Πέρασε ΚΑΙ η Μακάμπι από το Μιλάνο για το ΠΡΩΤΟ της φετινό διπλό!

2022-12-13T22:28:44+00:00 2022-12-13T23:43:41+00:00.

13/Dec/22 22:28

maccabi-tel-aviv-lorenzo-brown-euroleague

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ “έσπασε” την εκτός έδρας “κατάρα” στη φετινή Ευρωλίγκα κερδίζοντας τη Μιλάνο στο “Forum” με 77-71 και έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον Λορένζο Μπράουν και τον Ρόμαν Σόρκιν.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.ne

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Μιλάνο με -8 και -9, όμως αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Μπράουν – Σόρκιν έφυγε με το πρώτο της φετινό διπλό στην Ευρωλίγκα με 77-71, μετά από πέντε σερί ήττες μακριά από το Τελ Αβίβ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μακάμπι με ρεκόρ 7-7 και το πρώτο της διπλό βρίσκεται εντός οκτάδας, ενώ η Μιλάνο με ρεκόρ 3-10 μετράει εννιά σερί ήττες και 0/6 στην Ιταλία.

Ιταλικό προβάδισμα από το πρώτο μέρος

Μεγάλο ντέρμπι ήταν από νωρίς το παιχνίδι και οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και η πρώτη περίοδος έληξε με το ισόπαλο 21-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λουβαβού-Καμπαρό έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους με 11 πόντους και τους έβαλε μπροστά στο σκορ με 38-32 (στο 17ο λεπτό). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-32 και τους Ιταλούς να περιορίζουν τη Μακάμπι με εξαίρεση τον Μπράουν (13 πόντους).

Το γύρισε από το -9 η Μακάμπι και το έκανε ντέρμπι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μιλάνο ξεκίνησε με τη Μακάμπι να κάνει επιμέρους σκορ 9-1 και να ισοφαρίζει μετά από πολλή ώρα σε 41-41 (στο 23′). Η Μιλάνο αντέδρασε και με δικό της επιμέρους σκορ 8-2 πέρασε και πάλι μπροστά με ένα σημαντικό +8 (51-43 στο 25′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους παίκτες του Όντεντ Κάτας να ισοφαρίζουν σε 59-59!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μακάμπι πήρε και το προβάδισμα στο 33ο λεπτό με 62-61 και έδειχνε ικανή για το πρώτο φετινό της διπλό. Μάλιστα οι Ισραηλινοί πέρασαν και μπροστά με 69-62 στο 36ο λεπτό και οι γηπεδούχοι πλέον ήταν εκείνοι που καλούνταν σε μία μεγάλη ανατροπή.

Ο Μέλι στο 38ο λεπτό έβαλε πάλι τη Μιλάνο στο ματς και με τρίποντο μείωσε σε 71-70, όμως ο Σόρκιν με 2/2 βολές (73-70) και ένα καλάθι στα 50” έβαλαν μπροστά τη Μακάμπι με 75-70 και την έχρισε ακλόνητο φαβορί για τη νίκη.

Που κρίθηκε: Ο Μέλι στο 38ο λεπτό μείωσε με τρίποντο σε 71-70, όμως ο Σόρκιν με τέσσερις σερί πόντους στα 50” έκανε το σκορ 75-70 και τέλειωσε το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπράουν ήταν καθοριστικός με 20 πόντους, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη και 1 κλέψιμο ήταν ΜPV.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-32, 59-59, 71-77.

Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 5, Λουβαβού-Καμπαρό 14, Μήτρου-Λονγκ 7, Πάνγκος, Τονούτ 2, Μέλι 12, Μπάρον 18, Ρίκι, Μπιλίνγκα, Χολ 7, Μπαλντάσο, Σιλντς, Αλβιτί, Χάινς 6, Βόιγκτμαν

Μακάμπι (Κάτας): Άνταμς 2, Μπράουν 20, Μπόλντουϊν, Μάρτιν 13, Μένκο, Σόρκιν 14, Πνινι, Ντιμπαρτολομέο 8, Χίλιαρντ, Κοέν 2, Αγκμόν, Χόλινς, Πόιθρες, Νίμπο 8, Ζιβ, Κόλσον 10