Καθάρισε στην τρίτη περίοδο η Μάλαγα

2015-11-06T23:27:51+00:00 2015-11-06T23:58:41+00:00.

06/Nov/15 23:27

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο είχαμε στην Ανδαλουσία, με τη Μάλαγα να κάνει ένα απίστευτο σερί στο τρίτο δεκάλεπτο και να φτάνει με μεγάλη άνεση στο ροζ φύλλο επί της Ντιναμό Σάσαρι με 80-62.

Έτσι, κατέκτησε το τέταρτο ροζ φύλλο της σε ισάριθμες αναμετρήσεις και μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά και τη Λοκομοτίβ Κούμπαν του Γιώργου Μπαρτζώκα, είναι οι μοναδικές αήττητες ομάδες μέχρι στιγμής στην Ευρωλίγκα.

Οι Ιταλοί δεν θέλησαν να αποδειχτούν εύκολη λεία και ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαν αρχίσει να βάζουν δύσκολα στους αντιπάλους τους και να τους… απειλούν με διπλό. Και πού να ήξεραν τί θα ακολουθούσε…

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ντιναμό Σάσαρι έπαθε ένα απίστευτο μπλακ άουτ και έτσι το 36-37 της ανάπαυλας του ημιχρόνου, μετατράπηκε στο 50-36 του 28ου λεπτού. Κάπου εκεί, η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Η Μάλαγα κλείδωσε μια ακόμη νίκη και η Σάσαρι έμεινε με την εμφάνιση του πρώτου μέρους.

Ο Ρίτσαρντ Χέντριξ έκανε θραύση κοντά στο καλάθι έχοντας 19 πόντους με 1/1 βολή, 9/13 τρίποντα και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Ουίλ Τόμας πρόσθεσε 14. Στον αντίποδα, ο Μάρκεζ Χέινς πάλευε σχεδόν μόνος του, φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι με 18 πόντους.