Έχασε ΚΑΙ στην Μπολόνια η Φενέρ, βλέπει οκτάδα η Βίρτους!

2022-12-30T22:39:21+00:00 2022-12-30T23:20:17+00:00.

30/Dec/22 22:39

Η Βίρτους Μπολόνια ήταν εξαιρετική στο τέταρτο δεκάλεπτο και με κορυφαίους τους Μπελινέλι – Ζαϊτέ κέρδισε και εκείνη τη Φενέρ με 92-88 στην Ιταλία και την “έριξε” από την κορυφή της Ευρωλίγκα.

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται η Βίρτους Μπολόνια, η οποία με μία μεγάλη εμφάνιση “λύγισε” τη Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη στο ντεμπούτο του Κώστα Αντετοκούνμπο με 92-88 στην Ιταλία και την ανάγκασε στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα της στην Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Βίρτους Μπολόνια έχει τρεις σερί νίκες στην Ιταλία και πλησίασε την οκτάδα με ρεκόρ 7-9, ενώ η Φενέρ γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα της και έπεσε από την κορυφή με ρεκόρ 10-6.

Ματσάρα στο πρώτο ημίχρονο!

Χαμηλό σκορ είχε στο ξεκίνημα το παιχνίδι με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 11-11 (στο 7′) και την πρώτη περίοδο να λήγει με το ρυθμό να αλλάζει και τη Φενέρ μπροστά με 25-23 και τον Κώστα Αντετοκούνμπο, να έχει 6 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Ζαϊτέ και Μπελινέλι έφεραν επιμέρους σκορ στους Ιταλούς 10-4 και τους έβαλαν μπροστά με 33-29 (στο 15′). Ο Μότλεϊ πήρε μπρος για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη και φτάνοντας τους 11 πόντους την έβαλε μπροστά με 40-38 (στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 46-46.

Τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο για Βίρτους, το έκανε “θρίλερ” η Φενέρ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και τη Βίρτους Μπολόνια στο 27ο λεπτό, να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 59-58. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Τούρκους μπροστά με 68-65.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βίρτους Μπολόνια κυριαρχούσε στο παρκέ και με ένα κομβικό επιμέρους σκορ 18-8 προηγήθηκε με +7 (83-76) στο 37ο λεπτό και έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Οι Ιταλοί πέρασαν μπροστά και με 88-78 (στο 38′), αλλά η Φενέρ προσπάθησε με μία μεγάλη αντεπίθεση για την ανατροπή.

Με σερί 8-0 και καλάθι του Μπούκερ μείωσαν οι Τούρκοι στα 34” σε 88-86, όμως ο Παζόλα (10 ασίστ) με 2/2 βολές στα 20” έκανε το 90-86. Ο Μότλεϊ στα 10′‘ μείωσε και πάλι σε 90-88 και ο Μπελινέλι με 2/2 βολές “καθάρισε” στα 5” το ματς με 92-88!

Που κρίθηκε: Στο καθοριστικό επιμέρους σκορ 18-8 της Βίρτους Μπολόνια με το οποίο προηγήθηκε με 83-76 στο 37ο λεπτό, διαφορά που δεν ανατράπηκε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπελινελι με 18 πόντους και ο Ζαϊτέ με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 46-46, 65-68, 92-88.

Βίρτους (Σκαριόλο): Μάνιον 13, Μπελινελι 18, Παζόλα 2, Μπακό 2, Ζαϊτέ 14, Λούντμπεργκ, Σενγκέλια 11, Μίκι 11, Καμαρά, Ουίμς 12, Τεόντοσιτς 9

Φενέρ (Ιτούδης): Μότλεϊ 26, Μπιρσέν, Ουίλμπεκιν 12, Έντουαρντς, Μαχμούτογλου 3, Χέις 2, Μπιμπέροβιτς, Πιερ 7, Γκούντουριτς 11, Μπούκερ 7, Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο 8