Μπαρτζώκας: “Ήταν τιμωρία για τον τρόπο που παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο”

2022-12-15T23:02:37+00:00 2022-12-15T23:37:18+00:00.

15/Dec/22 23:02

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε πολλά να πει μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τη Βιλερμπάν στη Γαλλία. Τι είπε ο Τι Τζέι Πάρκερ.

Ο Ολυμπιακός ”πέταξε” διαφορά 21 πόντων και ηττήθηκε στη Γαλλία από τη Βιλερμπάν με 77-75.

Ο Αμίνε Νουά ευστόχησε στο τρίποντο της νίκης, σουτ στο οποίο στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας στις δηλώσεις του.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ολυμπιακού:

”Ήταν κλειστό το ματς στο τέλος, η Βιλερμπάν έβαλε μεγάλα και κρίσιμα σουτ, όπως και στο τέλος. Δεν παίξαμε καλά στο δεύτερο ημίχρονο. Συγχαρητήρια στη Βιλερμπάν επέμενε να θέλει τη νίκη και έπαιξε με πάθος μέχρι το τέλος. Ήταν τιμωρία για τον τρόπο που παίξαμε στο δεύτερο μέρος. Σταματήσαμε να σκεφτόμαστε πως από την άμυνά μας θα ελέγχουμε το παιχνίδι. Δώσαμε αρκετά ελεύθερα σουτ και η Βιλερμπάν έβαλε δύσκολα σουτ. Θα έπρεπε να έχουμε τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα. Έπρεπε να ελέγξουμε το παιχνίδι και να το τελειώσουμε νωρίτερα. Κάναμε πολλά λάθη στην προσέγγισή μας στο δεύτερο μέρος και γι’ αυτό χάσαμε. Συγχαρητήρια στην Βιλερμπάν. Εστιάζουμε στο επόμενο παιχνίδι”

Τι Τζέι Πάρκερ: ”Παίξαμε με καρδιά και χαρακτήρα”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Βιλερμπάν:

”Είχαμε καρδιά και χαρακτήρα, γιατί για να γυρίσεις από το -22 κόντρα σε μια τέτοια ομάδα πρέπει να έχεις και τα δύο και ήταν κάτι που είπα στους παίκτες μου στο ημίχρονο. Τους είπα ότι πρέπει να χτυπήσουμε εμείς πριν από αυτούς και αυτό κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο που ανεβάσαμε την ένταση και πήραμε τη νίκη.

Έτσι είναι το μπάσκετ. Μπορεί να βρίσκεσαι με 20 πόντους πίσω, αλλά πάντα βρίσκεις τρόπο να κερδίσεις. Είπαμε κάποια πράγματα με τα παιδιά στα αποδυτήρια, να διορθώσουμε κάποια πράγματα. Ήμασταν αθλητικοί και ανεβάσαμε την έντασή μας. Η άμυνα ήταν πολύ καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο”

Βιλερμπάν – Ολυμπακός: Έγκλημα και τιμωρία από τον Νουά! (vids)

Το τρίποντο του Νουά που “σκότωσε” τον Ολυμπιακό στο φινάλε (videos)

Βεζένκοφ: “Δίκαια χάσαμε!”

Ντε Κολό: Στην ΙΣΤΟΡΙΚΗ του βραδιά έκανε τη “ζημιά” στον Ολυμπιακό! (video)