Λαρεντζάκης: “Το χτύπημα της… κόμπρας” πιο ώριμο και αποτελεσματικό από ποτέ! (video)

2022-11-10T22:21:04+00:00 2022-11-10T23:30:59+00:00.

10/Nov/22 22:21

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΟΣΦΠ - ΠΑΡΤΙΖΑΝ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός πάτησε στο ΣΕΦ με 87-58 την Παρτιζάν Βελιγραδίου για την Ευρωλίγκα με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να επιστρέφει στις πολύ καλές εμφανίσεις και να μιλάει ακόμα μία φορά για την ωρίμανση του παιχνιδιού του.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα “διαλύοντας” με 87-58 την Παρτιζάν Βελιγραδίου στο ΣΕΦ και βελτίωσε το ρεκόρ του στη διοργάνωση στο 5-2.

Οι πρωταγωνιστές της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν αρκετοί με τους Σλούκα, Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Πίτερς να ξεχωρίζουν, όμως ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν παίκτης-κλειδί στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο διεθνής γκαρντ στα 13:33 που αγωνίστηκε, σκόραρε 14 πόντους εκ των οποίων οι 11 σερί στην καθοριστική τρίτη περίοδο, όπου και έκανε τη διαφορά με 3/5 τρίποντα, ενώ ακόμα είχε 2 κλεψίματα, 1 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 13 στο PIR!

Aυτό το ματς αποτέλεσε την επιστροφή του “Λάρι” στις καλές εμφανίσεις μετά τους 5 πόντους με τη Μονακό και τον έναν με τη Βαλένθια στις δύο ήττες του Ολυμπιακού στο Φάληρο.

Μετά τον αγώνα ο Λαρεντζάκης στις δηλώσεις του επανέλαβε, πως νιώθει πιο ώριμος για να ανταπεξέρχεται στα δύσκολα ακόμα και όταν δεν μπαίνουν τα σουτ, ενώ αναφέρθηκε και στο πόσο πολύ τον βοήθησε η παρουσία στην Εθνική Ομάδα.

Οι δηλώσεις του μετά το ματς:

“Δεν κατάλαβα ότι σκόραρα τόσους πόντους σερί. Ξεχνάμε ότι κάναμε σήμερα και συνεχίζουμε γιατί έχουμε δύσκολο πρόγραμμα”.

Στη κάμερα της ΝOVA είπε:

“Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε μια ηγετική ομιλία στο ημίχρονο. Βγήκαμε στο παρκέ για να τελειώσουμε το παιχνίδι και τα καταφέραμε. Η βάση μας είναι η άμυνα, από εκεί ξεκινάμε και δουλεύουμε καθημερινά. Υπάρχουν όμως πολύ καλοί παίκτες και επιθετικά καλές ομάδες. Θέλει βελτίωση και το ενεργειακό μας κομμάτι. Με τη Βαλένθια ήταν πολύ κακή ήττα. Η Ευρωλίγκα είναι μαραθώνιος με πολλά παιχνίδια και πρέπει να διεκδικούμε σε κάθε ματς τη νίκη.

Πείσμωσα με τα δύο τελευταία μου παιχνίδια. Δουλεύω αρκετά πράγματα, αλλά η ρουτίνα των σουτ παίζει ρόλο. Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε μια ηγετική ομιλία στο ημίχρονο. Βγήκαμε στο παρκέ για να τελειώσουμε το παιχνίδι και τα καταφέραμε. Κάποια στιγμή δεν θα μπαίνουν, αλλά είμαι ώριμος αρκετά για να μην είναι μεγάλο το διάστημα αυτό. Μακάρι να μην είναι καθόλου. Νιώθω πολύ καλά, έχω την εμπιστοσύνη του κόουτς, που είναι το πιο σημαντικό.

Η Εθνική μου έκανε καλό, με ωρίμασε. Κάθε μέρα δουλεύουμε τα σουτ, οπότε το κλειδί είναι αυτό. Παίζει ρόλο και η ψυχολογία, πάντα την είχα αυτή. Γενικά έχω άγνοια κινδύνου. Αν είμαι καλά, δεν με νοιάζει. Έχω ακούσει πάρα πολλά όταν έκανα σουτ που δεν έπρεπε να πάρω, πιστεύω ότι κάνω καλές επιλογές πλέον”.

Ολυμπιακός: Season-low στην άμυνα για την τρίτη πιο βαριά ήττα του Ομπράντοβιτς στην Ευρωλίγκα!

Μπαρτζώκας: “Έπρεπε να κερδίσουμε πάση θυσία – Θα βρούμε τρεις παίκτες στο Μόναχο”

Σλούκας: Τα έκανε ΟΛΑ για τον Ολυμπιακό κι έδιωξε την “πίεση μετά από τις δύο διαδοχικές ήττες στο ΣΕΦ” (video)

Ομπράντοβιτς: “Δεν ξέρω αν θα παίξει με την Ελλάδα ο Παπαπέτρου, δεν είναι δικό μου θέμα”

Παπαπέτρου στο Eurohoops: “Η Παρτιζάν δεν μου επιτρέπει να πάω στην Εθνική” (video)

Ιτούδης, Μπαρτζώκας, Ζοτς για τη διαμάχη FIBA – Eυρωλίγκα: “Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση”