Η Ρεάλ τα έβαζε, η Μακάμπι τα έχανε και “βασιλική” νίκη με επιβλητικό +33! (videos)

2023-01-06T22:31:43+00:00 2023-01-07T10:23:17+00:00.

06/Jan/23 22:31

Η Ρεάλ ισοπέδωσε την Μακάμπι με 98-65 στη Μαδρίτη και ”πάτησε” κορυφή.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ευρεία νίκη για την Ρεάλ κόντρα στην Μακάμπι με 98-65, για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Μαδριλένοι ήταν σαρωτικοί από τη πρώτη περίοδο και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη, σε ένα ματς που γρήγορα… έχασε το ενδιαφέρον του.

Οι νικητές του 11-6 είχαν σε καλό βράδυ αρκετούς παίκτες τους, με το 54,5% (18/33) στο τρίποντο να τα λέει όλα.

Την ίδια στιγμή, οι ηττημένοι του 9-8 ξεκίνησαν με 0/13 τρίποντα, για το τελικό 19,4% (6/31).

Για την 18η αγωνιστική, η Ρεάλ φιλοξενείεται από τον Ερυθρό Αστέρα (10/1), ενώ η Μακάμπι υποδέχεται την Παρτιζάν (11/1).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Ρεάλ ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς για το 15-5 με μπροστάρη τον Γιαμπουσέλε. Η διαφορά πήγε ακόμα και στους 15 (22-7) με τη Μακάμπι να έχει 0/11 τρίποντα και 3/19 σουτ, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με αυτό το σκορ.

Η αστοχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε (0/13 τρίποντα), οι Μαδριλένοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έτσι φτάσαμε στο 33-13. Και δεν έμειναν εκεί, με την διαφορά να ξεφεύγει με 50-23 (9/18 τρίποντα), με το ημίχρονο να κλείνει με 51-34.

Το σκηνικό ίδιο και στην τρίτη περιόδο με τους γηπεδούχους να είναι εύστοχοι από τα 6,75μ. κάτι που δεν ίσχυε σε καμία περίπτωση για τη Μακάμπι. Το 74-43 στο 28′ ”μιλάει” από μόνο του όσον αφορά την εικόνα του ματς μετά από 30′.

Τα τελευταία 10′ ήταν εντελώς διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Ρεάλ να έχει τον απόλυτο έλεγχο, ενώ η διαφορά δεν έλεγε να πέσει κάτω από τους 20. Έτσι, φτάσαμε στο τελικό 98-65 για τον εύκολο ”άσο” των Ισπανών.

Πού κρίθηκε: Η Ρεάλ προηγήθηκε με 22-7 στο 10′ και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κορνελί στο καλύτερο του παιχνίδι στην Ευρωλίγκα σκόραρε 18 πόντους και θα έχει λόγους να θυμάται για καιρό την συγκεκριμένη αναμέτρηση που σε γενικές γραμμές θα ξεχαστεί σύντομα. 18 πρόσθεσε πόντους και ο Μούσα.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 51-34, 78-49, 98-65

Ρεάλ (Ματέο): Ουίλιαμς-Γκος 6 (1), Κοζέρ 11 (3), Αμπάλδε 8 (2), Χάνγκα 5, Ροντρίγκεθ 5 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πουαριέ 6 (4 ριμπάουντ), Κορνελί 18 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ταβάρες 4 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 μπλοκ), Γιουλ 1, Γιαμπουσέλε 16 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Εντιαγέ, Μούσα 18 (4 τρίποντα, 5 ασίστ)

Μακάμπι (Κάτας): Άνταμς 15 (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπράουν 9 (4/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπάλντουιν 3 (1/8 σουτ), Μάρτιν 7 (1/5 τρίποντα), Μένκο 2, Σόρκιν 6, Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Χίλιαρντ, Κοέν 2, Χόλινς 3 (1), Νίμπο 11 95/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόλσον 4