Θρύλος ασθενής, Ολυμπιακός σε κρίση, Ερυθρός Αστέρας για playoffs!

2022-12-22T21:55:34+00:00 2022-12-22T23:08:27+00:00.

22/Dec/22 21:55

Ο Ολυμπιακός δεν παρουσίασε καθόλου καλό πρόσωπο στο ΣΕΦ απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα του τρομερού Βιλντόζα και ηττήθηκε με 90-86, αφού ο Σλούκας αστόχησε στο σουτ νίκης στα 6” πριν το τέλος και χάνει την επαφή του με την πρώτη τετράδα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα για δεύτερη σερί φορά έχασε ένα παιχνίδι, που “έπρεπε” να κερδίσει μετά την ήττα στη Λυών από τη Βιλερμπάν και ηττήθηκε και στο ΣΕΦ από τον εξαιρετικό Ερυθρό Αστέρα με 90-86, παρότι κατάφερε να επιστρέψει από το -10 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ερυθρός Αστέρας έχει ρεκόρ 8-7 και βρίσκεται ξεκάθαρα σε τροχιά playoffs, ενώ ο Ολυμπιακός γνωρίζει δεύτερη σερί ήττα και έχει ρεκόρ 9-6.

Σούπερ Σλούκας, προβληματική άμυνα και με +4 στα αποδυτήρια

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με 3/3 τρίποντα και 5 πόντους από τον Μπολομπόι προηγήθηκε με 11-5 (στο 4′). Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλευόμενος τα 3 λάθη των γηπεδούχων αντέδρασε με σερί 7-0 και πήρε το προβάδισμα με 12-11 (στο 5′).

Το σερβικό προβάδισμα πήγε και στο +6 (21-15 στο 8′) με την άμυνα του Ολυμπιακού να είναι κακή και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 22-21 για τους Πειραιώτες με σερί 7-0 και τον Βεζένκοφ να έχει ήδη 9 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σλούκας με τη δημιουργία του και οι Μπλακ – ΜακΚίσικ προσφέροντας πόντους έδωσαν για πρώτη φορά “αέρα” στον Ολυμπιακό 8 πόντων (34-26 στο 14′).

Ο Σλούκας με 3/3 σερί τρίποντα έστειλε τη διαφορά στο +12 (42-30 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, να δείχνει πάλι το κακό της πρόσωπο και τη διαφορά να μειώνεται σε 45-41.

Από το +8 στο -10 ο Ολυμπιακός που “έτρεχε” στο τέλος για την ανατροπή!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Φαλ να αγωνίζεται για πρώτη φορά, αλλά τον Ολυμπιακό να μην παίζει καλά, παρότι κρατούσε το ελάχιστο προβάδισμα με 51-49 (στο 24′).

Ο Παπανικολάου με 2/2 τρίποντα και συνολικά με 3/5 ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 8 (59-51 στο 27′) και, όμως οι Σέρβοι προσπέρασαν με 61-60 (στο 29′) με επιμέρους σκορ 10-1. Η τρίτη περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό πίσω με 65-62!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σέρβοι έλεγχαν το ρυθμό, ο Ολυμπιακός είχε “κολλήσει” τελείως και με επιμέρους σκορ 11-3 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +11 (76-65 στο 34′) και έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Λαρεντζάκης και Πίτερς μείωσαν σε 78-72 στο 35ο λεπτό και ο Μπλακ με 3/4 βολές σε 79-75 λίγο μετά (στο 36′).

Ο Βιλντόζα πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο σε λήξη χρόνου και η διαφορά πήγε πάλι στους 7 (82-75), όμως ο Μπλακ με 2/2 ακόμα βολές και ο Βεζένκοφ που επέστρεψε μείωσαν σε 82-79 στο 38ο λεπτό. Ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο και ο Βεζένκοφ σε φόλοου και ο Βιλντζόζα με 2/2 βολές έκανε το σκορ 84-79 στο 1:27.

Ο Λαρεντζάκης με ένα μεγάλο τρίποντο στο 1:13 μείωσε σε 84-82, αλλά οι Σέρβοι έκαναν το 86-82 άμεσα. Ο Μπλακ στα 48” με 2/2 βολές μείωσε σε 86-84 και ο Ολυμπιακός στα 15,4” είχε την κατοχή για νίκη ή ισοφάριση. Στο τελευταίο σουτ ο Σλούκας αστόχησε και ο Αστέρας έφυγε με το μεγάλο διπλό με 90-86.

Που κρίθηκε: Στο άστοχο τρίποντο του Σλούκα στα 6” με το σκορ στο 86-84 για τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά και στην άμυνα του Ολυμπιακού που δέχθηκε 88 πόντους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βιλντόζα με 20 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ έκανε μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 0, Κάνααν 5, Λούντζης, Λαρεντζάκης 8, Φαλ 5, Σλούκας 14, Βεζένκοφ 13, Παπανικολάου 9, Πίτερς 2, Μπλακ 14, Μπολομπόι 9, ΜακΚίσικ 7

Ερυθρός Αστέρς: Χόλαντ, Βιλντόζα 22, Λαζάρεβιτς 8, Μίτροβιτς 13, ΄Λάζιτς 6, ντόμπριτς 12, Ραντούλιτσα, Ίλιτς, νέντοβιτς 12, Μάρκοβιτς, Πετρούσεφ 14. Μπέντιλ 3