Ουίλμπεκιν: Με 19 πόντους σε 19΄ λεπτά απέναντι στην άμυνα του Παναθηναϊκού (video)

2022-11-18T20:46:24+00:00 2022-11-18T21:30:29+00:00.

18/Nov/22 20:46

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν ο πρώτος σκόρερ της Φενερμπαχτσέ στη θριαμβευτική επικράτηση με 107-77 επί του Παναθηναϊκού στην Κωνσταντινούπολη.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μία κακή εμφάνιση στην Τουρκία κόντρα στη Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη και γνώρισε τη βαριά ήττα με 107-77 για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Για την ομάδα του Έλληνα προπονητή πολλοί παίκτες βρέθηκαν σε καλή βραδιά στην επίθεση και στη δημιουργία, όμως αυτός που πρόσφερε και πάλι το κάτι παραπάνω ήταν ο Σκότι Ουίλμπεκιν.

Ο Αμερικανός γκαρντ με το τουρκικό διαβατήριο, που πρόσφατα αγωνίστηκε με την Εθνική Τουρκίας, πρόλαβε σε 19 λεπτά παρουσίας στο παρκέ να σκοράρει 19 πόντους με 4/8 τρίποντα, 3/3 δίποντα, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 17 βαθμούς στο PIR όντας ένας από τους διακριθέντες της Φενέρ!

Το ρεκόρ πόντων φέτος του Ουίλμπεκιν είναι οι 25 κόντρα στην Εφές και αν αγωνιζόταν περισσότερο κόντρα στο τριφύλλι, σίγουρα θα είχε αρκετές πιθανότητες να το “σπάσει” με το ρυθμό που είχε στο δεύτερο μέρος.