Πονίτκα στο Eurohoops: “Ο κόσμος στο ίντερνετ θα νιώθει άσχημα που δεν ήταν απόψε στο γήπεδο” (video)

2022-12-08T23:02:26+00:00 2022-12-08T23:02:57+00:00.

08/Dec/22 23:02

Ο Ματέους Πονίτκα μίλησε στο Eurohoops μετά την τεράστια νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μιλάνο στην παράταση στο ΟΑΚΑ, για τον κόσμο της ομάδας, αλλά και το καλό μομέντουμ που βρίσκεται.

Του Γιώργου Ευκαρπίδη/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός παρά τις απουσίες του και το -14 στο ΟΑΚΑ, κατάφερε να οδηγήσει το ματς στην παράταση και να κερδίσει τη Μιλάνο με 90-77, για την τέταρτη συνεχόμενη του νίκη στην Ευρωλίγκα.

Μπορεί ο Μπέικον να σκόραρε 31 πόντους και να αναδείχθηκε σε MVP του αγώνα και ο Πάρις Λι να έκανε τα πάντα στο παρκέ, όμως και ο Ματέους Πονίτκα βοήθησε σημαντικά το “τριφύλλι” με την πολυεπίπεδη προσφορά του.

Ο Πολωνός γκαρντ/φόργουορντ σε 30 λεπτά συμμετοχής “άγγιξε” το double double με 8 πόντους (3/6 σουτ, 1/2 βολές), 9 ριμπαόυντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 14 στο PIR και έκανε τη διαφορά και στις δύο πλευρές για τον Παναθηναϊκό.

Μετά το ματς μίλησε στο Eurohoops για τον τρόπο που ήρθε η νίκη επί της Μιλάνο και τον χαρακτήρα των πράσινων, αλλά και για την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για το Πρωτάθλημα

Ακόμα σχολίασε τη βοήθεια των φίλων του Παναθηναϊκού στο να έρθει η ανατροπή και μίλησε με τα καλύτερα λόγια για την ατμόσφαιρα που δημιουργούν στο ΟΑΚΑ.

Αναλυτικά τι είπε στο Eurohoops:

Για τη νίκη και την αντίδραση μετά το ματς με τον Ολυμπιακό: “Είμαστε σε ένα καλό μομέντουμ. Στο ματς με τον Ολυμπιακό είχαμε τις ευκαιρίες μας και χάσαμε δεν θέλω να μιλήσω πολύ για αυτό. Θα παίξουμε και στην έδρα μας και θα προσπαθήσουμε για τη ρεβάνς. Αυτό το ματς ήταν πνευματικά δύσκολο και παράλληλα σημαντικό. Το Μιλάνο είναι πολύ καλή ομάδα, με ταλέντο και εμπειρία. Ξέραμε ότι θα έρθουν εδώ να παίξουν στο μάξιμουμ, γιατί ήθελαν τη νίκη. Για εμάς ήταν ένα τεστ για το πως μπορούμε να διαχειριστούμε την πίεση και μία τέτοια κατάσταση. Τώρα έχουμε δύο ματς στην Ισπανία μετά την ΑΕΚ. Έχουμε 6-6 ρεκόρ και πολλά ματς μπροστά μας, οπότε όλα μπορούν να συμβούν”.