Απολαυστική Παρτιζάν “έλιωσε” στη Stark Arena τη Μονακό με 100άρα!

2023-01-05T22:53:10+00:00 2023-01-05T23:24:13+00:00.

05/Jan/23 22:53

mathias-lessort-partizan-belgrade-euroleague

Η Παρτιζάν Βελιγραδίου “πάτησε” στο τέταρτο δεκάλεπτο τη Μονακό με πολλούς πρωταγωνιστές και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 100-80 για την Ευρωλίγκα, δίνοντας συνέχεια στο νικηφόρο σερί της.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν εξαιρετική για ένα ακόμα ματς και με πολλούς πρωταγωνιστές (Λεσόρ, Πάντερ, Άντζουσιτς, Παπαπέτρου, Μάνταρ) κατάφερε να κερδίσει δίκαια στο Βελιγράδι την πρωτοπόρο Μονακό με το εμφατικό 100-80 και έβαλε πλώρη για την οκτάδα της Ευρωλίγκα στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Παρτιζάν με ρεκόρ 8-9 και τέσσερις σερί νίκες πλησιάζει την οκτάδα, ενώ η Μονακό με ρεκόρ 11-6 βλέπει τον εαυτό της να “πέφτει” από την κορυφή της κατάταξης.

Από νωρίς ντέρμπι, επέστρεψε από το -13 η Μονακό στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε η Παρτιζάν και με τρίποντο του Παπαπέτρου και του Μαντάρ προηγήθηκε με 17-9 (στο 6′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 26-17 και τους Σέρβους να έχουν 5/9 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μονακό έδειξε καλύτερη εικόνα και με τον Οκόμπο (5π, 2ασ.) μείωσε σε 28-26 (στο 13′) με επιμέρους σκορ 9-2. Ο Ουατάρα μάλιστα με πέντε σερί πόντους έβαλε και μπροστά τους Γάλλους με 33-32 (στο 15′), όμως Πάντερ και Λεσόρ έδωσαν και πάλι το προβάδισμα με 40-37 (στο 17′) στους γηπεδούχους.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ζοτς μπροστά με 48-47  και τους Πάντερ, Λεσόρ και Μαντάρ να έχουν μαζί 38 πόντους!

Σπουδαίο τέταρτο δεκάλεπτο για Παρτιζάν

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και την Παρτιζάν, να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 55-53 (στο 24′). Η Μονακό με τον Μπλόσομγκεϊμ προσπέρασε και πάλι με 59-58 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 69-58 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Παρτιζάν με ένα γρήγορο σερί 10-0 με τον Άντζουσιτς πήρε σημαντικό προβάδισμα με 79-68 (στο 32′) και έγινε το φαβορί για μία μεγάλη νίκη. Ο Σέρβος σκόρερ με ένα ακόμα μεγάλο καλάθι έστειλε και τη διαφορά στους 12 (85-73 στο 35′) με τη Μονακό να πελαγοδρομεί.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Παπαπέτρου με το τρίτο του τρίποντο έστειλε τη διαφορά και στο +15 (90-75) τελείωσε το ματς, το οποίο και πήρε στο τέλος η Παρτιζάν με 100-80!

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η Παρτιζάν με επιμέρους σκορ 16-5 προηγήθηκε με 85-73 στο 35ο λεπτό και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λεσόρ με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 μπλοκ και ο Πάντερ με 19 πόντους, 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-47, 69-68, 100-80.

Παρτιζάν (Z. Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, ΛεΝτέι 10, Αβράμοβιτς, Πάντερ 19, Σμάιλαγκιτς 3, Παπαπέτρου 9, Έξουμ 11, Νάναλι, Λεσόρ 21, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 12, Μαντάρ 15

Μονακό (Σ. Ομπράντοβιτς): Μπράουν 8, Οκόμπο 19, Μπλόσομγκεϊμ 7, Μακούντου, Κουτούρ, Ντιαλό 12, Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά 10, Στραζέλ, Χολ 8, Τζέιμς 9