Πάλι clutch o Ντε Κολό, πάλι νίκη η Βιλερμπάν!

2022-12-13T22:09:31+00:00 2022-12-13T23:44:50+00:00.

13/Dec/22 22:09

Ο σπουδαίος Νάντο Ντε Κολό ήταν εκπληκτικός για τη Βιλερμπάν και “καθάρισε” και την Παρτιζάν Βελιγραδίου στη Λυών με 91-87 για τη 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και περιμένει τον Ολυμπιακό (15/12, 22:00).

Η Βιλερμπάν πήρε φόρα από το εκπληκτικό διπλό στη Βαρκελώνη και μετά από ένα εξαιρετικό σε διακύμανση ματς κέρδισε εντός έδρας και την Παρτιζάν Βελιγραδίου με 91-87, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον clutch Γάλλο ηγέτη της.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον οι Γάλλοι, που θα παίξουν με τον Ολυμπιακό σε λίγα 24ώρα (15/12, 22:00) μετρούν δύο σερί νίκες και ρεκόρ 5-8 και παραμένουν σε απόσταση 1-2 νικών από την οκτάδα και η Παρτιζάν μετράει πέντε σερί ήττες και έχει ρεκόρ 4-9.

Ματσάρα από το πρώτο μέρος στη Λυών

Πολύ υψηλό σκορ είχε το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25-20 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Έξουμ να έχει 7 πόντους και να ισοφαρίζει σε 25-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν είχε καλύτερη εικόνα και προηγήθηκε με 39-35 (στο 15′), όμως το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Παρτιζάν μπροστά στο σκορ με 48-47 και τον Λεσόρ να έχει 12 πόντους.

Έγινε “θρίλερ” στο τέλος του αγώνα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Λυών ξεκίνησε με τη Βιλερμπάν να έχει τον Ντε Κολό στους 15 πόντους και να προηγείται με 57-54 (στο 25ο λεπτό). Οι Γάλλοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους με +5 (63-58 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 73-66.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ‘Εξουμ και Λεντέι άλλαξαν το ματς για την Παρτιζάν και στο 33ο λεπτό μείωσαν στον πόντο (74-73). Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Έξουμ φτάνοντας τους 24 πόντους έβαλε και μπροστά την ομάδα του με 78-77, ενώ στο 37ο λεπτό οι Σέρβοι πήραν και πάλι το προβάδισμα με 84-82 με τον Λεσόρ.

Ντε Κολό και Μάθιους με σερί τέσσερα μηδέν έβαλαν τη Βιλερμπάν μπροστά με 86-84 στο 1:35 και ο Έξουμ ισοφάρισε σε 86-86 με 2/2 βολές στα 53”.

Στα 41” ο Ντε Κολό με 1/2 βολές έκανε το 87-86 και ο Νάναλι επίσης με 1/2 βολές ισοφάρισε στα 22” σε 87-87. Τελικά ο Παπαπέτρου έκανε φάουλ στον Ντε Κολό στα 9” και η Βιλερμπάν πήρε προβάδισμα νίκης με 89-87. Ο άναλι  έκανε λάθος για την Παρτιζάν  και ο Μάθιους τελείωσε το ματς με 2/2 βολές (91-87).

Που κρίθηκε: Στα 9” ο Ντε Κολό έκανε με βολές το 89-87 για την Παρτιζάν και ο Νάναλι έκανε λάθος στην κρίσιμη επίθεση των Σέρβων για το διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντε Κολό με 32 πόντους (11/15 σουτ, 4/5 βολές), 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 5 λάθη έκανε τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 47-48, 73-66, 91-87.

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 14, Νουά 9, Καουντί, Ντιο 3, Τάιους, Ρισασέ, Ντε κολό 32, Φαλ 7, Λάιτι 9, Ομπασοχάν 5, Τζάκσον-Κάρτραϊτ 7, Πονς

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, Λεντέι 10, Πάντερ 7, Σμάιλαγκιτς 2, Παπαπέτρου 7, Έξουμ 26, Μπροτζιάνσκι, Νάναλι 11, Λεσόρ 15, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 6, Μαντάρ 3