης): Μότλεϊ 25, Μπιρσέν, Χαζέρ, Ουίλμπεκιν 1, Έντουαρντς, Μαχμούτογλου 20, Χέις 10, Πιερ 10, Γεκίρι 2, Γκούντουριτς 17, Μπούκερ, Καλάθης 8

Ερυθρός Αστέρας (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ, Βιλντόζα 13, Λαζάρεβιτς 6, Λάζιτς 5, Μάρτιν 3, Ιβάνοβιτς 6, Ίλιτς, Νέντοβιτς 17, Κούζμιτς 9, Πετρούσεφ 8, Μπέντιλ 12