Ο Ερυθρός Αστέρας ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ με Ιβάνοβιτς: Υπέταξε και τη Βίρτους για τo 4/4

2022-12-02T19:56:46+00:00 2022-12-04T06:26:16+00:00.

02/Dec/22 19:56

Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε με ακόμα μία νίκη στην Ευρωλίγκα (4 σερί μετά την πρόσληψη Ιβάνοβιτς), με τους Ερυθρόλευκους να επικρατούν της Βίρτους με 83-74.

Ο Ερυθρός Αστέρας πάει ΤΡΕΝΟ από τη στιγμή που προσέλαβε τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς!

Οι Σέρβοι, κάνοντας ένα φανταστικό δεύτερο δεκάλεπτο, πήραν τη νίκη απέναντι στη Βίρτους με 83-74, ανεβαίνοντας στο 5-6, ενώ παράλληλα έφτασε τις 4 σερί νίκες!

Από την άλλη η Βίρτους υποχώρησε στο 4-7.

Ο Ντόμπριτς είχε 20 πόντους για τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ 16 πρόσθεσε ο Λούκα Βιλντόζα και από 12 οι Μπέντιλ και Μίτροβιτς.

Ο Τζαϊτέ είχε 15 για τη Βίρτους και από 11 Μίκι και Μάνιον.

Η εξέλιξη:

Η Βίρτους μπήκε καλά στην αναμέτρηση, με τους Ιταλούς να παίρνουν τα ηνία, όμως υπολόγιζαν χωρίς τον Βιλντόζα! Ο Αργεντινός πήρε πρωτοβουλίες για τον Ερυθρό Αστέρα, βάζοντας μπροστά την ομάδα του αρχικά στο ημίχρονο με 42-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βιλντόζα βρήκε συμπαραστάτες και η διαφορά εκτοξεύτηκε, με το σκορ να γίνεται 67-55 στο 30’. Η συνέχεια ήταν ίδια, με τον Ερυθρό Αστέρα να κυριαρχεί και τη Βίρτους να περιορίζεται σε ρόλο κομπάρσου. Το μοναδικό που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τέλος, με τη κόρνα της λήξης να βρίσκει τον Ερυθρό Αστέρα νικητή με 83-74.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ντόμπριτς έκανε σπουδαίο ματς με 20 πόντους.

Πού κρίθηκε:

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το σημείο κλειδί της αναμέτρησης, με τον Ερυθρό Αστέρα να βρίσκει σκορ στην επίθεση και να καθαρίζει παράλληλα στην άμυνα τη Βίρτους. Το επιμέρους σκορ σε αυτή τη περίοδο ήταν 25-14.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 67-55, 83-74
Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 5 (1), Βιλντόσα 16 (2/4 δίποντα, 4/6τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Μίτροβιτς 12 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λάζιτς 3 (1), Μάρτιν 4, Ντόμπριτς 20 (7/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Νέντοβιτς 5, Μάρκοβιτς 2, Κούζμιτς, Πετρούσεβ 4, Τόπιτς, Μπέντιλ 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)
Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 7 (1/5 σουτ, 5/5 βολές), Μάνιον 11 (3/3 τρίποντα), Μπελινέλι 4, Παγιόλα 7 (1), Μπακό 1, Τζαϊτέ 15 (5/6 δίποντα, 5/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντμπεργκ 2, Χάκετ 6 (2), Μίκι 11 (1), Γουίμς 10 (1)