Ουίλιαμς ΕΣΥ σούπερ σταρ κι ο Παναθηναϊκός πήρε τον “τελικό” με Βίρτους!

2022-11-23T22:11:47+00:00 2022-11-23T22:18:12+00:00.

23/Nov/22 22:11

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΠΑΟ - ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Βίρτους με 88-85, σε ένα φοβερό ντέρμπι που κρίθηκε στη παράταση! Μεγάλο ματς από τον Ουίλιαμς των 26 πόντων!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η νίκη που χρειαζόταν!

Ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε από τον ρυθμό, που επέβαλλε για μεγάλο μέρος η Βίρτους και νίκησε με 88-85, για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Το ματς ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στη παράταση, με τον Μπέικον να βάζει κομβικές βολές στο -7”, για το 3-6 και το 2-3 στο ΟΑΚΑ.

Οι Ιταλοί (4-5) βρέθηκαν για μεγάλο διάστημα μπροστά στο σκορ, αλλά η τρίτη περίοδος (29-21) άλλαξε τις ισορροπίες, με τον Ουίλιαμς να είναι τρομερός σε εκείνο το διάστημα με 13 πόντους.

Ο Αμερικανός ήταν όλα τα λεφτά με 26 πόντους, ενώ και ο Ουόλτερς (18 πόντοι) ήταν εξαιρετικός, σε ένα ματς που ήταν άκρως σημαντική, με τους ”πράσινους” να παίζουν έναν ”τελικό” εν όψει και της δύσκολης συνέχειας.

Αξίζει να αναφέρουμε πως αυτό ήταν μόλις το δεύτερο ματς των δύο ομάδων στην σύγχρονη ιστορία της Ευρωλίγκας, μετά τον τελικό του 2002 στη Μπολόνια, όταν οι ”πράσινοι” κατέκτησαν το τρόπαιο (83-89).

Στην συνέχεια της διπλής αγωνιστικής (δέκατη), ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Βιλερμπάν (25/11) και η Βίρτους την Εφές (25/11).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά (6-3). Χάκετ και Ζαϊτέ έδειξαν τον δρόμο για την Βίρτους με 0-12 (6-15), με τους γηπεδούχους να έχουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα (4′ χωρίς σκορ). To 12-19 ήρθε με εύστοχο σουτ των πράσινων μετά από 8′ (5-2 στο 1′ το προηγούμενο), με το 3/15 σουτ να είναι ενδεικτικό, για το 12-21 στο 10′.

Ουόλτερς και Λι έδωσαν λύσεις στον Παναθηναϊκό με σερί 5-0 (17-24), αλλά ο (αμφίβολος) Οτζελέγιε μπήκε στην εξίσωση (17-28). Ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του με Ουόλτερς και Γκουντάιτις (28-30) και παρά το… άχαστο ματς του Λούντμπεργκ, κατάφερε να μείνει στο -3 (38-41) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε και πάλι να ”κυνηγά” το σκορ (38-45), όμως το σκηνικό δεν άλλαξε με τους ”πράσινους” να μειώνουν σε 45-48. Οι Ουίλιαμς-Ουόλτερς ήταν εκεί για τον Παναθηναϊκό για το προσπέρασμα με 62-55 με σερί 14-0. Ο Τεόντοσιτς ”απάντησε” με δύο τρίποντο, για να κάνει το 67-62 και το ματς… ντέρμπι.

O Παναθηναϊκός έφτασε στο 69-62, αλλά η Βίρτους δεν τα παράτησε και μπήκε ξανά στο ματς με 71-68 στο 36′. Το ματς είχε γίνει ντέρμπι (74-73) στο 38′. Ο Τεόντοσιτς έβαλε τρίποντο στο -1:22′ για το 74-76, ο Μπέικον έχασε το σουτ, όπως και ο Ζαϊτέ, με τον Λι να ισοφαρίζει στο -11,6”. Ο Τεόντοσιτς αστόχησε, το ίδιο και ο Λι πίσω από το κέντρο για το έξτρα πεντάλεπτο.

Το παιχνίδι είχε μετατραπεί στο απόλυτο ντέρμπι. Φτάσαμε, έτσι στο 80-80, με τον Χάκετ να βάζει μεγάλο τρίποντο για το 80-83 στο 44′, με τον Μπέικον να ισοφαρίζει στο -52” (83-83). Ο Λούντμπεργκ έκανε το 83-85, ο Ουίλιαμς έβαλε επίσης μεγάλο τρίποντο στο -16” για το 86-85. Ο Λούντμπεργκ  έκανε επιθετικό φάουλ, ο Μπέικον έκανε το 88-85 στο -7”, με τον Τεόντοσιτς να αστοχεί για το 88-85.

Πού κρίθηκε: Στο επιθετικό φάουλ του Λούντμπεργκ με το σκορ στο 86-85 και τις 2/2 βολές του Μπέικον για το τελικό σκορ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς με 26 πόντους-8 ριμπάουντ και 10/15 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76, 88-85

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π., Ουόλτερς 18, Λι 15, Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 26, Καλαϊτζάκης Γ. 1, Μπέικον 14, Πονίτκα 2, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10, Χουγκάζ

Βίρτους (Σκαριόλο): Κορντινιέ, Μάνιον, Μπελινέλι, Παγιόλα 2, Μπακό 2, Ζαϊτέ 20, Λούντμπεργκ 14, Χάκετ 11, Μίκι, Ουίμς, Τεόντοσιτς 12, Οτζελέγιε 19