Μονακό: Με ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ Τζέιμς “άλωσε” τη Μαδρίτη και έβαλε τέλος στο σερί της Ρεάλ!

2022-12-08T23:36:50+00:00 2022-12-09T00:17:38+00:00.

08/Dec/22 23:36

Η Μονακό με ήρωα τον τρομερό Μάικ Τζέιμς έστειλε στην παράταση το “θρίλερ” της Μαδρίτης και εκεί κέρδισε τη Ρεάλ με 95-94 και έβαλε τέλος στο σερί έξι νικών που “έτρεχε” στην Ευρωλίγκα.

Μπορεί η Ρεάλ Μαδρίτης 6” πριν το τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου, να βρέθηκε μπροστά με 88-84, όμως ο Μάικ Τζέιμς με τρίποντο και φάουλ μπροστά στον Ταβάρες, έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί η Μονακό κατάφερε να λυγίσει με 95-94 τη “Βασίλισσα” πανηγυρίζοντας το πέμπτο φετινό της διπλό και την τρίτη σερί της νίκη στην Ευρωλίγκα.

Πέρα από τον Τζέιμς μεγάλο ματς έκανε και ο άτυχος Τζόρνταν  Λόιντ (19 πόντους), ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε με φορείο λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μονακό αφήνει τη Ρεάλ Μαδρίτης πίσω της στη βαθμολογία με ρεκόρ 9-3 έναντι 8-4 και βάζει πλώρη από νωρίς για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Μεγάλο ντέρμπι από το πρώτο μέρος στη Μαδρίτη

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς η Μονακό και παρότι δέχθηκε 2/2 τρίποντα από τον Αμπάλντε, προηγήθηκε με 9-6 (στο 4′). Η “Βασίλισσα” με τον Μούσα ισοφάρισε σε 15-15 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 23-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επίθεση των Μαδριλένων λειτουργούσε καλά και με τον Γιουλ να έχει 8 πόντους προηγήθηκε με 30-25 (στο 14′). Ο Γιαμπουσέλε με τους πρώτους του πόντους ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 9 (36-27 στο 16′) με τη Μονακό να έχει “κολλήσει” επιθετικά.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Τζέιμς να παίρνει μπροστά και φτάνοντας τους 14 πόντους μείωσε σε 48-45.

Θρίλερ στο τέλος με Τζέιμς, Ταβάρες και άτυχο Λόιντ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Μαδρίτη ξεκίνησε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και τη Μονακό μπροστά με 59-58 (στο 25′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 65-62 για τους Μονεγάσκους, οι οποίοι νωρίτερα προηγήθηκαν ακόμα και με +7.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ρεάλ μπήκε δυναμικά και με γρήγορο σερί 6-0 πέρασε μετά από ώρα μπροστά στο σκορ με 68-65 (στο 32′). Η διαφορά με τον Γιουλ πήγε και στο +8 (78-70 στο 36′) με τη Μονακό να έχει επιθετικά προβλήματα.

Στο 38ο λεπτό η Μονακό έχασε την ευκαιρία να μειώσει από το 81-77 και ο Ταβάρες έκανε το 83-77 βάζοντας τη Ρεάλ σε ισχυρή θέση για τη νίκη. Ο Οκόμπο στο 1:30 μείωσε σε 84-81 και πάλι ο ίδιος παίκτης σε 86-84 με τρίποντο στα 30”’!

Ο Ταβάρες στα 14” με 2/2 βολές έδειχνε να σφραγίζει (88-84) τη νίκη των γηπεδούχων, ενώ τραυματίστηκε μετά από διεκδίκηση ενός ριμπάουντ και ο Λόιντ και αποχώρησε με φορείο.

Ο τρομερός Μάικ Τζέιμς με τρίποντο και φάουλ πάνω στον Ταβάρες ισοφάρισε στα 3,4”’ σε 88-88 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με τον Μούσα να αστοχεί.

Παράταση

Η Μονακό στο έξτρα πεντάλεπτο έδειχνε πνευματικά πιο έτοιμη και με τον Τζέιμς να φτάνει τους 26 πόντους και τον Ταβάρες να αποβάλλεται με πέντε φάουλ, προηγήθηκε με 93-90 στα 2:40 πριν το τέλος. Στα 50” οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 95-92 και ο Σέρχι αστόχησε σε 0/2 τρίποντα.

Ο Μούσα με 2/2 βολές μείωσε σε 95-94, αλλά η Ρεάλ δεν πρόλαβε να επιτεθεί και η Μονακό πανηγύρισε ένα τεράστιο διπλό!

Που κρίθηκε: Στην παράταση και στα δύο άστοχα σουτ του Σέρχι Ροντρίγκεθ ο οποίος δεν κατάφερε να ισοφαρίσει το 95-92 της Μονακό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάικ Τζέιμς ήταν εκπληκτικός με ρεκόρ καριέρας για φέτος στους πόντους (28 με 8/18 σουτ), ενώ ακόμα είχε 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και μόλις 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-45, 62-65, 88-88.

Ρεάλ (Ματέο): Ουίλιαμς-Γκος, Κοζέρ 4, Αμπάλντε 11, Χεζόνια, Σέρχι 3, Πουαριέ 8, Κορνελί 3, Ταβάρες 17, Γιουλ 12, Γιαμπουσέλε 12, Ν’Ντιαγέ, Μούσα 24

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 9, Λόιντ 19, Μπλόσομγκεϊμ 7, Μακούντου, Ντιαλό 12, Μοερμάν, Μοτιεγιούνας 8, Ουαταρά 2, Στραζέλ, Χολ 6, Τζέιμς 28