Πιο σκληρή η Μονακό κέρδισε τον Ολυμπιακό για δεύτερη φορά

2023-01-10T21:04:49+00:00 2023-01-10T21:58:56+00:00.

10/Jan/23 21:04

Kostas SLOUKAS of Olympiacos and Yakuba OUATTARA of Monaco during the Turkish Airlines Euroleague match between AS Monaco Basket and Olympiakos BC on January 10, 2023 in Monaco, Monaco. (Photo by Pascal Della Zuana/Icon Sport)

Μετά από ένα πολύ σκληρό παιχνίδι ο Ολυμπιακός “λύγισε” στο ντέρμπι κορυφής στο “Πριγκιπάτο” από τη Μονακό με 64-60 και έπεσε από την κορυφή της Ευρωλίγκα, πριν το ταξίδι του στην Μπολόνια (12/1, 21:30).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα απώλεσε προβάδισμα 14 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, πραγματοποίησε τη χειρότερη επιθετική της βραδιάς για φέτος, αλλά άντεξε στο “ξύλο” των Μονεγάσκων και χρειάστηκε ένα μεγάλο σουτ του Τζέιμς στα 41” και ένα άστοχο του Σλούκα, για να γνωρίσει την ήττα με 64-60 για τη 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μονακό αφήνει πίσω της τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία με ρεκόρ 12-6 και έχει και την ισοβαθμία απέναντι του μετά το 2/2 στην κανονική περίοδο, ενώ οι Πειραιώτες με ρεκόρ 11-7 βρίσκονται εκτός κορυφής και ταξιδεύουν για την Μπολόνια και το ματς με τη Βίρτους (12/1, 21:30.

Σούπερ στο πρώτο δεκάλεπτο, κακός αμυντικά στο δεύτερο και με μικρό προβάδισμα στα αποδυτήρια

Καλύτερα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το παιχνίδι και με 9 πόντους από Παπανικολάου και Βεζένκοφ και εξαιρετική άμυνα προηγήθηκε με 11-2 (στο 5′).

Η διαφορά με τον Φαλ να φτάνει τους 5 πήγε και στους 12 (16-4 στο 8′) με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να ελέγχει πλήρως το ματς και η πρώτη περίοδος με 20-8 και τους Πειραιώτες να έχουν 3/7 βολές και 1/8 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με +14 (24-10 στο 13′) χάρη στην άμυνα του, όμως η Μονακό με τον Τζέιμς να παίρνει μπροστά με μακρινά σουτ μείωσε σε 27-19 (στο 15′).

Ο Πίτερς με 2/2 τρίποντα και μαζί με τον Μπλακ που είχε 5 πόντους έδωσαν προβάδισμα με 34-22 (στο 17′) στον Ολυμπιακού, που είχε απαντήσεις στην αντεπίθεση της Μονακό.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Τζέιμς να παίρνει “φωτιά” με 14 πόντους και να οδηγεί σε σερί 9-0 την ομάδα του και το σκορ σε 34-31.

Φουλ ξύλο, άμυνες και “θρίλερ” στο τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με το σερί της Μονακό να φτάνει και το 15-0 και να προηγείται για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 37-34 (στο 22′). Οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες, όμως οι ερυθρόλευκοι έκαναν και πολλά εύκολα λάθη και η διαφορά πήγε στους 4 (43-39 στο 27′).

H τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό πίσω με 46-42 και έχοντας σκοράρει μόλις 8 πόντους και κάνοντας 6 λάθη σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχαν καμία συγκέντρωση στην επίθεση και στο κομμάτι της εκτέλεσης και οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 52-45 (στο 33′) μετά από τρίποντο και φάουλ του Ντιαλό. Ο Ολυμπιακός με Πίτερς, Μπλακ και ΜακΚίσικ μείωσε σε 52-51 (στο 36′) με σερί 6-0 και απέκτησε ζωή.

Ο Σλούκας με 2/2 βολές στο 37ο λεπτό ισοφάρισε σε 53-53 και το “θρίλερ” καλά κρατούσε, όμως Ντιαλό και Μακουντού με 2/2 τρίποντο έφεραν το σκορ στο 59-53 (στο 38′), αλλά ο Πίτερς με το τέταρτο του τρίποντο μείωσε σε 59-56!

Ο ΜακΚίσικ με ένα μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε σε 59-59, αλλά ο Τζέιμς στα 41” έβαλε μπροστά τη Μονακό με 61-59, και ο Σλούκας αστόχησε. Ο ντιαλό στα 10” με 1/2 βολές έκανε το 62-59, όμως ο Σλούκας με 1/2 στα 7,7” μείωσε σε 62-60.

Που κρίθηκε: Στο καλάθι του Τζέιμς στα 41” για το 61-59 της Μονακό και στο άστοχο σουτ του Σλούκα αμέσως μετά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέιμς που έβαλε το καθοριστικό σουτ που είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, αλλά και 7 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 31-34, 46-42, 64-60.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2, Οκόμπο 6, Πομιέρ, Μπλόσομγκεϊμ 1, Μακούντου 9, Κουτούρ, ντιαλό 16, Μοτιεγιούνας 6, Ουαταρά 3, Στραζέλ, Χολ, Τζέιμς 19

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κάνααν 3, Λούντζης, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9, Σλούκας, 10, Βεζένκοφ 4, Παπανικολάου 7, Μπολομπόι, Πίτερς 12, Μπλακ 7, ΜακΚίσικ 6