Ο τρομερός Έβανς “καθάρισε” στο Κάουνας την Μπάγερν!

2022-12-23T21:01:47+00:00 2022-12-23T21:26:13+00:00.

23/Dec/22 21:01

Ο τρομερός Κίναν Έβανς στην κορυφαία βραδιά της καριέρας του στην Ευρωλίγκα οδήγησε τη Ζαλγκίρις σε μεγάλη νίκη στο Κάουνας με 75-67 κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου.

Σε προσωπική υπόθεση του Αμερικανού γκαρντ της Ζαλγκίρις εξελίχθηκε το σκληρό ματς στο Κάουνας κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, με τον Έβανς να οδηγεί σε μεγάλη νίκη την ομάδα του με 75-67 για τη 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ

Πλέον η Ζαλγκίρις έχει ρεκόρ 8-7 και εδραιώνεται στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης, ενώ η Μπάγερν με ρεκόρ 5-10 έχασε ακόμα περισσότερο έδαφος.

Μπροστά η Ζαλγκίρις από νωρίς με σούπερ Έβανς

Η Μπάγερν μπήκε καλά στο ματς και προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με 12-8 με τον Ουόλντεν να έχει 7 πόντους, όμως η Ζαλγκίρις αντέδρασε με επιμέρους σκορ 11-3 και πήρε το προβάδισμα με 19-15 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 26-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βαυαροί με επιμέρους σκορ 7-2 ισοφάρισαν σε 28-28 (στο 13′), όμως ο τρομερός Έβανς φτάνοντας τους 19 πόντους οδήγησε τους γηπεδούχους σε επιμέρους σκορ 11-2 και τους έβαλε για πρώτη φορά μπροστά με +9 (39-30 στο 17′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-35 και τη Ζαλγκίρις να είναι εξαιρετική επιθετικά.

Το “καθάρισαν” στο δεύτερο μέρος οι Λιθουανοί

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Κάουνας ξεκίνησε με την Μπάγερν να μειώνει σε 45-40 (στο 22′), όμως οι Λιθουανοί και πάλι ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά με επιμέρους σκορ 11-2 και για πρώτη φορά προηγήθηκαν με +12 (56-44 στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 60-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν αισθητά πεσμένος και η Ζαλγκίρις ήταν “αγκαλιά” με τη νίκη έχοντας προβάδισμα 14 πόντων (64-50) στο 34ο λεπτό. Tρία λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 69-54 και μέχρι το φινάλε τίποτα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 75-67.

Που κρίθηκε: Στο 22ο λεπτό η Μπάγερν μείωσε σε 45-40, όμως η Ζαλγκίρις σε επτά λεπτά δέχθηκε μόλις 4 πόντους, προηγήθηκε με 56-44 και δεν έχασε ποτέ αυτή τη σημαντική διαφορά μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Έβανς που έκανε ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους (11/15 σουτ), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 κερδισμένα φάουλ, 1 λάθος και 39 PIR.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 44-35, 60-48, 76-57