Η Βαλένθια με clutch Χάρπερ θριάμβευσε επί της Παρτιζάν στο Βελιγράδι!

2022-12-01T23:05:42+00:00 2022-12-02T00:11:17+00:00.

01/Dec/22 23:05

Η Βαλένθια μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο Βελιγράδι “λύγισε” στην παράταση την Παρτιζάν με 100-96 και έβαλε τέλος στο αρνητικό της σερί στην Ευρωλίγκα.

Η Βαλένθια επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα και μάλιστα με ένα μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι με 100-96 κόντρα στην Παρτιζάν στην παράταση, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Χάρπερ και Ριβέρο.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Βαλένθια βάζει τέλος στο σερί των τριών ηττών και με ρεκόρ 5-6 πλησιάζει την οκτάδα, ενώ η Παρτιζάν βρίσκεται μακριά από τα θετικά αποτελέσματα για τρία ματς και “έχασε” έδαφος με ρεκόρ 4-7.

Μπροστά στο πρώτο μέρος η Παρτιζάν με Λεσόρ

Εξαιρετικό ρυθμό και απόλυτη ισορροπία είχε η πρώτη περίοδος με τις δύο ομάδες να παίζουν καλό μπάσκετ και να είναι ισόπαλες με 21-21 στο 10ο λεπτό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Ουέμπ και Ριβέρο έκαναν σπουδαία δουλειά για τη Βαλένθια και μαζί έχοντας 16 πόντους την έβαλαν μπροστά με 31-27 (στο 15′).

Η Παρτιζάν δεν έβρισκε σταθερές λύσεις στην επίθεση και δεν μπορούσε να περάσει και πάλι μπροστά (36-34 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ζοτς να κάνει επιμέρους σκορ 9-1 και να προηγείται για πρώτη φορά με +6 (43-37) με τον Λεσόρ να έχει 11 πόντους.

Έγινε “θρίλερ” στο τέλος το ματς

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα σημαντικό προβάδισμα με 52-45 (στο 24′) βρίσκοντας αρκετές λύσεις πλέον στην επίθεση και με πολλούς πρωταγωνιστές.

Χάρπερ και Ουέμπ γύρισαν το ματς και με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσαν σε 54-53 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 64-60.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ριβέρο έπιασε και πάλι δουλειά για τους Ισπανούς και ισοφάρισε σε 64-64 (στο 32′)., ενώ ο Λόπεζ-Αροστέγκι τους έβαλε και μπροστά στο 33ο λεπτό με 67-66!

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο 37ο λεπτό ο Ριβέρο έφτασε τους 21 πόντους και έδωσε προβάδισμα με 77-73 στις “νυχτερίδες”, αφού οι Σέρβοι είχαν σοβαρά αμυντικά προβλήματα. Στο 1:40 ο Πάντερ με ένα μεγάλο τρίποντο κράτησε όρθια την Παρτιζάν μειώνοντας σε 79-78 και στο 1:10 την έβαλε μπροστά (80-79) στο σκορ!

Ο Χάρπερ απάντησε για το 82-80, όμως ο clutch Πάντερ στα 43” κέρδισε τρεις βολές και ισοφάρισε σε 82-82. Ο ήρωας της Βαλένθια Χάρπερ έκανε το 84-82 στα 20” με τρομερό καλάθι και ο Πάντερ στα 11” με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 84-84. Στην τελευταία επίθεση ο Τζόουνς αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και η Βαλένθια ήταν μπροστά με 93-90 δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Κλαβέρ με 2/2 βολές στο 1:50 έδωσε καθοριστικό προβάδισμα στις “νυχτερίδες” με 95-90, αλλά στο 44′ ο Λεσόρ μείωσε σε 96-93. Ο Χάρπερ όμως στα 47” πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι για το 98-93 και οι γηπεδούχοι στα 30” μείωσαν σε 98-96!

Τελικά ένα λάθος της Παρτιζάν και του Νάναλι ήταν μοιραίο, αφού ο Χάρπερ με 2/2 βολές (100-96) τέλειωσε το ματς.

Που κρίθηκε: Στο 30” πριν το τέλος της παράτασης η Παρτιζάν με τρίποντο μείωσε σε 98-96, αλλά ένα λάθος του Νάναλι δεν της έδωσε την ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη με το τελευταίο σουτ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ριβέρο έκανε μεγάλο ματς με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ κομβικός ήταν και ο Χάρπερ με 14 πόντους, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 43-37, 64-60, 84-84, 96-100

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, ΛεΝτέι 12, Πάντερ 19, Παπαπέτρου 4, Έξουμ 9, Μπροτζιάνσκι, Νάναλι 15, Γκλας, Λεσόρ 22, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 2, Μαντάρ 13

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 14, Κλαβέρ 9, Πουέρτο, Πραντίγια 6, Ουέμπ 18, Λόπεζ-Αροστέγκι 17, Τζόουνς 2, Φεράντο, Ράντεμπο 4, Ντούμπλιεβιτς 8, Αλεξάντερ, Ριβέρο 22