Ολυμπιακός: “Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού”, το τετράκις; (πίνακας)

2022-12-17T14:44:04+00:00 2022-12-17T15:56:16+00:00.

Stelios Toromanidis

17/Dec/22 14:44

Τα παθήματα δεν έγιναν μαθήματα στον Ολυμπιακό, που … διπλασίασε το “δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού”. Ούτε μια, ούτε δύο, αλλά τέσσερις από τις πέντε ήττες του Ολυμπιακού στην φετινή Ευρωλίγκα ήρθαν σε αγώνες που οι “ερυθρόλευκοι” ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο μεγαλύτερο διάστημα τους.

Του Στέλιου Τορομανίδη/ info@eurohoops.net

Είτε τις ονομάσεις “διδακτικές”, είτε τις ονομάσεις “του προγράμματος”, είτε τις ονομάσεις “καταστροφικές”, δεν παύουν να αποτελούν ήττες. Και οι ήττες στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης από τη σεζόν 2016-2017 που άλλαξε το σύστημα και όλοι παίζουν εναντίων όλων, μετράνε όλες.

Θα συμφωνήσουμε πως δεν υπάρχει ομάδα που δεν θα στραβοπατήσει. Θα συμφωνήσουμε ότι δεν υπάρχει ομάδα η οποία δεν θα περάσει διάστημα ντεφορμαρίσματος, όπως και πως δεν υπάρχει ομάδα που δεν θα χάσει ολοκληρώνοντας το θεσμό χωρίς απώλεια βαθμών. Και πόσο μάλλον σε μια Ευρωλίγκα άκρως ανταγωνιστική και πολύ δύσκολη, όπου ο καθένας μπορεί να νικήσει τον οποιονδήποτε.

Από την άλλη, όμως, για αυτούς ακριβώς τους λόγους δεν επιτρέπεται ένα σύνολο, το οποίο μάλιστα έχει ως στόχο να φτάσει μέχρι το τέλος της διαδρομής να “χαρίζει” απλόχερα ροζ φύλλα αγώνα στους αντιπάλους του, ενώ κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια αυτών των ματς ελέγχει απόλυτα την κατάσταση. Κι αν αυτό θεωρείται φυσιολογικό να συμβεί μια ή δυο φορές μέσα σε μια αγωνιστική περίοδο, δεν είναι καθόλου φυσικό να γίνεται σε τέσσερις περιπτώσεις μόλις στα 2/5 της σεζόν.

Και επειδή αναφερόμαστε στους Πειραιώτες, είναι κρίμα και άδικο για τον ιδρώτα παικτών και προπονητικού τιμ σε μια περίοδο που ο Ολυμπιακός παίζει ίσως το κορυφαίο μπάσκετ στην διοργάνωση με συνεργασίες και φάσεις… χάρμα ιδέσθαι.

olympiacos

Βέβαια δεν πρέπει να ξεχάσουμε, ούτε να παραλείψουμε τις εκπληκτικές νίκες που έχει πετύχει σε Βαρκελώνη, Μαδρίτη, Βιτόρια και Μόναχο ή τα παιχνίδια στο ΣΕΦ απέναντι σε Παρτιζάν, Βίρτους και Φενερμπαχτσέ όπου οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματικά ισοπέδωσαν τους αντιπάλους τους. Ούτε πως αναφερόμαστε στην καλύτερη επίθεση της Ευρωλίγκας με 86,4 πόντους μέσο όρο και στην ομάδα με το κορυφαίο +/- της αγωνιστικής περιόδου έχοντας βάλει 125 πόντους περισσότερους από όσους έχει δεχθεί.

Με όλα αυτά υπόψιν και το ρεκόρ των “ερυθρολεύκων” στο 9-5 έπειτα από 14 αγωνιστικές (4η θέση), καταλαβαίνει κανείς πως αν οι Πειραιώτες επικρατούσαν στις δυο από τις τέσσερις φορές που ουσιαστικά έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους τους να πάρουν μια νίκη την οποία ούτε αυτοί περίμεναν (αν δούμε την εξέλιξη των αγώνων), τότε ο Ολυμπιακός θα είχε έντεκα νίκες και τρεις ήττες.

Θα βρισκόταν στην πρώτη θέση και δεν θα στριφογύρναγε στο μυαλό τόσο των παικτών, όσο και των φιλάθλων του η σκέψη… “πως χάσαμε αυτούς τους αγώνες ρε φίλε”. Άλλωστε όταν στο φινάλε της κανονικής περιόδου οι “ερυθρόλευκοι” θα κάνουν τη… σούμα, τέτοιες απώλειες μπορεί να κοστίσουν είτε μια καλύτερη κατάταξη εντός οκτάδας ή έναν πιο βατό αντίπαλο στα προημιτελικά, αν υποθέσουμε πως οι Πειραιώτες θα προκριθούν στα playoffs της διοργάνωσης.

Ποιες είναι οι τέσσερις ήττες που… πονάνε τον Ολυμπιακό

Από τις πέντε συνολικά ήττες του Ολυμπιακού σε 14 αγωνιστικές, οι τέσσερις ήλθαν αφού πρώτα οι “ερυθρόλευκοι” πήραν διψήφιες διαφορές στους συγκεκριμένους αγώνες όντας απολύτως κυρίαρχοι στη μεγαλύτερη διάρκεια τους.

Η αρχή έγινε με τη Βαλένθια στο ΣΕΦ στις 4 Νοεμβρίου, όταν οι Πειραιώτες απώλεσαν διαφορά 16 πόντων που πήραν στο τρίτο δεκάλεπτο για να ηττηθούν στο φινάλε με 83-82, όταν μάλιστα οι αντίπαλοι τους πέρασαν μπροστά στο σκορ μόλις μια φορά, αυτή στο τέλος του ματς… Μετά από 18 μέρες ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στο Τελ Αβίβ για να αγωνιστεί με την Μακάμπι. Παρότι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού παίρνοντας μάλιστα διαφορά έντεκα πόντων στο 27′, εν τέλει ηττήθηκε με 90-84.

Την 1η Δεκέμβρη οι “ερυθρόλευκοι” επισκέφτηκαν την Πόλη για τον αγώνα απέναντι στην Εφές. Παρόλη την δυσκολία του ματς με αντίπαλο την πρωταθλήτρια Ευρώπης, οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν για τρεις περιόδους εκπληκτική εμφάνιση, προηγήθηκαν έντεκα πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως έπειτα από “βραχυκύκλωμα” στην τέταρτη περίοδο ηττήθηκαν με 82-71. Τέλος, ο αγώνας απέναντι στην Βιλερμπάν, ενώ ξεκίνησε εξαιρετικά με τον Ολυμπιακό να παίζει εντυπωσιακά και να παίρνει διαφορά 21 πόντων στο 24′, εν τέλει ηττήθηκαν 77-75 με τρίποντο των αντιπάλων του στα 0,3′ πριν το φινάλε του ματς.

Αναλυτικά οι τέσσερις ήττες του Ολυμπιακού στην φετινή Ευρωλίγκα όπου πριν είχε προηγηθεί με διψήφια διαφορά στο σκορ: