Ερ. Αστέρας – Βιλερμπάν: Νέντοβιτς παικταρά έκανες τη διαφορά!

2022-11-17T21:15:48+00:00 2022-11-17T21:59:16+00:00.

17/Nov/22 21:15

Ο Ερυθρός Αστέρας, με τον Νέντοβιτς, παρά τα 1/6 τρίποντά του, να είναι καταλυτικός στο τέλος, πήρε τη νίκη απέναντι στη Βιλερμπάν με 71-67!

Ο Ερυθρός Αστέρας είδε την εποχή του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να ξεκινά ιδανικά, καθώς, μετά από ένα ντέρμπι, οι Σέρβοι επικράτησαν των Γάλλων με 71-67 και ανέβηκαν στο 2-6 (στο 3-5 η Βιλερμπάν).

Οι Σέρβοι είχαν φτάσει ακόμα και στο +16 στο πρώτο ημίχρονο, όμως η Βιλερμπάν επέστρεψε, παίρνοντας μάλιστα και τη διαφορά με +8 στο τέταρτο. Από εκεί και πέρα όμως ο Ερυθρός Αστέρας, έχοντας ηγέτη τον νεμάνια Νέντοβιτς, έκανε την αντεπίθεσή του και στο τέλος πήρε μια σπουδαία νίκη.

Ο Ιβάνοβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16, όμως ο Νέντοβιτς ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά στο τέλος, βάζοντας μπροστά την ομάδα του.

Από την άλλη ο Λάιτι είχε 16 πόντους και ο Καουντί 14.

Αναλυτικά τα στατιστικά με ένα κλικ ΕΔΩ

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, ίσως και με… φόρα από την πολύωρη προπόνηση της Τετάρτης. Στο ημίχρονο οι Σέρβοι ήταν μπροστά με 38-23, όμως η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική.

Η Βιλερμπάν πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, σκοράροντας 30(!) πόντους και με επιμέρους 16-30 επέστρεψε (54-53, 30’), φτάνοντας λίγο μετά και στο +8 (57-65, 36’).

Ο Ερυθρός μείωσε στους 2 (65-67, 37’), με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να κάνει το 67-67 στο 38’, μετά από υπέροχη κίνηση, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι και το 39’! Ο Νέντοβιτς ήταν και πάλι εκεί για τον Ερυθρό Αστέρα, κάνοντας το 69-67 στα 7’’, με την τελευταία επίθεση να ανήκει στη Βιλερμπάν. Ο Πονς είχε 0/2 για τη Βιλερμπάν από τη γραμμή των βολών και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν. Τελικό σκορ 71-67 και νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα.

Πού κρίθηκε:

Μετά το 57-65 του 36′, η Βιλερμπάν πήγε σε… άλλο γήπεδο, με το επιμέρους σκορ από εκεί και πέρα να είναι 14-2.

Παίκτης κλειδί:

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έδειξε την ποιότητά του στο τέλος και με δικούς του πόντους ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε αρχικά και μετά πήρε το προβάδισμα. Συνολικά είχε 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-14, 38-23, 54-53, 71-67