Διαστημικός Ολυμπιακός σκόρπισε την άμοιρη Βίρτους!

2022-12-09T21:47:58+00:00 2022-12-09T22:52:17+00:00.

09/Dec/22 21:47

Ο Ολυμπιακός ήταν τρομερός από το πρώτο λεπτό στο ΣΕΦ κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια και πανηγύρισε μία μεγάλη και εμφατική νίκη με 117-71 πριν τη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα κόντρα σε Φενέρ και Βιλερμπάν.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξε σαν “σίφουνας” κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια στο ΣΕΦ και επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα με 117-71 μετά την ήττα στην Πόλη από την Εφές.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Κορυφαίοι για τους Πειραιώτες ήταν για ένα ακόμα ματς ο Σάσα Βεζένκοφ, αλλά και ο Μουσταφά Φαλ, ενώ έκαναν ρεκόρ στην ιστορία τους σε πόντους, ασίστ και ισοφάρισα

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 8-4 και “πατάει” ξανά τετράδα πριν την τελευταία “διαβολοβδομάδα” του 2022, όπου και θα υποδεχθεί τη Φενέρ (13/12) και θα ταξιδέψει στη Λυών με τη Βιλερμπάν (15/12), ενώ η Βίρτους Μπολόνια έχει ρεκόρ 4-8.

Ερυθρόλευκο “πάρτι” στο πρώτο ημίχρονο!

Εξαιρετικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και με 3/3 τρίποντα προηγήθηκε με 11-0 (στο 3′) και με 19-7 (στο 5′) με τον Βεζένκοφ να έχει 8 πόντους, τον Ουόκαπ 5 ασίστ και συνολικά 5/6 τρίποντα!

Η διαφορά πήγε και στους 16 (29-13 στο 8′) με τον Κάνααν, να αναλαμβάνει δράση σε σκορ και δημιουργία και η πρώτη περίοδος έληξε με 31-15 και 11/15 ερυθρόλευκα σουτ και 11 ασίστ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπλακ ανέλαβε δράση έχοντας 7 πόντους και η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στους 21 (41-20 στο 13′) με την κυριαρχία της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα να είναι πλήρης.

Η διαφορά πήγε και στους 22 (46-24 στο 14′) με τη Βίρτους να μην μπορεί να κάνει τίποτα και τον Ολυμπιακό να έχει 8/9 δίποντα και 16 ασίστ, ενώ ο ΜακΚίσικ λίγο μετά με καλάθι και φάουλ και ο Σλούκας με βολές διαμόρφωσε το 54-25 (στο 17′)!

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 61-35 και τον Ολυμπιακό να κάνει ρεκόρ σε πόντους σε ένα ημίχρονο στην Ευρωλίγκα με 21/29 σουτ!

Το “πάρτι” συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με την άμυνα του Ολυμπιακού να συνεχίζει να κάνει τη διαφορά και τον Φαλ (11 πόντους) να προσφέρει πόντους από το ζωγραφιστό (68-39 στο 23′). Η διαφορά ήταν σταθερά στους 29 (76-47 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 84-55 μετά από buzzer beater τρίποντο λίγο μετά το κέντρο του Ουόκαπ!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν και με τον ΜακΚίσικ στο 33ο λεπτό το σκορ έγινε 99-59 με τον κόσμο στο γήπεδο να παραληρεί. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία τεράστια και ιστορική νίκη με 117-71.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο, όπου ο Ολυμπιακός σκόραρε 61 πόντους με εκπληκτικά ποσοστά και το +26 (61-35) του πρώτου μέρους ήταν καθοριστικό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ είχε 19 πόντους και 2 ριμπάουντ με 7/9 σουτ και ο Φαλ με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 31-15, 61-35, 84-55, 117-71

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6, Κάνααν 9, Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 11, Φαλ 15, Σλούκας 8, Βεζένκοφ 19, Παπανικολάου 3, Μπολομπόι 5, Πίτερς 15, Μπλακ 9, ΜακΚίσικ 13

Βίρτους (Σκαριόλο): Κορντινιέ 9, Μάνιον 2, Παζόλα, Μπακό 10, Ζαϊτέ 7, Λούντμπεργκ 3, Σενγκέλια 9, Χάκετ 6, Μίκι 12, Ουίμς 7, Οτζελέγιε 3, Τεόντοσιτς 3

Eurohoops Show: Vol. 9: Ελλάδα-Ιταλία… 2-0!

Ολυμπιακός: Διέλυσε τη Βίρτους και ΠΟΛΛΑ ρεκόρ του!

Μπαρτζώκας: “Απλά ήταν η βραδιά μας – Οι Έλληνες ψάχνουμε πάντα κάτι αρνητικό”

Σκαριόλο: “Ένα σκληρό μάθημα για το τι σημαίνει να είσαι ομάδα με πολλά Final Four”

Πίτερς: Season-high στη βραδιά-ρεκόρ του Ολυμπιακού!

Κράτησε και για τη Φενέρ ο Βεζένκοφ: “Ξεχνάμε τη Βίρτους, ακόμη πιο έτοιμοι με την πρωτοπόρο” (video)

Φαλ: Και πάλι εκεί για τον Ολυμπιακό με… “όριο την Ευρωλίγκα” (videos)

Λαρεντζάκης: “Έχουμε μεγάλο ταλέντο και χημεία σαν ομάδα”