Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός 67-81: Ξύπνησε ο Εξάστερος! (videos)

2022-12-02T20:54:18+00:00 2022-12-02T22:29:47+00:00.

02/Dec/22 20:54

EUROLEAGUE / ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (EUROKINISSI)

Νέα μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό κόντρα στη Ζαλγκίρις και μάλιστα μέσα στο Κάουνας με 67-81. Φοβερό το δίδυμο Ουίλιαμς-Μπέικον.

Ανεβαίνει για τα καλά ο Παναθηναϊκός!

Οι ”πράσινοι” νίκησαν τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 67-81, για την ενδέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι νικητές ανέβηκαν έτσι στο 5-6 και μετρούν πλέον τρεις σερί νίκες, κάτι είχε να συμβεί από τον Ιανουάριο του 2020.

Η λιθουανική ομάδα, η οποία έχασε για πρώτη φορά φέτος εντός έδρας (6-5 πλέον), επέστρεψε από το -18, πήγε στο -4, αλλά ο Ουίλιαμς ήταν εκεί.

Με 25 πόντους ο Αμερικανός φόργουορντ έδειξε τον δρόμο στην ομάδα του, με τον Μπέικον να είναι και πάλι εκεί με 19.

Για την 12η αγωνιστική, η Ζαλγκίρις υποδέχεται την Εφές (9/12), ενώ ο Παναθηναϊκός την Αρμάνι (8/12).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς, μετρώντας 7/11 σουτ, για το 6-18 στο 7′, με τον Μπέικον να δίνει τον ρυθμό. Η Ζαλγκίρις είχε μόλις 5/15 σουτ, έμεινε στους 13 πόντους στη πρώτη περίοδο, αλλά στο ενδιάμεσο ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +14 (13-27) στο 10′.

Το 13-31 έφερε τη μέγιστη διαφορά για τους ”πράσινους”, οι οποίοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς. Με επιμέρους 2-18, έκαναν το 18-36, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν εμφανές επιθετικό πρόβλημα με 3/14 τρίποντα. Η άμυνα έκανε την διαφορά για τον Παναθηναϊκό, για το 28-44 του ημιχρόνου.

H Ζαλγκίρις χρειάστηκε πάνω από 2′ για να σκοράρει στη τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να πηγαίνει στους 19 (28-47). Οι Λιθουανοί προσπάθησαν, έσφιξαν την άμυνά τους και μείωσαν σε 48-54 στο 28′ με 12-0 σερί (4/6 τρίποντα). Ο Ουίλιαμς ήταν εκεί με έξι σερί πόντους, για το 53-60 στο 30′.

Το ματς είχε γίνει ντέρμπι για τα καλά με τη Ζαλγκίρις να φτάνει στο -4 (58-62). Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση με τον Ουίλιαμς για το 61-70 στο 35′. Το ματς τελείωσε στο 0-5 των φιλοξενούμενων (65-77) στο 37′, για το τελικό 67-81.

Πού κρίθηκε: Κομβικό το τρίποντο του Ουίλιαμς και αμέσως μετά το κλέψιμο-καλάθι του Ουόλτερς, που μετέτρεψαν το 65-72 σε 65-77 στο 37′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς ήταν εξαιρετικός με 25 πόντους (8/16 σουτ, 7/10 βολές) και 5 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης ο Μπέικον με 19 πόντους-8 ριμπάουντ (8/20 σουτ).

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 28-44, 53-60, 67-81

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Έβανς 18, Γκιεντράιτις, Λεκαβίτσιους, Χέιζ 10, Σμιτς 2, Μπιρούτις 4, Λουκοσιούνας 3, Μπραζντέικις 7, Ντίμσα 4, Κάβανο 3, Μπουτκεβίτσιους 6, Ουλάνοβας 10

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π. 2, Ουόλτερς 11, Λι 5, Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 25, Καλαϊτζάκης Γ., Μπέικον 19, Χουγκάζ, Πονίτκα 9, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 4

Ράντονιτς: “Καλό παιχνίδι για εμάς και μεγάλη νίκη”

Ο Ντουέιν Μπέικον ήταν “το κομμάτι που έλειπε” και το δείχνει κάθε βράδυ (video)

Ουίλιαμς: Έκανε δεύτερο ημίχρονο για ΟΣΚΑΡ, γιατί “οι συμπαίκτες μου με βρήκαν στα σωστά σημεία” (video)