Η Μπάγερν “πάτησε” την Μπασκόνια και την έριξε από την κορυφή!

2023-01-10T22:25:11+00:00 2023-01-10T23:44:18+00:00.

10/Jan/23 22:25

Baskonia-Howard

Η Μπάγερν με μία σπουδαία εμφάνιση κέρδισε στο Μόναχο την πρωτοπόρο Μπασκόνια με 92-79 και την έριξε από την κορυφή της Ευρωλίγκα, πριν και οι δυο τους ταξιδέψουν εκτός έδρας για τη δεύτερη στροφή της “διαβολοβδομάδας”.

Η Μπάγερν Μονάχου με μία σπουδαία εμφάνιση κέρδισε στη Γερμανία την Μπασκόνια με 92-79 και την έριξε από την κορυφή της Ευρωλίγκα, με τους Βάσκους να προβληματίζουν και να χάνουν δεύτερο σερί ματς που είχε το “πρέπει”.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπάγερν με ρεκόρ 7-11 πλησιάζει την πρώτη οκτάδα και αναπνέει βαθμολογικά και πάει στην Πόλη (13/1) για να παίξει με τη Φενέρ, ενώ η Μπασκόνια υποχωρεί στη βαθμολογία από την κορυφή μετά τη δεύτερη σερί ήττα της και θα παίξει με την Παρτιζάν στο Βελιγράδι (12/1).

Ματσάρα και γερμανικό προβάδισμα στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Μπάγερν και προηγήθηκε με 17-6 (στο 5′), ενώ το ματς πήρε “τρελό” επιθετικό ρυθμό και οι Βαυαροί στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με 34-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι παρέμεναν μπροστά στο σκορ με 40-35 (στο 16′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μπασκόνια, να μην μπορεί να γυρίσει το ματς και να είναι πίσω με 52-46.

Σπουδαίο δεύτερο μέρος και νίκη για Μπάγερν

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να αυξάνουν για πρώτη φορά το προβάδισμα τους στο +12 (63-51 στο 26′) και να παρουσιάζουν εικόνα φαβορί για τη νίκη.

Ο Ουόλντεν φτάνοντας τους 8 πόντους έστειλε τη διαφορά και στους 18 (69-51 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Μπασκόνια πίσω με 75-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπάγερν διατηρούσε μία καθοριστική διαφορά 14 πόντων (83-69) στο 35ο λεπτό και ήταν το ακλόνητο φαβορί για τη μεγάλη νίκη. Το σκορ έγινε και 90-69 (στο 37′) και στο τέλος η Μπάγερν πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 92-79.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο ημίχρονο όπου η Μπάγερν Μονάχου προηγήθηκε με +15 στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν κοίταξε πίσω της.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίνστον ήταν ο MVP των νικητών με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 40-35, 54-46, 75-60, 92-79.

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 12, Ουόλντεντ 11, Ουίνστον 16, Γκιφάι 11, Χάντερ 11, Μπόνγκα 5, Γιάραμαζ 7, Βίμπεργκ, Ζίπσερ, Χάρις 6, Ρούμπιτ 13, Γκιλέσπι

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 21, Χένρι 2, ντίεθ 2, Μαρίνκοβιτς 2, Σεντεκέρσκις 2, Τόμπσον 13, Κότσαρ 7, Ίνοκ 6, Κοστέλο 10, Γκεντράιτις 10, Χόμες 3, Κούρουκς