Ανώτερη η Μακάμπι, “στραγγάλισε” την Βαλένθια κι επέστρεψε στις νίκες

2022-12-08T22:26:04+00:00 2022-12-08T22:34:58+00:00.

08/Dec/22 22:26

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κέρδισε την Βαλένθια με 84-68 για την δωδέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Για την δωδέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας, η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε την Βαλένθια εντός έδρας με 84-68 σε μια γιορτινή βραδιά λόγω της ανάδειξης του Σάσα Βούισιτς σε Euroleague Legend και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Η ομάδα του Όντετ Κάτας ανέβηκε στο 6-6 την ίδια στιγμή που οι Ισπανοί υποχώρησαν στο 5-7.

Αξίζει να σημειωθεί ότι όλες οι νίκες της Μακάμπι είναι εντός έδρας ( 6-1 ρεκόρ στο Ισραήλ).

Για τη Μακάμπι, δεν αγωνίστηκε ο Πόιθρες, που θα μείνει εκτός για αρκετό καιρό, ενώ για τη Βαλένθια δεν αγωνίστηκαν οι Βαν Ρόσομ , Χέρμανσον και Τζόουνς.

Για την 13η αγωνιστική, η Μακάμπι φιλοξενείται από την Αρμάνι (13/12), ενώ η Βαλένθια υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (13/12).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν ”μουδιασμένες” την αναμέτρηση, ωστόσο η Βαλένθια στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου είχε το προβάδισμα με 4-8. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και τρέχοντας ένα σερί 9-0, βρέθηκαν στο +5 (13-8). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ισραηλινούς να προηγούνται 15-10.

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου η Μακάμπι συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα , καταφέρνοντας να φτάσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (26-16). Οι φιλοξενούμενοι είχαν μηδενική συγκέντρωση ,  με αποτέλεσμα να έχουν 14 λάθη στο πρώτο ημίχρονο. Το ημίχρονο ”έκλεισε” με 35-27 υπέρ της Μακάμπι.

Η ”ομάδα του λάου” στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου έκανε ένα γρήγορο 6-0 φτάνοντας στο +14 (41-27). Οι Ισπανοί έδειξαν να έχουν σφυγμό , με τον Λόπεζ-Αροστέγκι να σημειώνει 8 πόντους μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου μείωσαν στους 8 (47-39). Με τον Μπόλντγουιν να αποχωρεί λόγω μυϊκού τραυματισμού, η  αντεπίθεση της Βαλένθια είχε και συνέχεια με την διαφορά να φτάνει στο καλάθι (49-47), όμως με δυο καλάθια των Μπράουν – Χίλιαρντ το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν 53-47.

Η Μακάμπι μπήκε πιο δυναμικά στην τελική ευθεία του αγώνα, με τον Λορέντζο Μπράουν να βρίσκει ρυθμό η διαφορά ανέβηκε ξανά πάνω από τους 10 (65-54). Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι χωρίς να κοιτούν πίσω ξανά, φτάνοντας στην έκτη νίκη τους στην σεζόν.

Πού κρίθηκε: Στο πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο της Μακάμπι (31-21).

Παίκτης-κλειδί: Ο Νταρούν Χίλιαρντ με 11 πόντους, 4 ασίστ και 17 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 35-27, 53-47, 84-68

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Μπράουν 15(2), Ντιμπαρτολομέο 6(2), Μπόλντγουιν 7(1) , Ζιβ , Χίλιαρντ 11(2) , Άνταμς , Μάρτιν 4 , Σόρκιν 7 , Κόλσον 10(1) , Μένκο , Κοέν 8(1), Νίμπο 8 , Χόλλινς 6(2)

Βαλένθια (Μουμπρού): Πρέπελιτς 4(1), Λόπεζ-Αροστέγκι 15(3), Χάρπερ 7(1), Κλαβέρ 13(3), Αλεξάντερ 2 , Γουέμπ 5(1), Ντούμπλιεβιτς 11(1) , Πραντίγια , Ριβέρο 7, Πουέρτο , Φερνάντο , Ράντεμπο 4