“Εξαφανίστηκε” στο τέλος η Βιλερμπάν, το εκμεταλλεύτηκε η Ζαλγκίρις (videos)

2022-11-10T23:12:18+00:00 2022-11-11T00:34:41+00:00.

10/Nov/22 23:12

Η Ζαλγκίρις έκανε μεγάλο ματς στην έδρα της Βιλερμπάν και πήρε ακόμα πιο μεγάλη νίκη με 76-93.

Η Ζαλγκίρις νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 76-93, για την έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας επικράτηση των Λιθουανών φέτος σε τέσσερα ματς, για το 4-3. Όσο για τους Γάλλους, υποχώρησαν στο 3-4.

Το επιμέρους 4-18 μετά το 72-75 στο 35′ ήταν το κομβικό στοιχείο του ματς, με τους γηπεδούχους να κάνουν συνεχόμενα λάθη (3:51′ χωρίς πόντο) και τους νικητές να τα εκμεταλλεύονται.

O Ντίμσα έκανε μεγάλο ματς με ρεκόρ καριέρας (21 πόντοι), ενώ ο Λεκαβίτσιους πρόσθεσε 16. Δεν ήταν αρκετοί οι Μάθιους με 15 και Νουά με 12 για τη Βιλερμπάν.

Για την όγδοη αγωνιστική, η Βιλερμπάν φιλοξενείται από τον Ερυθρό Αστέρα (17/11), ενώ η Ζαλγκίρις υποδέχεται την Αρμάνι (18/11).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τη Βιλερμπάν, η οποία και προηγήθηκε με 17-12. Η Ζαλγκίρις δεν ήταν αποδοτική, κάτι που όμως άλλαξε μέχρι την συμπλήρωση των 10 λεπτά, μειώνοντας μάλιστα σε 24-22.

Και δεν έμεινε εκεί. Πήρε το προβάδισμα και μαζί τον έλεγχο του αγώνα, για να φτάσει ακόμα και στο +8 (31-39). Οι δυο ομάδες είχαν… αλλάξει ρόλους και έτσι οι Γάλλοι μπόρεσαν μόνο να μείνουν στο -4 (46-50) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Ντίμσα και Λεκαβίτσιους να δείχνουν τον δρόμο στην Ζαλγκίρις. Η Βιλερμπάν δεν ”λύγισε” και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ντε Κολό σε 65-65 λίγο πριν το 30′, για να οδηγηθούμε στο 67-69.

Ο Ντίμσα ”έγραψε” το 76-83 στο 37′, με τους φιλοξενούμενους να μένουν μπροστά στο σκορ, χωρίς πρόβλημα. Ο Ουλάνοβας έκανε το 76-85 με 2/2 βολές στο 38′ και ενώ ο Ντε Κολό αποχώρησε με πρόβλημα. Έτσι, η Ζαλγκίρις έφτασε στην επικράτηση με το τελικό 76-93.

Πού κρίθηκε: Η Βιλερμπάν μείωσε σε 72-75, αλλά ακολούθησε ένα 4-18 της Ζαλγκίρις, για το 76-93.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντίμσα με 21 πόντους, επίδοση ρεκόρ στην (σύντομη) καριέρα του στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 46-50, 67-69, 76-93

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 15, Νουά 12, Καουντί 6, Ντιό, Τάιους 1, Ρισασέ 5, Ντε Κολό 11, Φαλ 7, Λάιτι 9, Ομπασόχαν 2, Τζάκσον-Καρτράιτ 8, Πονς

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Έβανς 12, Λεκαβίτσιους 16, Χέιζ 6, Καλνιέτις, Σμιτς 2, Μπιρούτις 8, Λουκοσιούνας, Μπαζντέικις 8, Ντίμσα 21, Κάβανο 5, Μπουτκεβίτσιους 3, Ουλάνοβας 12