Ολυμπιακός – Άλμπα 86-76: Έπρεπε να νικήσει και το έκανε! (videos)

2022-11-24T21:38:40+00:00 2022-11-24T22:48:14+00:00.

24/Nov/22 21:38

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα αγχωτικό ματς κατάφερε να “λυγίσει” την Άλμπα με 86-76 στο ΣΕΦ για την έβδομη του νίκη στην Ευρωλίγκα με πρωταγωνιστές τους Παπανικολάου, Σλούκα και Βεζένκοφ.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, αλλά με πρωταγωνιστές τους “παλιούς” Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Σλούκα κέρδισε το must win με την ανταγωνιστική Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ με 86-76 και επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα, κλείνοντας με θετικό πρόσημο τη δεύτερη “διαβολοβδομάδα” της σεζόν.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Οι Πειραιώτες είχαν σε season high βραδιά τους “Παπ” και Σλούκα, ενώ για ένα ακόμα ματς ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν απολαυστικός (24π, 6ριμπ, 4κλεψ. 2 ασ) στην επίθεση και ο Τζόελ Μπολομποί προσέφερε πολύτιμες βοήθειες κάνοντας επίσης ρεκόρ για φέτος.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 7-3 και παραμένει δεύτερος στην κατάταξη και ταξιδεύει στην Πόλη (1/12) για το ματς με την Εφές, ενώ η Άλμπα γνώρισε την έβδομη σερί ήττα της και έχει ρεκόρ 3-7.

Προβλήματα για τον Ολυμπιακό, με οριακό προβάδισμα στα αποδυτήρια

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τον Ολυμπιακό ισόπαλο στο 7-7 (στο 4′) έχοντας 3/8 σουτ. Ο Βεζένκοφ με 9 πόντους και ο Ουόκαπ με 3 ασίστ έβαλαν τους ερυθρόλευκους μπροστά με 11-10 (στο 6′), όμως οι Γερμανοί με τον Κουμάτζε να έχει επιρροή στο ζωγραφιστό πέρασαν μπροστά με 16-11 (στο 8′) μετά από σερί 6-0.

Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Πειραιώτες πίσω με 21-18 μετά από 2/2 τρίποντα που δέχθηκε από τους Λάμερς – Λο, ενώ οι Γερμανοί είχαν 7/9 δίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Άλμπα μπήκε πιο δυνατά και με δύο ακόμα μακρινά σουτ προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5 (26-21 στο 12′) και τους ερυθρόλευκους να μην παίζουν καλά.

Οι ερυθρόλευκοι σε εκείνο το σημαντικό σημείο αντέδρασαν και με πρωταγωνιστές τους Σλούκα, Κάνααν και Μπολομπόι έκαναν επιμέρους σκορ 16-5 και προηγήθηκαν με +6 (37-31 στο 17′) παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπροστά μόλις με 39-38 με την Άλμπα να έχει 9/12 δίποντα, αλλά και 9 ασίστ με 10 λάθη.

Παπανικολάου και Σλούκας του έδιωξαν το άγχος και του χάρισαν τη νίκη

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίζει σαφώς πιο καλά στην άμυνα και να ελέγχει τα ριμπάουντ και με σερί 7-0 δια χειρός ΜακΚίσικ να προηγείται με 46-38 (στο 24′). Η Άλμπα με δικό της επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 48-46 (στο 26′) με τους γηπεδούχους, να χάνουν τη συγκέντρωση τους.

Ο Παπανικολάου φτάνοντας τους 8 πόντους με 2/4 τρίποντα έβαλε πάλι μπροστά τους ερυθρόλευκους με +6 (55-49 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 61-59 μετά από καλάθι του Λάμερς και τους Σμιθ – Λο να κρατάνε τους Γερμανούς σε απόσταση “αναπνοής” με μακρινά σουτ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Άλμπα ισοφάρισε (61-61) με τον πολύ καλό Λάμερς (8π.), όμως Μπολομπόι και Παπανικολάου με πέντε σερί πόντους έκαναν το 66-61 (στο 32′). Στο 35ο λεπτό η διαφορά μειώθηκε σε 70-68 με τον Ολυμπιακό, να μην έχει καλό ρυθμό, αλλά οι Λαρεντζάκης, Σλούκας και Παπανικολάου ήταν κομβικοί σε άμυνα και επίθεση και με σερί 7-0 έβαλαν μπροστά τους Πειραιώτες με +9 (77-68 στο 36′)!

Οι Γερμανοί αντέδρασαν και μείωσαν γρήγορα σε 77-72, όμως ο εκπληκτικός Παπανικολάου με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 80-72 δύο λεπτά πριν το τέλος. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι δραματικά και ο Ολυμπιακός κέρδισε με 86-76.

Που κρίθηκε: Η Άλμπα στο 35′ μείωσε σε 70-68, αλλά με σερί 7-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +9 (77-68 στο 36′) διαφορά που δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπανικολάου πραγματοποίησε την κορυφαία του φετινή εμφάνιση με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ κομβικός ήταν και ο Σλούκας με το πρώτο double double της σεζόν με 12 πόντους, 11 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-38, 61-59, 86-76

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 4, Κάνααν 3, Λούντζης, Λαρεντζάκης 3, Φαλ 2, Σλούκας 12, Βεζένκοφ 24, Παπανικολάου 19, Μπολομπόι 12, Πίτερς, Μπλακ, ΜακΚίσικ 7

Άλμπα (Γκονζάλεθ): Λο 12, Προσίντα, Σμιθ 12, Ντέλοου 9, Βέτζελ 2, Σνάιντερ, Κουμάτζε 10, Ραπικέ, Σίκμα 7, Λάμερς 8, Μπλατ 10, Ζουσμάν 6