Υπάρχει ζωή στην Αρμάνι, νίκησε και την Βαλένθια (videos)

2022-12-29T22:27:00+00:00 2022-12-29T23:28:33+00:00.

29/Dec/22 22:27

Η Αρμάνι δείχνει να ανακάμπτει, κερδίζοντας και τη Βαλένθια με 90-79, λίγες ημέρες πριν το ματς με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (6/1).

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Υπάρχει ζωή στο Μιλάνο!

Η Αρμάνι έπαιξε πολύ καλά και κατάφερε να κερδίσει και τη Βαλένθια με 90-79, για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν από το 70-54 στο 76-73, αλλά κάπου εκεί ήρθε το καθοριστικό 8-0 των Ιταλών για το θετικό αποτέλεσμα.

Μπάρον με 24 και Ντέιβις με 17 πόντους έκαναν την διαφορά, με τη Βαλένθια να σκοράρει μόλις 6 πόντους στα τελευταία 4:46′ με 4 βολές.

Οι νικητές ανέβηκαν έτσι στο 6-10 στην τρίτη σερί επικράτησή τους μετά τις εννέα συνεχόμενες ήττες τους.

‘Οσο για τους Ισπανούς, βρίσκονται πλέον στο 7-9, παρά το εξαιρετικό ματς του Ντούμπλιεβιτς των 26 πόντων.

Για την 17η αγωνιστική, η Μιλάνο φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό (6/1), ενώ η Βαλένθια υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (6/1).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Αρμάνι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και πήρε άμεσα το προβάδισμα, παρά το αρχικό 12-13 της Βαλένθια. Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τις επιθέσεις να λειτουργούν άψογα και στις δύο περιπτώσεις. Ακόμα κι έτσι, η Μιλάνο βρήκε τον τρόπο και έκλεισε τη πρώτη περίοδο στο 29-22.

Ο Μπάρον ήταν και πάλι σε τρομερή κατάσταση και έστειλε τους γηπεδούχους στο +16 (41-25), παρά το αψεγάδιαστο ματς του Ντούμπλιεβιτς των 21 πόντων και 7/7 σουτ. Ο τελευταίος ήταν και ο βασικός λόγος, που οι Ισπανοί δεν έχασαν την επαφή με το σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο στο -7 (50-43).

Ο Τόμας επέστρεψε στο ροτέισον της Μιλάνο και ήταν αυτός, που έκανε το 70-54 στο 28′ και ενώ ο Μπάρον συνέχιζε να σκοράρει κατά ριπάς (21 πόντοι). Η Βαλένθια άσκησε πίεση και κατάφερε να πάρει εν μέρει τον έλεγχο του ματς, μειώνοντας σε 70-60. Έμεινε, όμως, εκεί για να μπει στην τελευταία περίοδο με 71-60.

Η Βαλένθια έκανε το 70-66 στο 32′ με επιμέρους 1-12 και ουσιαστικά επέστρεψε. Και δεν έμεινε εκεί για το 76-73 στο 36′ με τον Ριβέρο να κάνει ζημιά στη ρακέτα. Κάπου εκεί, τελείωσε το ματς για τη Βαλένθια, η οποία έμεινε χωρίς σκορ για πάνω από 2′, την ώρα που η Μιλάνο σκόραρε 8 πόντους (84-73) για το τελικό 90-79.

Πού κρίθηκε: Το 76-73 στο 36′ έγινε 84-73 στο 38′ με την Βαλένθια να μην βρίσκει σκορ στο κομβικότερο σημείο, κάτι που δεν ισχύει για την Αρμάνι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπάρον έκανε και πάλι σπουδαίο ματς με 24 πόντους και 8/13 σουτ. Ο Ντέιβις ήταν επίσης εξαιρετικός με 17 πόντους-6 ασίστ και 6/6 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 50-43, 71-60, 90-79

Αρμάνι (Μεσίνα): Ντέιβις 17, Τόμας 7, Λουβάβου-Καμπαρό 8, Μήτρου-Λονγκ 12, Τονούτ, Μέλι 5, Μπάρον 24, Ρίτσι 1, Χολ 14, Μπαλντάσο, Χάινς 2, Φόιγκτμαν

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 9, Κλαβέρ 2, Πουέρτο, Πρέπελιτς 12, Πραντίγια 4, Ουέμπ 4, Λόπεζ-Αροστέγκι 8, Φεράντο, Ράντεμπο 4, Ντούμπλιεβιτς 26, Αλεξάντερ 2, Ριβέρο 8