Ντάνστον vs Παναθηναϊκός: Η καλύτερη εμφάνιση μετά τον ημιτελικό στο Βελιγράδι, ΡΕΚΟΡ διετίας στο PIR!

2022-12-23T20:37:39+00:00 2022-12-23T21:47:01+00:00.

23/Dec/22 20:37

Η Εφές κέρδισε για μία ακόμα φορά στην Πόλη τον Παναθηναϊκό έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή της τον Μπράιαντ Ντάνστον.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά στην Τουρκία κόντρα στην Εφές, ο Μπέικον ήταν καλός μόνο στο δεύτερο μέρος και η ήττα από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήρθε φυσιολογικά με 88-69 για τη 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι Τούρκοι είχαν ξανά σε μεγάλη βραδιά το εκπληκτικό δίδυμο των Μίτσιτς – Κλάιμπερν, όμως την πραγματικά διαφορά για αυτούς την έκανε ο Μπράιαν Ντάνστον.

Ο Αμερικανός βετεράνος σέντερ σε 30 λεπτά συμμετοχής είχε 13 πόντους με 6/8 δίποντα και 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, μηδέν λάθη, 3 κερδισμένα φάουλ και 28 βαθμούς στο PIR!

Αυτή η εμφάνιση αποτέλεσε την καλύτερη του Ντάνστον στη φετινή Ευρωλίγκα στο σκοράρισμα, ενώ η τελευταία φορά που ξεπέρασε σε ματς τους 10+ πόντους στη διοργάνωση ήταν στον ημιτελικό του Βελιγραδίου κόντρα στον Ολυμπιακό το Μάϊο του 2022, όπου και είχε 12 πόντους και καθοριστική συνεισφορά στην πρόκριση της ομάδας του στο δρόμο για τη δεύτερη συνεχόμενη κούπα.

Επίσης οι 28 βαθμού στο PIR του σέντερ της Εφές αποτελούν ατομικό ρεκόρ διετίας στην Ευρωλίγκα, αφού η τελευταία φορά που έφτασε τόσο ψηλά στην αξιολόγηση ήταν κόντρα στη Ζαλγκίρις στο Κάουνας τον Οκτώβριο του 2022, όπου και είχε 32 βαθμούς.

Μετά το ματς δήλωσε:

“Μετά την τελευταία μας ήττα θέλαμε να δουλέψουμε ώστε η άμυνα να δώσει τον τόνο. Το δουλέψαμε και το κάναμε. Δε χάνουμε το κουράγιο μας και δίνουμε ο ένας στον άλλον κουράγιο. Δεν παίζει ρόλο πόσο παίζω, είτε 5 λεπτά , είτε 30 Δεν πτοηθήκαμε όταν ο Μπέικον μας έβαλε συνεχόμενα σουτ στην τρίτη περίοδο και συνεχίσαμε να προσπαθούμε στην άμυνα”.