ΜΕΓΑΣ Μπράουν, τρομερή Μακάμπι και “κατάρρευση” για Εφές στο Τελ Αβίβ!

2022-12-29T21:51:54+00:00 2022-12-29T23:15:04+00:00.

29/Dec/22 21:51

maccabi-tel-aviv-lorenzo-brown-euroleague

Η Μακάμπι με MVP τον Λορένζο Μπράουν και ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 20-2 στο τέταρτο δεκάλεπτο κέρδισε και την Εφές στην επιστροφή του Σέιν Λάρκιν στο Τελ Αβίβ με 80-72 και πάει φουλ για playoffs στην Ευρωλίγκα.

Μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου κανείς δεν περίμενε η Εφές, να χάσει με τέτοιο τρόπο από τη Μακάμπι, αλλά “κατέρρευσε” δεχόμενη επιμέρους σκορ 20-2 με 0/11 σουτ στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκε δίκαια με 80-72 από την ομάδα του Όντεντ Κάτας και του ασταμάτητου Λορένζο Μπράουν.

Είναι χαρακτηριστικό πως στην τέταρτη περίοδο, οι back to back πρωταθλητές σκόραραν μόλις 7 πόντους, εκ των οποίων οι 4 αφορούσαν βολές και οι 3 ένα σουτ του Ουίλ Κλάιμπερν από τα 6,75μ.!

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά

Πλέον η Μακάμπι με ρεκόρ 9-7 αφήνει πίσω της την Εφές, η οποία έχει ρεκόρ 8-8 και μετρώντας τρεις σερί εντός έδρας νίκες εδραιώνεται στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης, ενώ έχει και “προίκα” ένα σημαντικό +8 απέναντι στους Τούρκους σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ματσάρα στο πρώτο μέρος!

Eξαιρετικά ξεκίνησε το ματς η Μακάμπι και προηγήθηκε με 19-10 (στο 7′) έχοντας πάρει 13 πόντους και 5 ασίστ από Μπράουν και Άνταμς. Η πρώτη περίοδος έληξε με την Εφές να μειώνει σε 26-19 έχοντας 4/9 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι με τον Μπράουν να κάνει τη διαφορά και έχοντας ήδη συνολικά 7 επιθετικά ριμπάουντ, διατηρούσε το προβάδισμα με 34-29 (στο 15′), αλλά η Εφές είχε βελτιωθεί αισθητά.

Ο Κλάιμπερν φτάνοντας τους 14 πόντους και ο Μίτσιτς έχοντας 7 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ βοήθησαν τους Τούρκους να προηγηθούν για πρώτη φορά με 42-39 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Μπράουν (12 πόντους) να μειώνει με buzzer beater σε 45-44.

Από το -10 το έκανε “πάρτι” η Μακάμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με τον Ντιμπαρτολομέο να φτάνει τους 12 πόντους και να βάζει πάλι μπροστά τη Μακάμπι με 50-49 (στο 24′).

Μίτσιτς και Μ’Μπαγέ με 2/2 τρίποντα έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (57-53 στο 27′) για την Εφές και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 65-57 μετά από καλάθι του Άνταμς και τον Μπομπουά να έχει 8 πόντους στο δεκάλεπτο και συνολικά 14!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μακάμπι έδειχνε να ανακάμπτει και μείωσε σε 67-66 στο 34ο λεπτό με τον Μπράουν να είναι εξαιρετικός με 17 πόντους και 7 ασίστ και να οδηγεί την ομάδα του σε επιμέρους σκορ 9-2.

Στο 36ο λεπτό ο Μπράουν με ένα ακόμα καλάθι έβαλε και μπροστά τους γηπεδούχους με 68-67, αφού η Εφές δεν είχε πετύχει καλάθι και έδειχνε “μπλοκαρισμένη” σκοράροντας μόνο με βολές. Ο Κόλσον έστειλε με τρίποντο το επιμέρους σκορ της Μακάμπι στο 18-2 και τη διαφορά στους 6 (73-67 στο 38′) με τους Τούρκους να έχουν 0/10 σουτ!

Ο Μπράουν έκανε και το 77-67, ενώ ο Μπράιαντ στη συνέχεια έκανε τα σουτ της Εφές 0/11 και στο φινάλε οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μία τεράστια νίκη με 80-72!

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εφές μπήκε προηγούμενη με 65-57, όμως δεχόμενη ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 20-2 και έχοντας 0/11 σουτ βρέθηκε πίσω με 77-67 στο 39ο λεπτό και ηττήθηκε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λορένζο Μπράουν με 23 πόντους, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ήταν τρομερός και οδήγησε στη νίκη τη Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 44-45, 57-65, 80-72

Μακάμπι (Κάτας): Άνταμς 11, Μπράουν 23, Μάρτιν 8, Μένκο, Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 12, Χίλιαρντ 2, Κοέν 1, Χόλινς 1, Νίμπο 10, Ζιφ, Κόλσον 11

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 4, Μπομπουά 14, Μπράιαντ 9, Καζί, Κλάιμπερν 20, Τέιλορ, Πλάις 2, Μίτσιτς 13, Μ’Μπαγέ 8, Πολονάρα, Ζίζιτς 2, Ντάνστον