Εφές: Γλίτωσε την “αυτοκτονία” στη Μπολόνια για το 3/3 και περιμένει τον Ολυμπιακό!

2022-11-25T22:39:19+00:00 2022-11-26T01:28:18+00:00.

25/Nov/22 22:39

Η Εφές έπαιξε με τη “φωτιά” στην Μπολόνια, αλλά τελικά γλίτωσε την “αυτοκτονία” και κέρδισε τη Βίρτους με 83-80 για την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα και περιμένει τον Ολυμπιακό την 1η Δεκεμβρίου.

Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται η Εφές, η οποία πανηγύρισε την τρίτη σερί της νίκη στην Ευρωλίγκα και το 2/2 στη “διαβολοβδομάδα” με το 83-80 στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια, μετά το άστοχο τρίποντο ισοφάρισης του Κορντινιέ στη λήξη.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Εφές άφησε πίσω της τη Βίρτους και έχει ρεκόρ 5-5 πιάνοντας οκτάδα και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό την 1η Δεκέμβρη για την 11η αγωνιστική στην Πόλη, ενώ οι Ιταλοί μετά από τη δεύτερη σερί ήττα που γνώρισαν έχουν ρεκόρ 4-6.

Καλύτερη από νωρίς η Εφές και προβάδισμα στο ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Εφές και προηγήθηκε με 15-10 (στο 7′) έχοντας 6/7 δίποντα. Η πρώτη περίοδος έληξε με την Μπολόνια με δικά της 7/8 δίποντα, αλλά και 1/7 τρίποντα με επιμέρους σκορ 8-4 να μειώνει με 19-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 26-25 (στο 15′), ενώ ο Κλάιμπερν φτάνοντας τους 8 πόντους έβαλε μπροστά για πρώτη φορά με +5 (36-31 στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-34 και τη Βίρτους να έχει 2/14 τρίποντα.

Το έκανε ντέρμπι στο τέλος η Βίρτους Μπολόνια!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Μπολόνια ξεκίνησε με τον Κλάιμπερν να “οργιάζει” και να φτάνει τους 18 πόντους και να αυξάνει το προβάδισμα της Εφές στο +8 (53-45 στο 25′). Η διαφορά πήγε και στους 16 (63-47 στο 27′) με τους Τούρκους να παίζουν εξαιρετικά στην επίθεση. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-53 και τους γηπεδούχους να καλούνται σε μία μεγάλη ανατροπή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Οτζελέγιε ήταν ασταμάτητος φτάνοντας τους 17 πόντους και με επιμέρους σκορ 5-1 η Βίρτους Μπολόνια μείωσε σε 64-58 (στο 32′). Πλάις, Μπομπουά και Μίτσιτς με 3/3 μακρινά σουτ ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 12 (72-60 στο 33′) και έχρισαν μεγάλο φαβορί την Εφές.

Ο Λούντμπεργκ φτάνοντας τους 16 πόντους μείωσε σε 74-69 (στο 35′) για τους γηπεδούχους, που πάλευαν για το εκπληκτικό come back, ενώ ο Τεόντοσιτς στη συνέχει αποβλήθηκε με τεχνική ποινή, μετά από διαμαρτυρία προς τον διαιτητή.

Λούντμπεργκ και Μίκι μείωσαν ακόμα περισσότερο σε 77-76 στο 1:30 πριν τη λήξη, όμως ο Κλάιμπερν με ένα τεράστιο τρίποντο στο 39′ έκανε το 80-76 για την Εφές! Στα 20” ο Λούντμπεργκ μείωσε σε 80-78 όμως ο Μπομπουά έκανε το ματς με 2/2 βολές (82-78).

Η Εφές με το σκορ σκορ 83-80 έκανε λάθος στην επαναφορά και ο Κορντινιέ αστόχησε στο σουτ της… παράτασης!

Που κρίθηκε: ΄Στο κακό και τελείως άστοχο σουτ ισοφάρισης του Κορντινιέ με 7” για το τέλος με το σκορ στο 83-80 για την Εφές.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπομπουά ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ καθοριστικός ήταν ο Κλάιμπερν με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 34-40, 53-63, 80-83,

Βίρτους (Σκαριόλο): Κορντινιέ 5, Μάνιον, Μπελινέλι, Παζόλα 5, Μπακό 1, Ζαϊτέ 5, Λούντμπεργκ 22, Χάκετ 6, Μίκι 15, Ουίμς, Οτζελέγιε 15, Τεόντοσιτς 6

Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 19, Μπράιαντ, 8, Ιλιάσογλου, Κλάιμπερν 21, Τέιλορ, Πλάις 9, Μίσιτς 12, Μ’Μπαγέ 11, Πολονάρα 2, Ζίζιτς 3, Ντάνστον